http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Tym dzieciom łatwiej będzie być dobrymi patriotami”

Wyróżniony „Tym dzieciom łatwiej będzie być dobrymi patriotami”

Nasi najmłodsi mieszkańcy też pośrednio uczestniczą w Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Dziś odbyli spacer ulicami Gniezna, przy okazji odwiedzając kilka ważnych miejsc mówiących o historii Pierwszej Stolicy Polski. Tego typu działania mają duży wpływ na kształtowanie postaw młodych obywateli – podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia.


W piątkowe przedpołudnie na ulicach Gniezna mogliśmy spotkać niecodzienną grupę przedszkolaków, którzy maszerowali szlakiem specjalnie dla nich wymyślonej gry miejskiej zatytułowanej „Gniezno – nasza mała Ojczyzna””. Mali gnieźnianie z tej okazji odwiedzili m. in. dwa biura parlamentarne i kilka pomników. – Ta gra służy temu, żeby poznawać swoje najbliższe środowisko i dlatego w ten sposób ją zatytułowaliśmy, czyli poznajemy to co jest nam najbliższe. Opowiemy przedszkolakom, że mamy biuro informacji, gdzie przyjeżdżają różni turyści i dowiadują się wiele na temat Gniezna, odwiedzamy biuro naszego senatora, a potem także zapukamy do biura pana posła Pawła Arndta – mówi Aleksandra Szymańska z Przedszkola nr 5 „Mali Przyrodnicy” przy ulicy Rybnej w Gnieźnie, organizatorka gry miejskiej.

Na podstawie zdefiniowanych na piśmie poleceń, przedszkolacy kierowali się do kolejnych punktów miasta. – Jeśli chodzi o samo zwiedzanie ważnych miejsc, to jest oczywiście pomnik Bolesław Chrobrego, skąd ruszyła dziś nasza wędrówka, a potem pomnik św. Wojciecha i na koniec jesteśmy na Cmentarzu Świętego Krzyża, w miejscu, gdzie znajduje się pomnik Powstańca Wielkopolskiego, by też w pewnym stopniu uczestniczyć w tych obchodach 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego – wymienia.

Dla dzieci to najlepsza forma edukacji, bo naoczne wrażenia najtrwalej zapadają w ich pamięci. – Trzeba pamiętać, że to są jeszcze młode dzieci i nie ze wszystkimi rzeczami jesteśmy w stanie do nich dotrzeć, ale jeśli teraz już zaszczepimy w nich taki lokalny patriotyzm, a potem pójdziemy dalej oczywiście, to tym dzieciom będzie łatwiej kiedyś być dobrymi patriotami, im dalej, tym lepszymi – podkreśla A. Szymańska.

Jedną z pierwszych organizacji, którą odwiedzili dziś „Mali Przyrodnicy” był punkt Informacji Turystycznej, gdzie dzieciaki odebrały pieczątki i dalsze instrukcje dotyczące gry miejskiej. – Te gry edukacyjne są często organizowane w Gnieźnie i to zarówno dla grup przedszkolnych, jak również szkolnych i młodzieżowych. Takie zajęcia edukacyjne w terenie rzeczywiście się sprawdzają, bo dzieci czy młodzież w ten sposób mają kontakt bezpośredni z historią i kulturą. Myślę, że to co gdzieś tam zobaczą i czego doświadczą, to potem owocuje i procentuje, na pewno gdzieś tam bardziej pozostaje w pamięci – uważa Anna Grajkowska z organizacji turystycznej „Szlak Piastowski” w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.