Logo
Wydrukuj tę stronę

Zjazd Gnieźnieński - trwają przygotowania w szkole-pomnik...

Wyróżniony Zjazd Gnieźnieński - trwają przygotowania w szkole-pomnik...

Na terenie I Liceum Ogólnokształcącego i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jak również w auli im. Jana Pawła II, od wielu godzin trwają przygotowania do rozpoczynającego się jutro XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Zjazd zostanie zainaugurowany jutro o godz. 11.00. My dzisiaj podejrzeliśmy jak trwają przygotowania do tego wydarzenia.


XI Zjazd Gnieźnieński, trwający od 21do 23 września, obradować będzie pod hasłem: „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Tegoroczny zjazd – organizowany przez 16 organizacji katolickich i ekumenicznych - jest ważnym elementem obchodów 100-lecia niepodległości. Na to przedsięwzięcie składa się blisko 60 prelegentów, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne i 10 Kościołów chrześcijańskich.

Organizatorzy Zjazdu, jak i partnerzy tego wydarzenia, przygotowywali dzisiaj zarówno aulę szkoły-pomnik, gdzie będą się odbywać sesje plenarne, jak i Centrum Prasowe.

Zjazd odbędzie się z osobistym udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz reprezentującego Stolicę Apostolską kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jest to tradycja nawiązująca do pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w 1000 r., kiedy na zaproszenie polskiego władcy Bolesława Chrobrego do grobu św. Wojciecha przybył cesarz Otton III oraz legat papieski. Ogłoszono wówczas powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii ze stolicą w Gnieźnie. Zjazdy Gnieźnieńskie zostały wznowione z inicjatywy św. Jana Pawła II w 1997 roku., kiedy papież zaprosił do Gniezna siedmiu prezydentów państw europejskich. Od 2003 r. organizowane są one w formie międzynarodowych, ekumenicznych kongresów laikatu.

Tematyka tegorocznego zjazdu koncentruje się wokół wolności, tym bardziej, że mija setna rocznica, kiedy w 1918 r. uzyskała ją Polska jak i wiele narodów naszego regionu Europy. Mowa więc będzie m. in. jak ten „dar wolności” powinien być mądrze zagospodarowywany oraz jakie niebezpieczeństwa mu dziś zagrażają.

W Zjeździe wezmą udział chrześcijanie różnych wyznań z Europy Środkowo-Wschodniej: duchowni, politycy, myśliciele, publicyści. Omawiając kluczowe wyzwanie współczesnej Europy – kryzys europejskiej tożsamości, będą mówić o odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, swoich ojczyzn i całego kontynentu. W programie znalazły się wykłady, dyskusje warsztaty, modlitwy i liturgie.

Zapraszany do naszej krótkiej fotorelacji z dzisiejszych przygotowań.

Ostatnio zmienianyczwartek, 20 wrzesień 2018 22:12
Informacjelokalne.pl