http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Złoty Kodeks Gnieźnieński - najcenniejszy rękopis średniowieczny

Wyróżniony Fot. M.Drwal/Biuro Prasowe KEP/ źródło: episkopat.pl Fot. M.Drwal/Biuro Prasowe KEP/ źródło: episkopat.pl

Dzisiaj w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zaprezentowano najnowsze opracowanie naukowe Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego Codex Aureus Gnesnensis. To jeden z najcenniejszych rękopisów średniowiecznych w Polsce i w Europie. Publikacja jest wydaniem fototypicznym wzbogaconym o transkrypcję i tłumaczenie oryginalnego tekstu.


Dzieło poświęcone „Złotemu Kodeksowi Gnieźnieńskiemu” zaprezentował dyrektor gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego ks. Michał Sołomieniuk oraz wydawca, redaktor naczelny „Wydawnictwa M” Piotr Słabek. W wydarzeniu udział wzięli również abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Artur Miziński podkreślił, że „Złoty Kodeks Gnieźnieńskiego” to wyjątkowy dokument potwierdzający przynależność Polski do wspólnoty państw chrześcijańskich. – Dzięki tej publikacji mamy możliwość sięgnięcia do korzeni, powrotu do źródeł, odkrywania piękna chrześcijaństwa i wpływu religii chrześcijańskiej na kształtowanie się Polski jako państwa chrześcijańskiego – powiedział Sekretarz Generalny KEP.

Prymas Polski przypomniał, że Kodeks w swojej tradycji służył przede wszystkim jako księga liturgiczna, która towarzyszyła niejednej koronacji królewskiej w Gnieźnie i w Krakowie. Do roku 1830 była stale używana w liturgii. – Być może dlatego konieczność odnowy i restauracji była tak pilna – zaznaczył abp Wojciech Polak, dodając, że również w XX wieku korzystano z ewangelistarza np. podczas pielgrzymek Jana Pawła II w 1997 i 1999 r.

– Powinniśmy się cieszyć, że księga zachowała się w tak dobrym stanie – stwierdził ks. Michał Sołomieniuk. Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie zaakcentował, że w 2014 roku Kodeks został wpisany na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”.

– To dzieło jest świadectwem mądrości naszych praojców, świadectwem życia w rodzinie narodów chrześcijańskich – powiedział Piotr Słabek. Redaktor naczelny „Wydawnictwa M” podkreślił również, że trwają prace nad stworzeniem faksymile Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego.

– To ogromna karta historii i wiary waszego narodu – podsumował nuncjusz apostolski w Polsceabp Salvatore Pennacchio.

Naukowe opracowanie o Złotym Kodeksie Codex Aureus Gnesnensis, które stanowi podsumowanie dotychczasowych prac badawczych nad tym cennym zabytkiem, będzie dostępne podczas Targów Wydawnictw Katolickich, które odbędą się od 30 marca do 2 kwietnia w Arkadach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oryginał Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, po kilkuletnich pracach renowacyjnych, będzie można obejrzeć 24 kwietnia w Gnieźnie, podczas wernisażu zorganizowanemu przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Archiwum Diecezjalnym w Gnieźnie.


***

Złoty Kodeks Gnieźnieński został wykonany najprawdopodobniej w czeskim, niewykluczone, że praskim, warsztacie miniatorskim, który ukształtował się i rozwinął w drugiej połowie XI stulecia pod wpływem ośrodka malarstwa książkowego w Ratyzbonie. Jest jednym z czterech istniejących do dziś kodeksów, tworzących jednolitą grupę, noszącą znamię tego samego skryptorium. Zawiera 24 całostronicowe iluminacje przedstawiające głównie sceny z życia i męki Chrystusa. Zdobią go również przepiękne romańskie inicjały.

Fot. (3x) M.Drwal/Biuro Prasowe KEP/ źródło: episkopat.pl

Ostatnio zmienianywtorek, 12 czerwiec 2018 12:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.