http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trzydzieści dębów na pamiątką 1050. rocznicy Chrztu Polski

Wyróżniony Trzydzieści dębów na pamiątką 1050. rocznicy Chrztu Polski

Aktem posadzenia pamiątkowego drzewka przez prezydenta Tomasza Budasza oficjalnie zakończono dzisiaj rok obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie. Na terenie miasta posadzone zostaną także inne drzewa. Korzystając z okazji, pojawiło się także kilka słów podsumowania i krótkiej zapowiedzi planów na niedaleką przyszłość.


Na Zielonym Zapleczu Miejskiego Ośrodka Kultury, w dzisiejszy wieczór nastąpiło symboliczne  posadzenie drzewka pamiątkowego, którego uroczyście dokonał prezydent Tomasza Budasza na pamiątkę obchodzonej w tym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie. Krótkiej ceremonii towarzyszyły niestety opady niezbyt przyjemnej mżawki. - Ten cykl różnych imprez kończymy dzisiaj posadzeniem dębu, który mam nadzieję przez wiele lat będzie sobie tutaj rósł. Myślę, że mimo wszystko ta deszczowa pogoda nam dopisała do sadzenia, bo to drzewo się teraz dobrze ukorzeni. Chcemy zakończyć te nasze obchody ekologicznie i dlatego właśnie dzisiaj robimy pierwszy krok ku temu, by rozwijać nasze miejskie płuca – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

W jego ocenie posadzenie tego jednego symbolicznego i jeszcze trzydziestu innych drzew na terenie centrum miasta, to jest dobry pomysł uczczenia tego ważnego dla miasta wydarzenia. Osiem drzewek trafi także do firm, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie pt. „Miasto Królów”. - Posadzonych zostanie jeszcze 12 drzew przy ul. Sienkiewicza, 4 drzewa przy ul. Mickiewicza, a także pozostałe przy Rynku, przy ul. Łaskiego i ul. Roosevelta. Chcemy, żeby to były świadectwa dla potomnych, że pamiętamy i chcemy, by ta rocznica kojarzyła się nie tylko z wydarzeniami z 14 kwietnia – dodaje T. Budasz.

To już zatem oficjalny finisz wydarzeń, które wpisały się w te obchody początków polskiej państwowości. Ta mała uroczystość była także okazją do krótkiego podsumowania roku dość wyjątkowego dla Pierwszej Stolicy Polski. - Przez cały rok w przestrzeni publicznej naszego miasta i powiatu przewijało się to logo „Chrzcielnicy Polski”, które przed rokiem po raz pierwsze prezentowaliśmy. Wszystkie inne nasze pomysły przyciągnęły w tym roku do miasta trzykrotnie więcej turystów niż było do tej pory – podkreśla prezydent Gniezna.

Są już także plany na rok kolejny. - Przed nami następne wyzwania i może powiem tylko o trzech wydarzeniach w 2017 roku. To będzie: rok tysiąclecia przybycia relikwii świętego Wojciecha do Gniezna, 600-lecie prymasostwa w Gnieźnie i 500-lecie wystąpienia Marcina Lutera w Wittenberdze. Więc mamy tutaj kolejny rok ekumeniczny i na tych zadaniach będziemy się w przyszłym roku koncentrować – informuje T. Budasz.

Zadowolony z wyboru lokalizacji dla dębu, który dzisiaj został wkopany nie kryje gospodarz zielonego terenu MOK-u. - Mało która instytucja ma takie zielone płuca i dużo wydarzeń dzieje się na tym zapleczu w okresie wiosenno-letnim. Mamy już z panem prezydentem kilka pomysłów na rozwinięcie tego zielonego zaplecza. A tam nasza publiczność będzie mogła podziwiać, jak nam ten dąb wzrasta – zauważa Dariusz Pilak, dyrektor MOK-u.

Ostatnio zmienianysobota, 19 listopad 2016 21:14

1 komentarz

  • Tadeusz
    Tadeusz sobota, 19, listopad 2016 22:45 Link do komentarza Raportuj

    Po nocy oj to drzewko uschnie Panie Prezydencie:-) nie ładnie tak po ciemku ...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.