http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Religia - Kościół Katolicki

Religia - Kościół Katolicki (172)

Zło dobrem zwyciężaj

Uczniowie z 9 szkół podstawowych oraz 3 przedszkoli powiatu gnieźnieńskiego po raz dwudziesty stanęli na starcie Biegu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tradycja biegu sięga 1992 r., gdy po raz pierwszy odbył się on przy Szkole Podstawowej nr 12 w Gnieźnie. Od 2009 r. zawody rozgrywane są przy Szkole Podstawowej w Goślinowie.

Etykiety

„Rytm życia jednostek jest taki jak rytm życia narodów”

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie swój wykład wygłosił dziś przed południem słynny włoski polityk Rocco Buttiglione. Temat prelekcji brzmiał bardzo ciekawie i intrygująco - „Być wolnym, to być dla innych”, a jego filozoficzna treść także mogła zaskoczyć licznie zebranych słuchaczy.

Patriotyzm… rzecz piękna, a czasem straszna

Czym jest patriotyzm i co jego liczne definicje powinny nam dzisiaj uświadamiać? Ten temat zagościł na sesji plenarnej XI Zjazdu Gnieźnieńskiego pt. „Miłość Ojczyzny - miedzy patriotyzmem a egoizmem narodowym”. W dyskusji wziął udział m. in. były Marszałek Sejmu - Marek Jurek, a także filozof, socjolog, historyk i publicysta.

Polska akuszerem jedności w Europie?

O roli Polski w Europie dyskutowano podczas sobotniej porannej sesji plenarnej na XI Zjeździe Gnieźnieńskim. W panelu dyskusyjnym na ten temat uczestniczyli m. in. byli premierzy, Jerzy Buzek i Hanna Suchocka, a także Konrad Szymański z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz historyk Paweł Kowal, były polityk a obecnie publicysta.

XI Zjazd Gnieźnieński i jego rola ekumeniczna

Ta rola, o której rzeczywiście często zapominamy zasadzie przyświecała idei powrotu do organizacji Zjazdów Gnieźnieńskich, o czym właściwie dyskutowano od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Dziś rozpoczął się Zjazd Gnieźnieński, będący ogromnym logistycznym przedsięwzięciem, w którym nie powinno się zapominać o jego ekumenicznym przesłaniu budowania nowej jedności.

„Ewangeliczna inspiracja powinna wpłynąć na relacje międzynarodowe”

Do Gniezna przyjechał dziś prezydent RP - Andrzej Duda, który uczestniczył w otwarciu XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Po wspólnym odmówieniu modlitwy ekumenicznej, która tradycyjnie rozpoczyna tę konferencję, prezydent przemawiał. W wygłoszonym przesłaniu nawiązywał do hasła „Europa ludzi wolnych - inspirująca moc chrześcijaństwa”.

Zjazd Gnieźnieński - trwają przygotowania w szkole-pomnik...

Na terenie I Liceum Ogólnokształcącego i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jak również w auli im. Jana Pawła II, od wielu godzin trwają przygotowania do rozpoczynającego się jutro XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Zjazd zostanie zainaugurowany jutro o godz. 11.00. My dzisiaj podejrzeliśmy jak trwają przygotowania do tego wydarzenia.

Subskrybuj to źródło RSS