http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Rogowie debatowali o bezpieczeństwie

Wyróżniony W Rogowie debatowali o bezpieczeństwie

O bezpieczeństwie na terenie gminy Rogowo, Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, programie „Dzielnicowy bliżej nas” rozmawiali policjanci żnińskiego garnizonu z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami podczas debaty społecznej zorganizowanej przez mundurowych.


Wczoraj (19.02.20) w Gminnym Domu Kultury w Rogowie policjanci zorganizowali debatę społeczną pn. „Bezpieczeństwo w gminie Rogowo”. Do udziału zaproszono lokalnych samorządowców, słuchaczy miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz przedstawicieli GDDKiA. Debatę otworzył p.o. Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żninie podinsp. Krzysztof Rakowski, który przywitał przybyłych gości. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podkom. Marcin Górak.

Podczas spotkania poruszone zostały cztery główne kwestie: zagrożenie przestępczością, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz program „Dzielnicowy bliżej nas”. Pierwsze z tych zagadnień przedstawił Komendant Komisariatu Policji w Janowcu Wielkopolskim asp. szt. Zbigniew Dudziak, który omówił jakiego rodzaju przestępstwa zaistniały na terenie gminy w minionym roku. Referent Ogniwa Ruchu Drogowego KPP Żnin sierż. szt. Marcin Marciniak scharakteryzował dane statystyczne dotyczące ilości zdarzeń drogowym na terenie gminy Rogowo. Poruszył kwestie związane z bezpiecznym poruszaniem się po drogach przez pieszych i rowerzystów, podkreślając, że bardzo duże znaczenie ma widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie właściwe oświetlenie i korzystanie z elementów odblaskowych.

Sierż. szt. Mateusz Smaga, asystent ds. organizacji służby, omówił zagadnienia dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przedstawił, jakie zagrożenia zgłaszali mieszkańcy Rogowa. Funkcjonariusz zaprezentował, w jaki sposób nanosić na mapę zgłoszenia oraz czego mogą one dotyczyć. Wyjaśnił, w jaki sposób postępują policjanci, po uzyskaniu informacji o naniesieniu na mapę zagrożenia i jak wygląda proces ich weryfikacji.

Głos zabrał także Kierownik Rewiru Dzielnicowych janowieckiego komisariatu asp. szt. Robert Wróblewski, który przedstawił założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Zaprezentował sylwetki dzielnicowych z rejonu gminy Rogowo oraz podległe im rejony służbowe. Ponadto opowiedział o aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Wyjaśnił, że przede wszystkim ułatwia ona kontakt z Policją, pozwala w szybki i łatwy sposób wyszukać adres dowolnej jednostki oraz zawiera dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych. Zachęcał do korzystania z tego narzędzia oraz przedstawił krótki film obrazujący mechanizm jej działania.

Po zakończeniu części prowadzonej przez mundurowych, pomiędzy uczestnikami debaty wywiązała się dyskusja. Mieszkańcy gminy mieli do prowadzących szereg pytań. Debatowano m. in. o kwestiach związanych z bezpieczeństwem pieszych, jak doświetlenie przejść, ich usytuowanie czy możliwości powstania nowych; zmian dotyczących obowiązujących ograniczeń prędkości; kwestii porządkowych dotyczących utrzymania zwierząt czy zmian w istniejącej infrastrukturze drogowej. Mieszkańcy przekazali także informacje, w jakich rejonach chcieliby wiedzieć częściej policyjne patrole.

W dyskusji czynnie uczestniczył Wójt Gminy Rogowo - Tomasz Michalczak, który odpowiadał na liczne pytania nurtujące zebranych. Na zakończenie debaty przedstawił swoje plany na poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy oraz wyraził nadzieję na dalsza owocną współpracę z policjantami w tym zakresie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.