600 lat Prymasostwa, 1050. rocznica Chrztu Polski

600 lat Prymasostwa, 1050. rocznica Chrztu Polski (145)

„Śladami Prymasów Polski” - wycieczka z przewodnikiem

Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” dla mieszkańców Gniezna i odwiedzających nas turystów z okazji 600-lecia prymasostwa przygotowała cykl bezpłatnych oprowadzeń „Śladami Prymasów Polski”. Wycieczki odbywają się od maja do sierpnia w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

Więcej

Miecz Bolesława Chrobrego pojedzie do stolicy Wielkopolski!

Na polu bitewnym w ramach Koronacji Królewskiej swoje szable skrzyżowali w niedzielne popołudnie 34 wojowników, którzy powalczyli o Miecz Bolesława Chrobrego w turnieju rycerskim. Rywalizację zdominowali wojownicy z Bractwa Wojowników „Kruki” Poznań, a ostateczne zwycięstwo przypadło Andrzejowi Przybylskiemu.

Pięciu królów z dużą dawką humoru

To była bardzo ciekawa prezentacja pierwszych pięciu królów z dynastii Piastów, których zaprezentowano w ramach Koronacji Królewskiej w Gnieźnie. Inscenizacja historyczna, którą przygotowała grupa Walhalla została dobrze przyjęta przez publiczność zgromadzoną pod katedrą gnieźnieńską. Potem zaprezentowano też kilka innych występów, a jeszcze wcześniej do udziału w zabawie zaproszono także oglądających, których skonfrontowano z wiedzą historyczną na temat pierwszych koronowanych w Gnieźnie władców.

Pierwsze wrażenia z Koronacji Królewskiej

Co się dzieje na Placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie? Trwa właśnie pierwszy dzień Koronacji Królewskiej, a w tej słynnej imprezie biorą udział licznie przybyłe tu grupy turystyczne oraz tutejsi mieszkańcy. Na placu pielgrzyma można spotkać mnóstwo atrakcji, od dawnych stanowisk rzemieślniczych po inne kramy warsztatowo-degustacyjne, a nawet słowiańskie studio tatuażu.

„Święte słowa Prymasa Tysiąclecia”

Lato to czas wzmożonego działania słońca i promieniującego z niego światła. Pełen światła bywa intelektualny krajobraz filozoficznej myśli. Taki obraz noszą pod swoimi powiekami mądrzy ludzie. Siła ich myśli przypomina czasem moc gromu. Przykładem mogą być książki, pisma i myśli Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.

Etykiety

„Żebyśmy potrafili pokazać rodzinę, jako wielkie dobro”

To jest pierwsza tego typu inicjatywa w takiej formie naukowej. W auli seminarium duchownego w Gnieźnie rozpoczęła się dzisiaj konferencja, która jest w całości poświęcona zagadnieniom rodziny i małżeństwa. Dziś czeka nas jeszcze popołudniowy panel prelekcji od godz. 15.00 a jutro kolejny, cały dzień wykładów, który rozpocznie się rano i potrwa do godz. 15.00.

Subskrybuj to źródło RSS