http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ks. abp Henryk Muszyński obchodzi 35-lecie sakry biskupiej

Wyróżniony Ks. abp Henryk Muszyński obchodzi 35-lecie sakry biskupiej

Ks. abp senior Henryk Muszyński obchodzi dzisiaj 35. rocznicę sakry biskupiej oraz rocznicę objęcia urzędu arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. Dokładnie bowiem 28 lat temu Archidiecezja Gnieźnieńska po 171 latach przerwy znów stała się samodzielną jednostką administracyjną kościoła katolickiego w Polsce, a na jej metropolitę powołano ks. abpa Henryka Muszyńskiego.


Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie na Ziemi Kaszubskiej. Do seminarium poszedł zaraz po maturze w 1951 roku,ca święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze pelplińskiej. - Były to czasy bardzo niespokojne, a rok 1957 był rokiem wielkiego niepokoju, ale także wielkiej nadziei, z jednej strony ten słynny warszawski październik, ale także religia wraca do szkół. Dostałem nadzieję i nowe oparcie, ale nigdy potem w całym życiu nie brakowało mi znaków zapytania, nigdy jednak nie zawiodłem się na Bogu. On na mnie zawiódł się nie raz, ale ja na Nim nigdy, ani razu. To także dzięki Bożej opatrzności na czas mojej biskupiej posługi przypadły wielkie jubileusze – stwierdza abp Henryk Muszyński.

W pierwszej kolejności, jako ksiądz przez trzy lata był wikariuszem w parafii św. Józefa w Gdyni (1957-1960). Dalsze kształcenie, to studia teologiczne na KUL-u (1960-1963) i studia biblijne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1963-1965) oraz studia doktoranckie we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie (1965-1967). Dalszą naukową działalność kontynuował jako wykładowca Pisma Świętego w seminarium duchownym w Pelplinie (1968-1987) i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1973-1991), gdzie został docentem i profesorem, a także pełnił funkcje prodziekana oraz dziekana Wydziału Teologicznego.

23 lutego 1985 roku papież Jan Paweł II mianował ówczesnego księdza Henryka Muszyńskiego biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i przez następne 2,5 roku ponownie rezydował w Gdyni. Na początku 1988 roku został przeniesiony na urząd biskupa diecezji włocławskiej, gdzie w 1991 roku podejmował papieża podczas IV podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski.

25 marca 1992 roku zostaje metropolitą gnieźnieńskim. Ponownie podejmował w roli gospodarza Ojca Świętego, w 1997 roku w Gnieźnie i w 1999 roku w Bydgoszczy. Jego wielka zasługą jest także wznowienie organizacji Zjazdów Gnieźnieńskich, których gospodarzem był siedmiokrotnie. Aktywnie działał także na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

18 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI powierzył Henrykowi Muszyńskiemu godność Prymasa Polski, który tytuł odtąd na stałe wrócił do Pierwszej Stolicy Polski. Pół roku później w wieku 76 lat przeszedł na emeryturę, a tytuł Prymasa Polski otrzymał następnie abp. Józef Kowalczyk.

Kilka dni temu, 20 marca Prymas Senior skończył również 87 lat. Z tej okazji - w imieniu redakcja portalu informacjelokalne.pl – życzymy Jego Eminencji dużo zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej i duchowej.
Ostatnio zmienianyśroda, 25 marzec 2020 13:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.