http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Prymasi Polski” od czasów Mikołaja Trąby do Józefa Glempa

Wyróżniony „Prymasi Polski” od czasów Mikołaja Trąby do Józefa Glempa

Przy pomniku św. Wojciecha zainstalowana zostanie wystawa fotograficzna pt. „Prymasi Polski”, do której zdjęcia wykonał Jerzy Andrzejewski, a komentarze opracował prof. Leszek Wetesko.


To kolejna odsłona działań artystycznych, które zostały zaplanowane na czas rozpoczęcia obchodów 600-lecia polskiego prymasostwa. Zapowiadana wcześniej już wystawa zostanie otwarta w środę, 26 kwietnia o godz. 12.00 przy pomniku św. Wojciecha przy ulicy Chrobrego w Gnieźnie. - Chcieliśmy zrobić otwartą wystawę, która mówi o części z tych 60 osób, które piastowały godność i funkcję Prymasa Polski. To jest tylko 27 osób, ponieważ więcej nam nie wejdzie na system wystawienniczy, a nam zależy jednak, żeby były to postaci widoczne i dobrze opisane. Pokazujemy na tej wystawie tych Prymasów, którzy już nie żyją, a ich dorobek jest zamknięty, więc tu nie będzie ostatnich trzech Prymasów, którzy tworzą i funkcjonują w Gnieźnie. W opisach natomiast chcemy pokazać ich wszystkich, jako ludzi z krwi i kości, począwszy od Mikołaja Trąby i kończąc na Józefie Glempie – mówi Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Autorem opisów do zdjęć jest prof. Leszek Wetesko, historyk mediewista z Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. - W tych opisach będą pokazane różne style, bo mieliśmy Prymasów bardzo świątobliwych, którzy nie nadawali się do polityki, a byli bardzo związani z reformą i administrowaniem Kościołem, ale pokażemy także takich, którzy byli politykami, senatorami i nawet bardziej dyplomatami, aniżeli duchownymi. Mieliśmy przecież Prymasów, którzy tego tytułu jedynie używali, a nigdy nawet nie odbyli ingresu do katedry gnieźnieńskiej i tzw. Prymasów interrexów, którzy na tej 600-letniej przestrzeni byli i panowali tylko właściwie w okresie bezkrólewia, kiedy sprawowali rządy królewskie – opowiada D. Pilak.

Zdjęcia do wystawy wykonał Jerzy Andrzejewski, znany fotograf gnieźnieński, który specjalizuje się w tematyce kościelnej. - Sfotografowałem rzeźby, portrety epitafijne i obrazy, które są w naszej katedrze czy Pałacu Prymasowskim, a także w seminarium gnieźnieńskim, warszawskim i łowickim. Te fotografie wykonane są tak, żeby pokazać ich wierną kolorystykę, to są przecież wizerunki namalowane przez mistrzów malarstwa i niektóre z nich mają sporo  lat, były przecież malowane 200-300 lat temu – tłumaczy Jerzy Andrzejewski, który zdradza, że lekki retusz był potrzebny. - Te farby, ich kolory i barwy troszeczkę już zanikły, to było trzeba trochę doświetlić. Inne były już nieco uszkodzone i tu też pokażemy je wyplamkowane, bez tych uszkodzeń – dodaje J. Andrzejewski.

Instalację będzie można podziwiać do 11 czerwca na skwerze przy pomniku św. Wojciecha obok ulicy Chrobrego. - Ta wystawa jest skierowana do tych mieszkańców, a także turystów, którzy odwiedzają Pierwszą Stolicę Polski i czasami nie mają czasu zajrzeć do naszych galerii. Będzie okazja, żeby przechodząc ulicą na chwilę zatrzymać się i poczytać np. o tych Prymasach, którzy mają swoje ulice w Gnieźnie, czyli o Łaskim i Łubieńskim – podsumowuje D. Pilak.
Ostatnio zmienianyśroda, 12 kwiecień 2017 14:43

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.