http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dziś chcemy tworzyć Europę ludzi wolnych, inspirowanych chrześcijańskim przesłaniem”

Wyróżniony „Dziś chcemy tworzyć Europę ludzi wolnych, inspirowanych chrześcijańskim przesłaniem”

W katedrze gnieźnieńskiej uroczyście zakończono XI Zjazd Gnieźnieński. Została oprawiona msza święta, na koniec której odczytano tradycyjne przesłanie konferencji.


Mszy świętej przewodniczył Prymas Polski i metropolita gnieźnieński - abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił kard. Peter Turkson z Ghany, który na początek przypomniał Słowa Ewangelii wg św. Marka sprzed kilku tygodni. – Nic nie pochodzi z zewnątrz człowieka, co mogłoby go uczynić nieczystym, a co wychodzi z człowieka, to może go uczynić nieczystym. Później zaś, na pytania swoich uczniów, Jezus wyjaśniał, dlaczego tak ważne jest to, co wychodzi z jej wnętrza. Z wnętrza ludzkiego, z serca człowieka wychodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, chciwość, podstępność, przewrotność, obelgi, pycha, głupota, zazdrość – wylicza kard. Peter Turkson, prefekt papieskiej dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka

Nawiązując natomiast do Ewangelii na dziś tłumaczył na przykładzie uczniów Jezusa, że rzeczą najczęściej przeszkadzającą w życiu jest nieufność. – Drodzy przyjaciele. Dobrze wiecie, że Zjazdy Gnieźnieńskie od zawsze troszczą się o duchową jedność Europy, o tę wielką europejską jedność ducha, której symbolem Jan Paweł II uczynił św. Wojciecha. Ta europejska wspólnota ducha ma być owocem wspólnych wysiłków także innych kościołów i wspólnot wyznaniowych. Nie więc dziwnego, że IV Zjazd Gnieźnieński w roku 2003 podkreślał, iż odrodzeniu współczesnej Europy powinny towarzyszyć wartości chrześcijańskie i świadectwo, V Zjazd ukazał wiarę jako wezwanie do przemiany świata współczesnego, IX Zjazd obradował pod hasłem „Europa Obywatelska - rola i miejsce chrześcijan”, a podczas X Zjazdu Gnieźnieńskiego ogłoszono w wezwaniu do Europejczyków, że: „święty obywatel, to dobry obywatel”, a poprzedni X Zjazd obwieszczał wyzwalającą moc chrześcijaństwa – przypomina kard. Turkson.

– Zjazdy Gnieźnieńskie podtrzymują swój charakter ekumeniczny, a perspektywa tego zjazdu i miara, jaką przykładacie do wiary chrześcijańskiej, przeżywania jej i świadczenia o niej, jest niewątpliwie, bardzo dużej mocy. Dlatego właśnie opisane w dzisiejszej Ewangelii doświadczenie uczniów Jezusa, czyli pierwszych chrześcijańskich świadków może być dla nas tak bardzo przydatne. My, wszyscy uczestnicy Zjazdu Gnieźnieńskiego, chcący urzeczywistniać tę wielka europejską wspólnotę ducha, przez świadectwo naszej wiary i zaangażowania na rzecz tych wartości nie możemy pozwolić, aby wady naszego charakteru i nasze przyzwyczajenia zaciemniły świat naszej wiary i znieczuliły nasze zmysły na jej wymagania. Niech ta dzisiejsza celebracja eucharystyczna i modlitwy, które tutaj składamy odsłonią nam wszystkim prawdę o tym złu pochodzącym z naszego wnętrza, które może osłabiać i zniekształcać nasze chrześcijańskie zaangażowanie na rzecz realizacji celów Zjazdów Gnieźnieńskich i to się modlimy – podsumowuje kard. Turkson.

Na koniec mszy świętej odczytano także przesłanie XI Zjazdu Gnieźnieńskiego:
„Spotykając się w Gnieźnie w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, na nowo odczytaliśmy narodową tradycję, która przechowuje pamięć o chrześcijańskim rozumieniu wolności. Nasi przodkowie, pisząc na sztandarach: „w imię Boga, za naszą i waszą wolność”, ogłosili światu, że są gotowi oddać życie także za niepodległość innych narodów. Dziś chcemy tworzyć Europę ludzi wolnych, inspirowanych chrześcijańskim przesłaniem. Wymaga to budowania nowej kultury wolności opartej na odkrywaniu w każdym człowieku siostry lub brata. Jej fundamentem jest  solidarność, szczególnie z osobami potrzebującymi: ubogimi, prześladowanymi, uchodźcami czy niepełnosprawnymi. W głęboko podzielonej politycznie Polsce potrzebujemy dialogu, który przywróci poczucie narodowej wspólnoty. W Europie Środkowo-Wschodniej konieczna jest większa solidarność z narodami pozostającymi poza Unią Europejską. Cała Europa rozrywana partykularyzmami potrzebuje nowego impulsu na rzecz jedności. W historii ludzkości to właśnie chrześcijaństwo przyniosło wartości wcześniej mało obecne w życiu publicznym: przebaczenie, miłosierdzie, oddanie siebie. Również obecne budowanie Europy ludzi wolnych jest możliwe tylko poprzez solidarną miłość, bo chrześcijanie nie mogą być niewolnikami egoizmu - indywidualnego, grupowego czy narodowego. Chrześcijaństwo nie jest ideologią, nie może się stać zakładnikiem politycznych korzyści, traci bowiem wtedy swoją ożywczą siłę i nie może pozwolić, aby wąsie elity gromadziły dobra materialne i władzę, wykluczając politycznie i ekonomicznie pozostałych. XI Zjazd Gnieźnieński uświadomił nam, że budowanie nowej kultury wolności jest dzisiaj konieczne. Jako uczestnicy Zjazdu pochodzący z 15 krajów i 10 kościołów chrześcijańskich doświadczyliśmy jednoczącej mocy wiary w Jezusa Chrystusa. Jeżeli rzeczywiście wypełni ona nasze życie osobiste i społeczne, to również Europa będzie bardziej wspólnotą ducha i ojczyzna ludzie prawdziwie wolnych”.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 24 wrzesień 2018 18:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.