http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wielcy Polacy” – projekt Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych - Gniazdo.pl przedłużony do końca października!

Wyróżniony „Wielcy Polacy” – projekt Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych - Gniazdo.pl przedłużony do końca października!

Święty Jan Paweł II – Papież. Zwykły człowiek o wielu talentach i wszechstronnych umiejętnościach czy naznaczona świętością wybitna osobowość? Stefan Wyszyński- Kardynał Polski, orędownik prawdy i jego heroiczna droga o wolność narodu polskiego w oczach dzieci i młodzieży – te dwie postacie zostaną uhonorowane w projekcie pod hasłem „Wielcy Polacy” realizowanym przez Stowarzyszenie „Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl”. Realizacja projektu „Wielcy Polacy” pierwotnie miała się zakończyć 16 maja, ale ze względu na zaistniałą sytuację została przedłużona do 30 października 2020 roku. Podsumowanie odbędzie w listopadzie 2020.


Rok 2020 został ustanowiony i ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Świętego Jana Pawła II. Dnia 18 maja 2020 roku będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły czyli Ojca Świętego Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka, piewcy pokoju i nadziei, który zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i całego świata. W tym roku także odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, wielkiego Polaka, orędownika prawdy, męstwa, wolności sumienia i wyznania sprawującego swoją posługę w czasach zniewolonej przez komunistyczny reżim Ojczyzny.

- Te dwie postaci są ze sobą związane historycznie i mają doniosłe znaczenie dla wszystkich rodaków w Polsce i na całym świecie, dlatego tak ważne rocznice i wydarzenia chcemy uhonorować projektem i współpracą między szkołami noszącymi chlubne imiona naszych wielkich Polaków – mówi Małgorzata Tomczak, prezes Stowarzyszenia „Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl”, które jest organizatorem projektu pod hasłem „Wielcy Polacy”

Cel projektu
- Celem projektu  jest poszerzenie wiadomości uczniów na temat życia i działalności wielkich Polaków w odniesieniu do papieża Jana Pawła II lub kardynała Stefana Wyszyńskiego, poznanie cech osobowościowych Jana Pawła II jako autorytetu moralnego, jego umiejętności, talenty oraz drogi jakimi się rozwijał, poznanie cech charakteru kardynała Wyszyńskiego jako orędownika prawdy, męstwa i wolności w czasach zniewolonej Ojczyzny – podkreśla M. Tomczak.

Dalej wśród celów wymienia: odwołanie się do nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności Jana Pawła II lub kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ich roli,w zależności od obszaru działania w historii państwa polskiego i świata, czytanie literatury oraz ciekawostek na temat Ojca Świętego Jana Pawła II lub kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz odwiedzanie miejsc i zdobywanie pamiątek z nimi związanych, promowanie wartości i postaw chrześcijańskich, wzmacnianie więzi między uczniami w Polsce i na świecie, budzenie dumy narodowej i gotowość do pełnienia roli „młodego ambasadora polskości” w swoim środowisku i kraju zamieszkania, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie i podejmowania samodzielnych decyzji i działań oraz zarządzania czasem podczas realizacji zadań, doskonalenie umiejętności poszukiwania, zbierania i przetwarzania informacji, rozwijanie wyobraźni oraz twórczych umiejętności dzieci i młodzieży oraz prezentacja i popularyzacja różnorodnej działalności i twórczości dzieci i młodzieży oraz promocja szkół na arenie międzynarodowej.

Uczestnicy projektu
Jak zaznacza prezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl, projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli - koordynatorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce oraz szkół polonijnych na całym świecie imienia Świętego Jana Pawła II lub noszących imię kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uczestnicy projektu pracują pod kierunkiem nauczycieli koordynatorów, którzy zapoznają uczniów z tematyką projektu oraz formami realizacji i prezentacji projektu. Nagrane filmy będą promowane na stronie facebooka oraz na uroczystościach zorganizowanych na tę okoliczność podczas spotkań Stowarzyszenia Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych – Gniazdo.pl z władzami kościelnymi oraz władzami miasta Gniezna, które jest kolebką początku państwowości polskiej oraz chrześcijaństwa.

Formy realizacji projektu to: prezentacje do wyboru (multimedialna, w formie poglądowej lub album lub broszura papierowa) albo praca plastyczna spójna z tematyką projektu.

Projekt pierwotnie miał być realizowany od 1 marca do 16 maja 2020 roku. Jednak ze względu na zaistniałą sytuację (koronawirus) realizacja projektu „Wielcy Polacy” została przedłużona do 30 października 2020 roku. Podsumowanie odbędzie w listopadzie 2020 roku.

Szkoły uczestniczące w projekcie zgłaszają swój udział mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w zgłoszeniu należy podać nazwę szkoły, adres placówki, maila, imię i nazwisko dyrektora oraz koordynatora).

Koordynatorem projektu jest Barbara Łuszczyńska, przy współpracy z Donatą Dymek- Stefaniak, Aliną Gandurską, Mariolą Ilnicką i Małgorzata Tomczak.
Więcej w tej kategorii: « Potyczki z polszczyzną

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.