http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Szkoła żyje w coraz lepszej sieci

Wyróżniony Szkoła żyje w coraz lepszej sieci

Jakie nowe wyzwania w edukacji cyfrowej przynosi XXI wiek? Odpowiedzi na tego typu pytania padły dzisiaj podczas konferencji naukowej poświęconej podnoszeniu kompetencji cyfrowych. W sympozjum uczestniczyli przedstawiciele niemal wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gniezna.


Kompetencje cyfrowe są bardzo potrzebne, a ich przydatność jest konieczna w coraz częstszych sytuacjach życia codziennego, jak chociażby przy zamawianiu posiłków w restauracjach tzw. szybkiej obsługi. – Dzisiejszy świat jest coraz bardziej pokryty technologią i młodzież też korzysta z technologii, a szkoła musi wyposażać swoich uczniów w odpowiednie kompetencje, aby mogli oni w dzisiejszym świecie egzystować. Żeby jednak kompetencje takie posiadali uczniowie, to najpierw te kompetencje muszą posiadać również nauczyciele – mówi Paweł Jagielski, wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 12 w Gnieźnie i organizator konferencji. – Organizowanie tych konferencji jest potrzebne także dlatego, żeby nauczyciele rozwijali swoje kompetencje cyfrowe, poznawali dobre praktyki, które są tutaj pokazywane przez znawców z dziedziny dydaktyki cyfrowej czy też sprzętu, który można wykorzystywać na zajęciach lekcyjnych – uważa P. Jagielski.

Co nas może cieszyć najbardziej, to wszystkie szkoły publiczne w Gnieźnie są już tzw. szkołami w chmurze. – To jest takie specjalne oprogramowanie dla Pakietu Office 365, które pozwala na pracę w chmurze, czyli wszystko jest zapisane na serwerach Microsoftu i tam uczniowie mogą przesyłać wszystkie dokumenty, tam mogą pracować on-line, nawet zajęcia grupowe i nie jest potrzebne żadne oprogramowanie, które trzeba zainstalować, a do tego wszystko jest darmowe i nikt nie ponosi tutaj żadnych kosztów materialnych – dodaje P. Jagielski.

Jak wygląda to wszystko już teraz w praktyce? Po co są organizowane takie konferencje? – Ta konferencja ma skupić wokół siebie różne środowiska i mamy podjąć tematykę kompetencji nas wszystkich, czyli uczniów i tych, którzy kształcą, czyli nauczycieli, a  także dyrektorów i profesorów, którzy posiadają jeszcze większą wiedzę – tłumaczy Zbigniew Sypniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12. – Dzisiaj praktycznie każdy z nas korzysta z technologii, albo przyspieszamy sobie pewne działania, albo je wzbogacamy, a rola szkoły jest taka, by wskazać tym, którzy pracują dzisiaj w oświacie, co można zmienić i jakimi drogami pójść, by rozwijać kreatywność u dziecka – zauważa Z. Sypniewski.

- Musimy pokazywać naszym uczniom, że urządzenia mobilne nie służą tylko do rozrywki, ale że są to narzędzia, za pomocą których można zdobywać wiedzę, ale nie gotową wiedzę, tylko za pomocą tych narzędzi rozwijać swoje umiejętności i swoje zdolności. Rola nauczycieli jest taka, żeby stworzyć odpowiednie warunki i nauczyciel ma budować lekcję nowoczesną w oparciu o nowe technologie, dlatego gościmy dziś także mnóstwo przedstawicieli firm, które oferują nam różne urządzenia mobilne, które możemy wykorzystać w procesie edukacyjnym. Nauczyciel też musi podnosić swoje kompetencje, by je móc w sposób właściwy przekazać dzieciom – dodaje Z. Sypniewski.

Duży nacisk na podnoszenie kompetencji cyfrowych jest stawiany w samej podstawie nauczania i w jeszcze bardziej konkretnych działaniach. – Szkoły są już nawet zobligowane do umożliwiania swoim uczniom szybkiego internetu o prędkości 100x100 i będą również zobligowane do tego, żeby ten sygnał był sygnałem bezpiecznym, by do dzieci nie docierały treści niebezpieczne dla nich. Pomoże w tym program rządowy, który został przyjęty na mocy ustawy i on nazywa się OSE, czyli Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – mówi Bohdan Pawłowicz, dyrektor marketingu z Państwowego Instytutu Badawczego NASK w Warszawie. – Ten program jest bezprecedensowy w swej wielkości, bo nie ma drugiego takiego programu w całej Europie, a nawet chyba na świecie. Oczekuje się, że do końca 2021 roku wszystkie szkoły w Polsce, zarówno państwowe, jak i prywatne oraz należące do stowarzyszeń, będą podłączone do szybkiego internetu, symetrycznego 100x100 i ten sygnał będzie spełniał podstawowe warunki bezpieczeństwa. To będzie program bezpłatny w tym sensie, że samorządy nie będą za niego płacić, jak jest teraz, bo państwo zagwarantuje, że ten sygnał przez następne 10 lat będzie dostarczany do tych szkół – informuje B. Pawłowicz.

Patronem medialnym konferencji są informacjelokalne.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.