http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Sto lat doświadczenia stanowi solidny fundament dzisiejszej policji”

Wyróżniony „Sto lat doświadczenia stanowi solidny fundament dzisiejszej policji”

Uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji oraz obchodów  100. rocznicy powołania Policji Państwowej odbyła się w dzisiejsze przedpołudnie. Po mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła, której przewodniczył kapelan formacji ks. Jacek Orlik dokonano złożenia kwiatów przy tablicy pamiątkowej ku czci policjantów zamordowanych przez NKWD w Twerze w 1940 roku w Parku im. W. Andersa. Kolejno wręczono odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne na placu Komendy Powiatowej Policji.


- Sto lat tradycji, kultywowania przyjętych wartości, a także sto lat doświadczenia wynikającego z trudu codziennej służby stanowią solidny fundament dzisiejszej policji. Wszystko to daje powód do dumy, że jesteśmy częścią tej formacji, ale jednocześnie powoduje zobowiązanie dla każdego z nas, abyśmy stanęli na wysokości stawianego przed nami zadania, zadania, którego nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego - powiedział insp. Przemysław Kozanecki, komendant powiatowy policji w Gnieźnie.

Podczas uroczystości wręczono okolicznościowe medale za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. Dokonano aktów dekoracji, wręczenia odznaczeń. Wręczono też medale pamiątkowe z okazji 25-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Na wyższe stopnie policyjne w powiecie gnieźnieńskim awansowanych zostało 69 policjantów. W korpusie oficerskim - 4 policjantów, w korpusie aspiranckim - 32 policjantów, w korpusie podoficerskim - 24 policjantów, w korpusie szeregowych - 9 policjantów. Przedterminowo mianowano w uznaniu za ponadprzeciętną pracę, zaangażowanie, dyspozycyjność i rzetelność w wykonywaniu powierzonych zadań. Medalami okolicznościowymi z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej wyróżniono także cywilnych pracowników policji.

Na fakt, że bycie policjantem to powód do dumy, a jednocześnie zobowiązania, zwrócili uwagę uświetniający uroczystość goście. Insp. Rafał Pawłowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu w swoim przemówieniu  nawiązał także do historii: - Wierni zasadom przypłacają własnym życiem. Nawet okupant wie, że są to ludzie, którzy będą walczyć do końca o niepodległość. Okres międzywojenny to też czas, kiedy policjantowi przyświecają trzy podstawowe zasady. Bóg, Honor, Ojczyzna. Te trzy proste słowa, wydaje się, oddają rzeczywistość, jaką powinien kierować się przedwojenny policjant. Te zasady są nadal aktualne. Nic się nie zmieniło. Jako spadkobiercy przedwojennych policjantów musimy się ich ściśle trzymać. I o to bardzo proszę was wszystkich. Żebyście w ten sposób postępowali. Żebyście się ściśle trzymali. Proszę was, o to żebyście byli sprawiedliwi, wyrozumiali wtedy kiedy można i konsekwentni wtedy kiedy trzeba. Proszę was żebyście szanowali siebie nawzajem i nauczyli, że każdy problem można rozwiązać poprzez rozmowę, wspólne ustalenia, dialog. Byście byli wierni zasadom, a te osoby, które nie są – podjąć starania, by wyeliminować z naszej formacji – dodał, gratulując awansu, odznaczeń, wyróżnień, dziękując za ciężki okres pracy, poświęcenie, wkład w to, co osiąga Polska Policja.

O szczególnym momencie, 100 lat temu - 24 lipca, wspomniał również starosta Piotr Gruszczyński. Ponadto przekazał pamiątkę, która ma zadanie ów moment podkreślać, jak również Medale Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego Starosty Gnieźnieńskiego za sumienne i pełne zaangażowania pełnienie obowiązków, wszechstronność i kreatywność w pełnionej służbie, profesjonalizm i dociekliwość.

Podziękowania w imieniu swoim i mieszkańców złożył Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz: - Jednym słowem – dziękuję! Za obecność na naszych ulicach. Za to, że chronicie życie i mienie naszych mieszkańców. Myślę, że te wyróżnienia, awanse i odznaczenia, które dzisiaj zostały nadane świadczą o tym, że wszyscy jak tutaj się znajdujemy otaczamy was szacunkiem i ogromną estymą.

Prezydent wraz ze Zdzisławem Kujawą, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gniezna wręczyli dwa Medale Koronacyjne za zasługi na rzecz bezpieczeństwa.

Z życzeniami w imieniu gnieźnieńskich parlamentarzystów, głos zabrał senator Robert Gaweł: - Sto lat formacji policyjnych w Polsce to wielka historia i wielka tradycja, do których Policja Polska nawiązuje. Było mówione o tej historii o początkach, o latach trudnych i bardzo ciężkich. O tych mogiłach, które są w Miednoje, na największym polskim cmentarzu. Do tej tradycji wszyscy nawiązujemy dzisiaj. Chciałbym podziękować za służbę, oddanie dla Rzeczypospolitej. Także rodzinom, które razem z wami dzielą codzienne troski waszej pracy. Chce też pogratulować wyróżnionym, życzyć zdrowia,  satysfakcji. Niech Polska tak długo trwa, jak polski policjant będzie na ulicach polskich miast, miasteczek i orzeł, który widnieje na waszych czapkach.

Życzenia i gratulacje w imieniu Zarządu Głównego i Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów złożył wiceprzewodniczący asp. sztab. Błażeja Dula: - Na ten związek policja musiała czekać 71 lat. Mimo to, że staraliśmy się o to już od 1914 roku. Chciałbym aby państwa służba była bezpieczna i tego wam życzę. Chciałbym też, aby obywatele, którzy będą przez państwa chronieni, wobec których będziecie interweniować, których będziecie też chronić, czuli się bezpiecznie i byli pewni, że mogą na was liczyć.

Zgromadzeni uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę okolicznościową z okazji 100-lecia powołania Policji Państwowej. Pamiątkowe medale wręczali insp. Rafał Pawłowski oraz insp. Przemysław Kozanecki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.