http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Biblioteka Pedagogiczna ma nową kierownik

Wyróżniony Biblioteka Pedagogiczna ma nową kierownik

Katarzyna Wilczkowska zajmie miejsce Elżbiety Sobeckiej na stanowisku kierownika Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie. Co prawda nowa kierownik swoje obowiązki oficjalnie ma objąć dopiero od września, to już przygotowuje się sumiennie do tego zadania.


Elżbieta Sobecka kierowała filią Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie, która ma swoją główną siedzibę w Poznaniu, od roku 1992 i to ona przenosiła tę placówkę do obecnych pomieszczeń w Akademiku Szkoły „Medyk” przy ulicy Mieszka I z jej pierwszej lokalizacji. – Na początku nasza biblioteka mieściła się w niewielkich pomieszczeniach obecnego Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej. Tam zajmowaliśmy dwie klasy; było wysoko, dość ciasno, bardzo niewygodnie i tam byliśmy do 2007 roku, kiedy udało się przenieść do dzisiejszej siedziby biblioteki, po roku przerwy i właściwie niefunkcjonowania – wspomina Elżbieta Sobecka, która przeszła przed miesiącem na emeryturę. – To był okres, kiedy jeszcze tradycyjnie wypożyczaliśmy nasze książki na kartę czytelnika, z kartą książki. Teraz biblioteka jest skomputeryzowana w pełni i cały księgozbiór jest dostępny w katalogach on-line i czytelnicy mogą sobie książki zamawiać, rezerwować nie wychodząc z domu – dodaje E. Sobecka.

Zapytaliśmy odchodzącą kierownik o jej sukcesy i porażki. – Porażki to były zawsze, gdy narzekaliśmy na brak dofinansowania na zakup książek i na to, żeby uzupełniać nasz sprzęt. Sukces natomiast był zawsze, gdy przychodził do nas nowy czytelnik, a szczególnie cieszyliśmy się gdy zaglądali do nas nauczyciele – mówi E. Sobecka i jak zaznacza, za jej czasów zmieniła się także funkcja biblioteki, bo biblioteka m. in stała się czytelnią. To jednak nie wszystko. – To nie jest już tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. Czasem niektórzy jeszcze kojarzą, że te książki powinny być owinięte w szary papier, a teraz są to książki w innym standardzie już wydawane. Zaczęliśmy też prowadzić szereg zajęć dla dzieci i dla młodzieży, zajęć edukacyjnych z elementami biblioterapii, a także prowadzimy sieć nauczycieli bibliotekarzy, która pozwala wspierać ich w prowadzeniu zajęć bibliotecznych – opowiada odchodząca kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie. – Ostatnio uzyskaliśmy dodatkowe finansowanie i w maju przeprowadziliśmy remont biblioteki. Ten remont polegał właściwie na odświeżeniu wszystkich pomieszczeń, także zostawiam bibliotekę czystą w dosłownym tego słowa znaczeniu – zauważa E. Sobecka.

Nowa kierownik w gnieźnieńskiej bibliotece pracuje od blisko 8 lat. – Wcześniej pracowałam dwa lata w Gdańsku, w Bibliotece Wojewódzkiej i to była moja pierwsza praca związana z bibliotekarstwem. Ja pochodzę ze Żnina i gdy tylko nadarzyła się okazja wrócić w rodzinne strony, to skorzystałam z niej, a Gniezno to jest miasto, które bardzo polubiłam i cieszę się bardzo, że udało mi się tutaj zakorzenić. Wszystko, co my robimy jest ciągłością i kontynuacją, czyli także robieniem tego wszystkiego, co było robione wcześniej, w latach poprzednich, a ja jeszcze jakichś planów  większych czy wizji jeszcze nie mam, bo to też zależy od tego, jak będą wyglądały plany naszej dyrektor z Poznania na różne działania w nowym roku szkolnym, ale dowiemy się tego niebawem, bo czeka nas rada pedagogiczna i będziemy pod tym kątem działać – mówi Katarzyna Wilczkowska, kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie.

Czy nowym wyzwaniem jest mała liczba czytelników bibliotecznych? – Brakuje czytelników w bibliotekach. Czytelnictwo rzeczywiście nam spada, a my akurat jesteśmy skierowani dużo bardziej do studentów i nauczycieli, a więc to jest taka grupa już prawie zamknięta, choć oczywiście to nie oznacza, że inne osoby nie mogą korzystać z naszych zbiorów. Na pewno będziemy robić wszystko, żeby zachęcać wszystkich, by przychodzili do nas, bo nasz księgozbiór jest zbiorem bardzo bogatym, świetnym, pełnym nowości i wart tego, żeby był czytany – zachęca K. Wilczkowska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.