http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzieje Prymasostwa... „Ta książka jest dla zwykłych ludzi”

Wyróżniony Dzieje Prymasostwa... „Ta książka jest dla zwykłych ludzi”

W sobotnie popołudnie na kilka godzin przez rozpoczęciem uroczystości inaugurujących Odpust Ku Czci Świętego Wojciecha, w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej miała miejsce oficjalna premiera nowej publikacji podsumowującej Rok 600-lecia Polskiego Prymasostwa.


Książka została zatytułowana „Dzieje Prymasostwa Polskiego”. Monografia jest pracą zbiorową i została wydana pod redakcją ks. Łukasza Kruckiego. – Łącznie w opracowaniach poszczególnych okresów brało udział czternastu historyków i co jest ważne, nie są to dzieje prymasów, ani ich biografie czy dokonania. To jest monografia wyjaśniająca, jakie było znaczenie prymasów i samego prymasostwa w dziejach naszego narodu, ich uprawnienia i ich oddziaływanie, a w różnych okresach one też były różne – mówi ks. dr Łukasz Krucki, zastępca dyrektora  Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. – W tej książce po raz pierwszy publikowane są także dokumenty, które dotyczą powrotu tego tytułu do Gniezna – dodaje.

– Ta książka jest przede wszystkim dla ludzi, nie tylko dla naukowców i dla celów badań czy pogłębienia tej czy innej tematyki. Ona jest dla ludzi, aby mogli oni się zapoznać z dziełami Kościoła, narodu i państwa polskiego. Kiedy państwo weźmiecie ją do ręki, to traktujcie ją jako świadectwo dokonań kolejnych arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy docierali do serca katolików, nie tylko swojej archidiecezji, ale całej Polski. To jest również publikacja na ten czas, który właśnie rozpoczynamy, tj. 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, bo prymasi dołożyli wiele starań do tego, aby Polska nie tylko odzyskała swoją niepodległość, ale przede wszystkim, aby zachowała swoją tożsamość narodową i religijną – tłumaczy ks. dr Krucki.

Premierze publikacji towarzyszy nowa wystawa zatytułowana „100-lecie Wolnej Polski – Prymasi Odrodzonej Polski 1918-2018”, na której zostały wyeksponowane niektóre dokumenty, a także szaty liturgiczne przynależące do trójki słynnych kardynałów: Edmunda Dalbora, Augusta Hlonda, Stefana Wyszyńskiego.

– Myślę, że my jako Kościół zastanawiamy się nad własnym wkładem w to 100-lecie wolnej Polski i dlatego tutaj w prymasowskim Gnieźnie chcieliśmy spojrzeć na tę rodząca się Rzeczpospolitą właśnie poprzez wkład prymasów Polski odrodzonej – zauważa abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. – Na 282 stronie tej monografii jest fragment pierwszego listu pasterskiego z roku 1915, w którym kard. Dalbor dał taką szerszą wizję tego, co może się stać i mówił wtedy: „zmieniają się dzieje, a na  zegarze świata wyraźnie widać, że bije nowa godzina, dokąd nas to zaprowadzi jeszcze nie wiemy, ale jesteśmy pewni jednego, że Bóg, który jest stwórcą świata i panem ludzkim dziejów, będzie nas prowadził przez historię ku temu, co jest jego wolą i co jest także wolnością naszej Ojczyzny” – cytuje abp Polak.

W prezentacji wydawnictwa i otwarciu wystawy uczestniczył kard. Vincent Nicholls, prymas Anglii i Walii, który jest legatem papieskim na uroczystości podsumowania Roku 600-lecia Polskiego Prymasostwa w Gnieźnie, który na koniec zostawił swój wpis w księdze pamiątkowej.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 07 maj 2018 15:17

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.