http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„W Zagadkowej Bibliotece Chrobrego”

Wyróżniony „W Zagadkowej Bibliotece Chrobrego”

W ramach ogólnopolskiego programu „Młody Obywatel” odbyła się gra miejska „W Zagadkowej Bibliotece Chrobrego”. Do tej rozgrywki Grupa Projektowa z SP5 przygotowywała się bardzo długo, nawiązując współpracę z różnymi instytucjami, zdobywając sojuszników i sponsorów, zapraszając zespoły do udziału w grze oraz przygotowując zagadki i zadania, które były głównym trzonem całej gry.


W trakcie przygotowań na warsztaty udało nam się zaprosić Michała Powałowskiego, zastępcę prezydenta Miasta Gniezna, który przyjął zaproszenie do udziału w grze oraz państwa: Kariokę i Marka Mirskich z Vancouver w Kanadzie, którzy przetestowali nasze zadania, zwiedzając Gniezno.

W „Zagadkowej bibliotece Chrobre’ to gra uliczna, w której: książkami są punkty gry rozmieszczone w poszczególnych działach (jak książki  w każdej bibliotece). Książkami są historie tych miejsc, które możemy „przeczytać’ na tablicach informacyjnych,  następnie o nich podyskutować i zweryfikować, nasze informacje z pracującymi tam ludźmi. Bibliotekarzami są gospodarze tej gry czuwający nad właściwym przebiegiem (zgodnie z regulaminem) wydarzeń związanych z grą uliczną. To oni „wypożyczają książki” czyli przygotowują pytania i zadania dla uczestników gry.

Czytelnicy to oczywiście zaproszeni do gry uczestnicy. Czytelnicy mają za zadanie wypożyczyć książki (wykonać pytania i zadania) w celu zdobycia wiedzy, oderwania myśli od codziennych problemów i przeczytania ciekawych pozycji.  

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim instytucjom, które zgodziły się zostać działami w naszej żywej bibliotece m.in. Biblioteka Miejska, Miejski Ośrodek Kultury, Parafia Farna, Poczta Główna, Powiatowe Stowarzyszenie DOM, Teatr, Straż Pożarna.  Każda drużyna odwiedzając jeden z działów biblioteki miała za zadanie rozwiązać krzyżówkę – rozwiązania należało znaleźć na tablicach informacyjnych, plakatach lub ogłoszeniach znajdujących się w danym dziale lub uzyskać je od pracowników tego działu. Po rozwiązaniu każdej krzyżówki drużyna otrzymywała fragment hasła, które po odwiedzeniu wszystkich działów należało złożyć, aby otrzymać hasło główne: „Czytać można prawie wszystko, nawet otaczający nas Świat”. W każdym dziale należało również wykonać jakieś zadanie, np. zaprojektować znaczek pocztowy z okazji tej gry lub zaprojektować logo i hasło promujące integrację społeczną z ludźmi bezdomnymi i umieścić to na balonie. Głównym celem wszystkich zadań wykonywanych przez każdą drużynę było dokładne poznanie lub odkrycie na nowo dobrze znanych na co dzień miejsc w naszym mieście,  ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem i promocja czytelnictwa, promocja aktywnego spędzania wolnego czasu oraz integracja społeczności lokalnej.

Gra miejska nie jest konkursem, a wszyscy uczestnicy są zwycięzcami, gdyż tak naprawdę to oni ją tworzą. Planszą w naszej grze miejskiej była ulica Chrobrego i przyległe do niej punkty, a pionkami przemieszczającymi się z jednego do drugiego punktu gry – czyli Działu Biblioteki, były biorące udział w grze zespoły. Jednak udział w grze to nie łatwe zadanie wymagające od uczestników orientacji w terenie, kreatywności, otwartości, łatwości w komunikowaniu się z innymi oraz świetnej kondycji fizycznej. Mając to wszystko na względzie organizatorzy gry bardzo starali się aby nagrodzić każdego i dlatego właśnie nieoceniona okazała się pomoc wszystkich sponsorów, dzięki którym mieliśmy mnóstwo wspaniałych nagród oraz poczęstunek dla naszych gości.

Do udziału w grze zaprosiliśmy 7 zespołów: Drużynę Gości Oficjalnych, w skład której wchodzili: Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, pan Michał Powałowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, pani Anna Wójcik Starczewska, Prezes „URBIS” sp z o.o., pan Edmund Młodzikowski oraz Przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Kultury, pani Arleta Olszanowska. Drużynę z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, w skład której wchodzili: pani Dorota Morkowska - opiekun oraz Anna Kwaśniewska, Magdalena Ogórkiewicz i Edyta Nowicka, drużynę z III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, w skład której wchodzili:  pani Wiesława Grzegorzewicz – opiekun oraz Mateusz Gaca, Szymon Bielanowski i Marcin Kominiarek, dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5: pani Wioletta Smaglewska – opiekun oraz Małgorzata Tomalczyk, Nicole Roszak i Kacper Bubacz i pan Łukasz Malczewski – opiekun oraz Marta Tomaszewska, Dawid Nowak i Kamil Szarzyński. Drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 2 : pani Agnieszka Frasz – opiekun oraz Samanta Bubacz, Wiktoria Łukaszewska i Oliwia Niemczewska i drużynę z Gimnazjum nr 2: pani Elżbieta Staszewska - opiekun oraz Wioletta Gabryszak, Olaf Ogrodny i Dawid Fela.

O godzinie 12.00 po wcześniejszej rejestracji wszystkie drużyny wyruszyły w miasto. Po około dwóch godzinach zmagań na metę pierwsza dotarła drużyna Gości Oficjalnych, jednak podczas weryfikacji okazało się, że ta drużyna nie zaliczyła wszystkich punktów gry i w związku z tym drużyną, która zwyciężyła zostali przedstawiciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Na mecie na wszystkie zespoły czekał poczęstunek w postaci grillowanych kiełbasek, różnego rodzaju ciast oraz napoi. Gdy do mety dotarły już wszystkie zespoły nastąpiło oficjalne wręczenie dyplomów i nagród, w którym udział wziął Prezydent Miasta Gniezna, pan Tomasz Budasz oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Grupa Projektowa z SP5 pragnie jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszego projektu, gdyż bez Was nie było by tej gry. Dziękujemy!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.