http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trzej Królowie przeszli przez Gniezno

Wyróżniony Trzej Królowie przeszli przez Gniezno

Dzisiaj przez Gniezno przeszedł Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda ogłaszają”, by oddać pokłony w stajence na Wzgórzu Lecha. Orszak wyruszył z placu za Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie i dotarł do katedry. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, śpiewając kolędy i pastorałki,  towarzyszyli im w barwnym korowodzie  w czerwonych, niebieskich i zielonych koronach. Przy schodach katedralnych  słowo do zgromadzonych skierowali m.in. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce i abp Wojciech Polak, Prymas Polski.


Pierwszy przystanek miał miejsce na Rynku, gdzie na Kacpra, Melchiora i Baltazara oczekiwała Maryja Królowa Polski. Kolejno, z okrzykami „Bóg się rodzi – moc truchleje!” dotarli do stajenki, przy której stróżowały alpaki. Złożenie darów Dzieciątku Jezus oraz ustawienie żywej szopki odbyło się przy schodach katedralnych, obok pomnika Bolesława Chrobrego, gdzie słowo do zgromadzonych skierowali m.in. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce i abp Wojciech Polak, Prymas Polski. 

Włoski duchowny przekazał pozdrowienia od Papieża Franciszka, a także wyraził przekonanie, że: - Ten aplauz dla Ojca Świętego stanie się modlitwą! Był rzut koroną w niebo, a także błogosławieństwo dla Gnieźnian.

W trakcie tegorocznego Orszaku Trzech Króli organizatorzy – oprócz przekazu związanego z narodzinami Jezusa i radością świąt Bożego Narodzenia – nawiązali też do lokalnych wydarzeń w Kościele. Z tego względu przybliżona została postać i nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorami gnieźnieńskiego Orszaku Trzech Królu byli: parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Katolicka Szkoła Podstawowa Rodzice - Dzieciom im. Kardynał Stefana Wyszyńskiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego wraz z klasa policyjną, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Centrum Kultury eSTeDe „Scena to Dziwna”, Powiatowe Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie „DOM” - które zbudowało szopkę dla św. Rodziny oraz gnieźnieńscy Harcerze ZHP.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 06 styczeń 2020 17:32

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.