Logo
Wydrukuj tę stronę

Potrójny jubileusz ks. abp Henryka Muszyńskiego

Wyróżniony Potrójny jubileusz ks. abp Henryka Muszyńskiego

25 lat temu Archidiecezja Gnieźnieńska po 171 latach przerwy znów stała się samodzielną jednostką administracyjną kościoła katolickiego w Polsce, a na jej metropolitę powołano ks. abpa Henryka Muszyńskiego. Dzisiejszą rocznicę uroczyście obchodzono w samo południe podczas mszy świętej w katedrze gnieźnieńskiej. Eucharystia sprawowana była też z okazji 60. rocznicy święceń kapłańskich ks. abpa H. Muszyńskiego.


Uroczystą eucharystię celebrowali: abp. Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś i bp. Krzysztof Wętkowski – biskup pomocnicy Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Mszę świętą odprawiono też przy okazji zbliżającej się 60. rocznicy święceń kapłańskich abpa Henryka Muszyńskiego. - Dzisiaj, my wszyscy tutaj zgromadzeni, biskupi, prezbiterzy, osoby życia konsekrowanego i świeccy, pragniemy naszego drogiego jubilata otoczyć naszą modlitwą i wypowiedzieć słowa wdzięczności Bogu za dar kapłaństwa, który stał się jego udziałem. W naszą wdzięczność Bogu za dar kapłaństwa księdza arcybiskupa wpisuje się dziś także nasza wdzięczność za posługę, którą 25 lat temu z woli Jana Pawła II rozpoczął ksiądz arcybiskup w Świętym Kościele Gnieźnieńskim – wspomina abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. - Kiedy witaliśmy w Gnieźnie naszego nowego arcybiskupa, on sam mówił wtedy, że z Włocławka, którego był dobrym pasterzem przychodzi do Gniezna, tak jak przychodzi się do matki z najgłębszym uczuciem miłości, wdzięczności, ale i nadziei. I właśnie za tę miłość, wdzięczność i nadzieję, które ksiądz arcybiskup wniósł wówczas do naszego kościoła i przez całe to ćwierćwiecze nadal wnosi, pragniemy dziś Bogu dziękować – zaznacza abp Polak.

Henryk Muszyński urodził się w Kościerzynie na Ziemi Kaszubskiej. Do seminarium poszedł zaraz po maturze w 1951 roku,a święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze pelplińskiej. - Były to czasy bardzo niespokojne, a rok 1957 był rokiem wielkiego niepokoju, ale także wielkiej nadziei, z jednej strony ten słynny warszawski październik, ale także religia wraca do szkół. Dostałem nadzieję i nowe oparcie, ale nigdy potem w całym życiu nie brakowało mi znaków zapytania, nigdy jednak nie zawiodłem się na Bogu. On na mnie zawiódł się nie raz, ale ja na Nim nigdy, ani razu. To także dzięki Bożej opatrzności na czas mojej biskupiej posługi przypadły wielkie jubileusze – stwierdza abp H. Muszyński.

W pierwszej kolejności, jako ksiądz przez trzy lata był wikariuszem w parafii św. Józefa w Gdyni (1957-1960). Dalsze kształcenie, to studia teologiczne na KUL-u (1960-1963) i studia biblijne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1963-1965) oraz studia doktoranckie we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie (1965-1967). Dalszą naukową działalność kontynuował jako wykładowca Pisma Świętego w seminarium duchownym w Pelplinie (1968-1987) i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1973-1991), gdzie został docentem i profesorem, a także pełnił funkcje prodziekana oraz dziekana Wydziału Teologicznego.

23 lutego 1985 roku papież Jan Paweł II mianował ówczesnego księdza Henryka Muszyńskiego biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i przez następne 2,5 roku ponownie rezydował w Gdyni. Na początku 1988 roku został przeniesiony na urząd biskupa diecezji włocławskiej, gdzie w 1991 roku podejmował papieża podczas IV podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski.

25 marca 1992 roku zostaje metropolitą gnieźnieńskim. Ponownie podejmował w roli gospodarza Ojca Świętego, w 1997 roku w Gnieźnie i w 1999 roku w Bydgoszczy. Jego wielka zasługą jest także wznowienie organizacji Zjazdów Gnieźnieńskich, których gospodarzem był siedmiokrotnie. Aktywnie działał także na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

18 grudnia 2009 roku papież Benedykt XVI powierzył Henrykowi Muszyńskiemu godność Prymasa Polski, który tytuł odtąd na stałe wrócił do Pierwszej Stolicy Polski. Pół roku później w wieku 76 lat przeszedł na emeryturę, a tytuł Prymasa Polski otrzymał następnie abp. Józef Kowalczyk.

20 marca Prymas Senior skończył również 84 lata, z tej okazji Jubilatowi przekazywano także życzenia urodzinowe, do których oczywiście przyłącza się także redakcja portalu informacjelokalne.pl – życząc Jego Eminencji dużo zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej i duchowej.

Ostatnio zmienianypiątek, 31 marzec 2017 22:16
Informacjelokalne.pl