http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dwa Powstania – Chwała Bohaterom”

Wyróżniony „Dwa Powstania – Chwała Bohaterom”

W Szkole Podstawowej nr 12 w Gnieźnie odbyła się interesująca debata dotycząca dwóch, jakże ważnych dla historii naszego kraju, powstań: wielkopolskiego i warszawskiego.


W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego od listopada 2018 roku w  Szkole Podstawowej nr 12 w im. prof. Adama Wodziczki w Gnieźnie realizowany był projekt „Dwie Rocznice, Jedno Święto”. Jego autorzy, Lidia Duda-Machińska i Jarosław Stefański, zaprosili do współpracy uczniów i nauczycieli, którzy wspólnie podejmowali wiele działań, będących komponentami projektu. 

Klasy 1-3 co tydzień przygotowywały plakaty pod hasłem „Polska – moja Ojczyzna”. Klasy starsze tworzyły prace przedstawiające najważniejsze wydarzenia sprzed stu lat z historii Gniezna, Polski i świata. 9 listopada, w dniu kiedy wszystkie szkoły w Polsce śpiewały „Mazurek Dąbrowskiego” odbył się wyjątkowy koncert – „Lista Przebojów Stulecia Polski”. Ponadto uczniowie mogli uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach i konkursach plastycznych, czytelniczych, a nawet kolekcjonerskich.

Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze związane ze wspomnianymi rocznicami. 

Piątkowe spotkanie było podsumowaniem projektu „Dwie Rocznice, Jedno Święto”. Debata „Dwa Powstania – Chwała Bohaterom” polegała na porównaniu dwóch ważnych w historii Polski Powstań - Powstania Wielkopolskiego i Powstania Warszawskiego. Do „Dwunastki” zaproszono Szkołę Podstawową nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach i Szkołę Podstawową nr 2 im. Księdza Majora Mateusza Zabłockiego w Gnieźnie. Połączono się także ze Szkołą Podstawową STRUMIENIE w Józefowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna - Michał Powałowski, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gnieźnie - Marian Pokładecki oraz wieloletni przewodnik po Gnieźnie i Szlaku Piastowskim - Henryk Karasiewicz.

Spotkanie w SP 12 było też okazją do zaprezentowania efektów projektu „Gniezno – oni tworzyli naszą historię”, który przewiduje przygotowanie rajdów po Gnieźnie szlakiem miejsc związanych z wybranymi postaciami ważnymi dla historii naszego miasta. Jest to projekt interdyscyplinarny wykorzystujący aplikację Aurasma. Technologia rozpoznawania obrazu wykorzystuje aparat smartfona lub tabletu do rozpoznawania rzeczywistych obrazów, a następnie nakładania na nie mediów w postaci obrazów, filmów, muzyki i animacji. Spacerując po Gnieźnie, można wysłuchać piosenki czy obejrzeć scenki związane z Mieszkiem I i Dobrawą, Bolesławem Chrobrym i świętym Wojciechem, Ignacym Krasickim, strajkującymi gnieźnieńskimi uczniami, Powstańcami Wielkopolskimi czy świętym Janem Pawłem II. Projekt, powstały przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 w Ząbkach, jest rzeczą absolutnie nowatorską w naszym mieście.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.