http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wyjątkowa wystawa. Gniezno na medalu bite

Wyróżniony Wyjątkowa wystawa. Gniezno na medalu bite

Drzwi Gnieźnieńskie wielkości takiej, że można je chwycić dłonią? Takie wyjątkowe przedmioty można podziwiać na wystawie prezentującej niezwykłe numizmaty i falerystyki, które cieszą oko każdego – medale, odznaki, monety, banknoty. Wszystkie z Gnieznem i początkami naszej państwowości w treści. Wszystko to na wystawie pt. „Gniezno w numizmatyce i falerystyce” z podtytułem „Od denara GNEZDVN CIVITAS do banknotu kolekcjonerskiego na 1050. rocznicę Chrztu Polski”.


Niezwykłą wystawę otwarto dzisiaj w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica. Do zwiedzania zaprosili gnieźnian - Janusz Ambroży, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Zbigniew Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie im. Andrzeja Schmidta oraz Teresa Kurzeja, skarbnik Towarzystwa i kuratorka wystawy. Ponad 200 eksponatów świeci się do zwiedzających różnymi kolorami kruszców. Wszystko to w celu uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski. – Inspiracją do zorganizowania wystawy była informacja księdza Jarosława Bogacza, dyrektora Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, o banknocie kolekcjonerskim na 1050 rocznicę Chrztu Polski, którego projektu był konsultantem – mówi Teresa Kurzeja. – Symbolika tego banknotu w całości jest związana z najcenniejszymi gnieźnieńskimi zabytkami sztuki średniowiecznej - dodaje.

Sam banknot wchodzi do obiegu 12 kwietnia, więc w gablocie jest ukazany tylko jego wygląd. Nie brak jednak nawiązania do obchodów jubileuszowych sprzed 50 lat, które odbywały się również w Gnieźnie. – Wydarzenia te uwiecznione zostały na srebrnych monetach pamiątkowych i kolekcjonerskich, z których 100-złotówka Mieszko i Dąbrówka z 1966 roku uznana została w 2011 roku za najpiękniejszą monetę Polską – zachwalała T. Kurzeja.

Na wystawie dominują numizmaty upamiętniające królów koronowanych w Gnieźnie, rocznice ich koronacji, obchody Milenijne, kolejne rocznie Chrztu Polski, kult św. Wojciecha, ale nie tylko. W długich gablotach dostrzeżemy także medale i monety prezentujące gnieźnieńskie zabytki, zakłady pracy, oraz numizmaty bite z okazji ważnych wydarzeń. Warto nadmienić, że wystawę tworzą nie tylko zbiory własne członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie im. Andrzeja Schmidta, które jest współorganizatorem wystawy wraz z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna, ale także bardzo interesujące okazy pochodzące z kolekcji prywatnych mieszkańców Gniezna, z instytucji - Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego.

Wśród eksponatów warto zwrócić uwagę na medal z 1823 roku dedykowany królowi Prus za pomoc w odbudowie Gniezna po pożarze miasta w 1819 roku, czy medal z 1896 roku z widokiem Gniezna. Miłośnicy militariów odnajdą odznaki i medale związane z gnieźnieńskimi pułkami, jak np. 69 Pułkiem Piechoty.

Chętni obcowania z wyjątkowymi przedmiotami mogą zwiedzić wystawę indywidualnie lub grupowo do 31 maja, codziennie w godz. 10.00-15.00, po uprzednim zgłoszeniu w administracji Bibliotek Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a, lub pod numerem telefonu 61-426-32-61.

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 kwiecień 2016 21:02

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.