http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Św. Wojciech i Bolesław Chrobry w muzyce średniowiecznej”

Wyróżniony „Św. Wojciech i Bolesław Chrobry w muzyce średniowiecznej”

Kolejny koncert kameralny uświetnił przypadające w tym roku dwie ważne rocznice dla Archidiecezji Gnieźnieńskie: 50-lecie Duszpasterstwa Rodzin w Gnieźnie i 1020. rocznicy męczeństwa św. Wojciecha.


Gnieźnieńska katedra w sobotę wieczorem, na zaproszenie Referatu Duszpasterstwa Rodzin przy Archidiecezji Gnieźnieńskiej gościła solistki z zespołu Ensemble Peregrina ze Szwajcarii. Koncertowi zatytułowanemu „Św. Wojciech i Bolesław Chrobry w muzyce średniowiecznej” przysłuchiwali się m. in. abp Wojciech Polak, Prymas Polski i abp Henryk Muszyński, były metropolita gnieźnieński. – To jest trzecia część całych obchodów, bo mieliśmy rano mszę świętą, którą odprawił ks. prymas Wojciech Polak, potem mieliśmy w centrum informacyjnym przy naszym Seminarium Duchownym małe sympozjum poświęcone kilku referatom i takie retrospekcji, gdzie mówiliśmy, jak nam te 50 lat minęło – przypomina ks. Franciszek Jabłoński, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin przy Archidiecezji Gnieźnieńskiej i wykładowca misjologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

Ensemble Peregrina został założony w Bazylei przez Polkę - Agnieszkę Budzińską-Bennett. Jego członkowie zajmują się badaniem średniowiecznych źródeł muzycznych, ich rekonstrukcją i popularyzacją. Program, który będzie przedstawiany miał swoją premierę w Nowym Jorku, a w Europie w brukselskim Bozarze. Został też bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy radiostacji europejskich, po transmisji w ramach Europejskiej Unii Radiowej. Zespół wystąpił w następującym składzie: Agnieszka Budzińska-Bennett - śpiew, harfa, kierownictwo artystyczne; Hanna Järveläinen - śpiew; Lorenza Donadini - śpiew oraz Baptiste Romain – fidel.

- To jest zespół założony i tworzony przeze mnie, jako jedyną Polkę w tym składzie. Wykonamy dzisiaj w bardzo honorowym dla nas miejscu program „Sacernidus”, który w całości poświęcony jest postaciom św. Wojciecha, Bolesława Chrobrego, a także Ottona III – mówi Agnieszka Budzińska-Bennett, muzykolog, solistka i harfistka, a także założycielka zespołu Ensemble Peregrina, który tworzy od  20 lat, a na swoim koncie ma już około 20 płyt długogrających. – To jest muzyka średniowieczna z kilku źródeł, bo zarówno polskich, jak również niemieckich. To są źródła nieco późniejsze niż rok 1000, bo niewiele z tej epoki się zachowało, mamy źródła XIII-, XIV- i XV-wieczne i co ciekawe, źródła pochodzą z tych okolic, tzw. wielkopolskich, z Kcyni oraz Gniezna. Mogę chyba powiedzieć, że to są utwory, które przed wiekami w tej katedrze wybrzmiewały – dodaje.

- Wybraliśmy do tego programu koncertowego utwory z gatunku sekwencji, które właściwie są takimi utworami liturgicznymi, ale zawsze zawierają jakiś element opowieści o danym świętym, czyli akurat w tym przypadku o losach św. Wojciecha, o jego chwalebnej męczeńskiej śmierci, która wiele przecież przyniosła i samemu Gnieznu, i naszemu krajowi. Te utwory śpiewamy w języku łaciński, bo kiedyś jedynie w takim języku utwory powstawały, a potem bardzo długo takowe były wykorzystywane w liturgii oczywiście, a poza tym był to język ówczesnej jednoczącej się Europy – opowiada A. Budzińska-Bennett.

Ostatnio zmienianyczwartek, 21 wrzesień 2017 10:43

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.