http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzięki Bożej Opatrzności można budować przyszłość

Wyróżniony Dzięki Bożej Opatrzności można budować przyszłość

W sobotnie popołudnie odbyło się uroczyste poświęcenie Pomnika Opatrzności Bożej, który powrócił na swoje dawne miejsce dzięki zebraniu pieniędzy i podjęciu się jego odbudowy przez Towarzystwo Miłośników Gniezna.


Obelisk usytuowano, tak samo, jak było to do czasów II wojny światowej, na zjeździe z wiaduktu kolejowego, u zbiegu ulicy Dworcowej i ulicy Warszawskiej. Jego poświęcenia dziś dokonał abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. – To można odczytywać w kontekście obchodów tegorocznych, 100-lecia niepodległości i 100-lecia powstania wielkopolskiego. Wiemy z historii Gniezna, że powstańcy wychodząc stąd właśnie w kierunku Witkowa, broniąc wówczas niepodległości także Gniezna, tu przy tym pomniku zatrzymywali się, modlili się i powierzali się Bożej Opatrzności, więc ten szczególny nie tylko kult, ale ufność w to, że Bóg będzie ten wysiłek zbrojny błogosławił, byśmy wolność odzyskali – mówi Ksiądz Prymas.

Dziś wiara w Bożą Opatrzność też może dawać siłę każdemu człowiekowi, który będzie przychodził pod ten pomnik. – Myślę, że ufność w Bożą Opatrzność, tak jak starałem się mówić o tym w homilii 11 listopada, nie zwalania nas z zaangażowania w życie. Pan Bóg za nas nie wykonuje dzieł i zadań, ale ufając Bożej Opatrzności jesteśmy wzywani, by poprzez pracę, poprzez odpowiedź na te dary i to powołanie, które otrzymaliśmy w zaufaniu Bożej Opatrzności budować naszą przyszłość – dodaje abp Polak.

Koszt odbudowa pomnika oszacowano na kwotę ok. 160 tysięcy złotych. – Nie musieliśmy całe szczęście takiej kwoty położyć na stół, bo udało się nam materialnie zdobyć sponsorów, którzy dostarczyli też nam beton, sprzęt, wykonawstwo. W ten sposób otrzymaliśmy np. parkan okalający ten plac i fundament pod ten pomnik – przypomina skrupulatnie Jan Socha, będący prezesem Towarzystwa Miłośników Gniezna i przekazujący podziękowania dla wszystkich darczyńców.

– Dziś możemy na pewno mówić i zakończeniu tej inwestycji, bo jak widzimy wszyscy, ten pomnik już stoi na swoim miejscu, nie możemy natomiast mówić jeszcze o całkowitym finansowym rozliczeniu i dlatego w momencie, kiedy pomnik już stanął, ja chciałbym zaapelować do mieszkańców o wsparcie tego dzieła, abyśmy spokojnie mogli rozliczyć do końca to zadanie – mówi prezes stowarzyszenia.

Karty pocztowe w formie cegiełek z numerem konta bankowego, na który można dokonywać wpłat pieniężnych są dostępne m. in. we wszystkich kościołach na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej.

Kilka delegacji pod pomnikiem złożyło wiązanki kwiatów.

Ostatnio zmienianywtorek, 27 listopad 2018 15:52

1 komentarz

  • Harry Jons
    Harry Jons środa, 27, luty 2019 19:41 Link do komentarza Raportuj

    Jaką przyszłość można budować ? na czym opierać ? na nauce czy ,,domniemaniach''? Towarzystwo , myślę że wymaga gruntownej analizie swoich poczynań. Z całego serca życzę dalszych owocnych i przyszłościowych pomysłów na miarę europejskich standardów dla młodych gnieźnian .

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.