Logo
Wydrukuj tę stronę

Sołtysi przybędą z... pielgrzymką do Gniezna

Wyróżniony Sołtysi przybędą z... pielgrzymką do Gniezna

Msza święta i szkolenie dla sołtysów, w taki sposób zakończą się powiatowe obchody roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Rola obecnych sołtysów znacznie zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat, jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia. Takim swoistym dowodem tego jest fakt, że dzisiejszy gospodarz wiejskiej miejscowości ma dużo więcej możliwości pozyskiwania funduszy i korzystania z innych programów pomocowych.


W roku 1050. rocznicy Chrztu Polski do naszego miasta przybyły już dość liczne i najróżniejsze grupy turystów oraz pielgrzymów. W nadchodzącą niedzielę natomiast przybędą do Pierwszej Stolicy Polski sołtysi z całego regionu. - To są pielgrzymi niezwykle ważni w funkcjonowaniu społeczeństwa naszego, a szczególnie w małych miejscowościach i wsiach. Takim finałem tych rocznicowych uroczystości niech będzie wspólna msza święta, a potem szkolenia – zapowiada Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński i szef rady powiatowej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Gnieźnie. Spotkanie przedstawicieli środowisk wiejskich przebiegać będzie od hasłem „Gniezno – miastem pielgrzymów”. - Obraz sołtysa dzisiejszego, jest trochę inny niż ten, który przedstawiany był w komedii „Sami Swoi” jako kogoś, kto siedzi wysoko, jest najedzony i za nic nie odpowiada. Ten charakter bardzo się od tamtych czasów zmienił i teraz sołtys ponosi dużo więcej odpowiedzialności za funkcję, którą sprawuje i ma tych zadań coraz więcej – uważa J. Berlik.

Takim swoistym dowodem tego jest fakt, że dzisiejszy gospodarz wiejskiej miejscowości ma dużo więcej możliwości pozyskiwania funduszy i korzystania z innych programów pomocowych. W celu podniesienia poziomu świadomości na ten temat w niedaleko położonej świetlicy wiejskiej przeprowadzone zostanie także szkolenie dla zaproszonych sołtysów. - Moja organizacja w ramach tej 1050. rocznicy Chrztu Polski zorganizowała w tym roku cykl szkoleń, w sumie to jest ich pięć w całym naszym subregionie dawnego województwa poznańskiego. Na tej części seminaryjnej, która odbędzie się w niedzielę, po wspomnianej mszy świętej, powiemy o wielu nowych możliwościach, z których można, a nawet trzeba korzystać. Mamy nawet materiały elektroniczne, które otrzyma każdy uczestnik, bo to nie tylko sołtysi przyjadą, ale zaprosiliśmy wszystkich chętnych członków rad sołeckich – mówi Zbigniew Stajkowski, członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu, który ponadto w latach 1989-2015 był sołtysem we wsi Michalcza w gminie Kłecko. - To jest ważna funkcja i pokażemy, jak można przy dobrej współpracy coś zrobić dobrego dla tych naszych Małych Ojczyzn, jakimi jest wieś – dodaje.

Spotkanie jest nadal otwarte dla innych chętnych, którzy reprezentują lokalne sołectwa. Przed samymi warsztatami wydany zostanie również uroczysty obiad dla wszystkich gości. Mszy świętej w gnieźnieńskiej katedrze, która rozpocznie się o godz. 10.15 będzie przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Wcześniej, podobne spotkanie rozpoczęte modlitwą odbyło się w Bazylice św. Józefa w Kaliszu. - To było w dniu Święta Niepodległości, czyli 11 listopada i bardzo ważne słowa wygłosił do nas wtedy biskup kaliski, którego pozwolę sobie teraz przytoczyć: „nie róbcie ze wsi miasta” - tak powiedział bp Edward Janiak podczas tamtej homilii. Apelował, żebyśmy zostawili ten dorobek i to, co wieś wyróżnia, taką otwartość i mówił co prawda w przenośni: „nie grodźmy się i nie stawiajmy fortec”. Tutaj chodzi przecież o to, że rolnik nie jest zamknięty na żadne inwestycje, ale chodzi również o nieblokowanie inwestycji typowo wiejskich, inwestycji naszych rolników, którzy od lat, od pokoleń na tych naszych wsiach mieszkają – przypomina Z. Stajkowski.
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 21 listopad 2016 19:29
Informacjelokalne.pl