http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzisiaj błogosławieństwo parafii Najświętszym Sakramentem! Zapalmy w oknach świece!

Wyróżniony Dzisiaj błogosławieństwo parafii Najświętszym Sakramentem! Zapalmy w oknach świece!

Po zakończeniu Liturgii Wigilii Paschalnej kapłani wyjdą z Najświętszym Sakramentem przed kościoły i pobłogosławią swoje parafie. Prymas Polski abp Wojciech Polak uczyni to przed katedrą gnieźnieńską. Prosi również, by w oknach domów zapalić w tym czasie świecę.


Zgodnie z wytycznymi Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odnośnie celebracji Triduum Paschalnego w Wielką Sobotę w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej nie odbędzie się tradycyjne poświęcenie pokarmów. Prymas zachęca, by błogosławieństwo takie poprowadził w gronie rodzinnym ojciec lub ktoś inny.

Skrócona jest także wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej. Wedle wskazań Prymasa opuszczone ma zostać rozpalanie ogniska, kapłani zaś poświęcą ogień palącego się np. znicza i od niego zapalą paschał. Nie będzie też procesji, a odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbędzie się bez pokropienia.

Gdy w kościołach nie będzie sprawowana Msza św. rezurekcyjna, na zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej będzie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, z którym następnie kapłani wyjdą przed kościoły, by pobłogosławić swoje parafie. Prymas Polski uczyni to przed katedrą gnieźnieńską.

Liturgia Wigilii Paschalnej z bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie będzie transmitowana on-line na stronach www.prymaspolski.pl, www.archidiecezja.pl oraz na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej → TUTAJ. Początek o godzinie 20.00.

Prymas Polski zachęca również za Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej oraz Radą Konferencji Episkopatów Europy, aby w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej wystawić w oknach domów zapaloną świecę „w geście jedności wszystkich katolików, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą uczestniczyć w celebracji”.
Ostatnio zmienianysobota, 11 kwiecień 2020 12:29

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.