http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Koronacja Królewska zainaugurowana!

Wyróżniony Koronacja Królewska zainaugurowana!

Najbliższe kilkadziesiąt godzin upłynie w Gnieźnie pod znakiem Koronacji Królewskiej – imprezy historycznej w klimatach średniowiecznych. Tak jak w poprzednich latach, tak i teraz Plac Świętego Wojciecha zamienił się w słowiańskie obozowisko, dzięki czemu każdy może poczuć się na, jakby żył w X wieku. W tym roku wydarzenie zbiegło się z 1050. rocznicą chrztu Polski, co niewątpliwie czyni je jeszcze bardziej wyjątkowym.


W sobotni poranek przestrzeń u stóp gnieźnieńskiej katedry zaczęła tętnić życiem. Liczne stoiska, a w nich między innym do nabycia wyroby rękodzielnicze czy średniowieczne jadło.  Tuż po południu spod bramy Placu Świętego Wojciecha wyruszył korowód, w którym wzięły udział między innymi grupy rekonstrukcyjne. Na czele pochodu szli Mieszko I i jego żona, Dobrawa. W uroczystym przejściu ulicami Starego Miasta uczestniczył również prezydent Gniezna. - Koronacja Królewska to wspaniałe wydarzenie, poprzez które chcemy przypomnieć o historii Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski. To właśnie tutaj w 966 roku książę Mieszko najpierw ożenił się z Dobrawą, a później przyjął chrzest. To właśnie tu powstała Polska i chrześcijaństwo. O tym trzeba głośno mówić i przypominać. Przy okazji chcemy pokazać, jak żyło się w tamtych czasach – tłumaczy Tomasz Budasz.

W korowodzie pojawiło się prawie 30 drużyn wojów nie tylko z naszego miasta, ale też z innych części kraju. - Koronacja Królewska cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co ciekawe, wojowie wybierają imprezy, na których się pojawiają,  a jest ich coraz więcej w Polsce. Dodam jeszcze, że osoby, które wygrały casting na Mieszka i Dobrawę, pochodzą z Bydgoszczy i Torunia, a więc z miast, które nie darzą się zbytnią sympatią. To dowodzi, że historia potrafi łączyć ludzi. Zarówno oni, jak i wojowie – również ci gnieźnieńscy – sprawią, że wszyscy będziemy żyli tą historią, także pod kątem marketingowym. Ilość grup rekonstrukcyjnych, jaka zawitała w tym roku do nas, powoli zaczyna sprawiać, że Plac Świętego Wojciecha staje się dla nich za mały. Kilka lat temu zajmowały one jedną trzecią jego powierzchni, a teraz mamy problem z rozlokowaniem ich obozów. To świadczy o tym, że chcemy się wspólnie bawić. Zawsze będę wspierał tego typu inicjatywy – cieszy się T. Budasz.

Program Koronacji Królewskiej dostępny jest na stronie: www.koronacjakrolewska.pl

Ostatnio zmienianysobota, 30 lipiec 2016 21:33

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.