http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnieńscy studenci dostali stypendia

Wyróżniony Gnieźnieńscy studenci dostali stypendia

Dwudziestu jeden studentów z Gniezna dostało stypendia naukowe i socjalne. Dziś odebrali oni stosowne adresy gratulacyjne, które podpisał prezydent Tomasz Budasz. Uroczystość zorganizowano w Instytucie Kultury Europejskiej, gdzie studiuje większość wyróżnionych.


Stypendia przyznano studentom z uczelni publicznych i będą wypłacane co miesiąc z budżetu miejskiego, z czego 1 050 złotych będzie otrzymywał jeden doktorant - Maciej Kędzierski z IKE oraz 15 studentów: Michalina Dobrzycka, Damian Julkowski, Anna Łuczak, Marta Tabert, Kamil Wysocki (Instytut Kultury Europejskiej), Michał Owczarczak, Marcin Małecki, Jacek Stróżewski (Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne), Magdalena Jakubowska, Małgorzata Majchrzak, Natalia Wysocka, Beata Martwitz, Małgorzata Andrzejewska, Arleta Stołowska, Monika Fromm (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa).

– Na podstawie stosownej uchwały prezydent przyznaje takie stypendia i jeśli chodzi o te naukowe, to jest kwota 420 złotych miesięcznie. Takie stypendium może otrzymać każdy student, który uzyskał średnią z egzaminów i zaliczeń w poprzednim roku akademickim na poziomie od 4,5 wzwyż – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

Ponadto przyznano także stypendia skierowane do studentów pochodzących z Ukrainy, które otrzymało pięć osób z najlepszymi rezultatami, jeśli chodzi o wyniki egzaminów: Anastasiia Kotovshchuk, Viktoriia Oheruk. Khrystyna Lyba, Anastasiia Horal, Dmytro Hudzenko. – To był cały rok pracy, było ciężko, ponieważ inny kraj, inny język, inna uczelnia i jesteśmy tutaj obcokrajowcami, ale było warto, na ile, to widać – zauważa Anastasiia Kotovshchuk, który studiuje w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie komunikację europejską i medioznawstwo. – Bardzo fajnie tutaj, i spokojnie, i atmosfera przyjazna, i uczelnia bardzo dobra, a polscy studenci i profesorowie nam bardzo dużo pomagają. Poduczyłam sobie język polski i ten nowy kierunek, specjalizację, bo na Ukrainie mam jeszcze inny kierunek, a teraz mamy warsztaty praktyczne, jak poprawnie rozmawiać, jak poprawnie zadać pytanie, jak pisać wywiady czy interview, jak poprawnie sformułować taka wypowiedź, żeby fajnie to brzmiało, żeby docierało to do ludzi, żeby fajnie oddziaływało. Na tych studiach dowiadujemy się także, jak tworzy się reklamę i jak to wszystko w ogóle działa na ludzi i ich świadomość – tłumaczy A. Kotovshchuk.

Zgodnie z uchwałą o stypendiach studenckich, którą przyjęła Rada Miasta Gniezna, jej wysokość miesięczna jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia i wynosi obecnie 20 proc. w przypadku stypendium naukowego oraz 50 proc. w przypadku stypendium doktoranckiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.