http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Autokary pod specjalnym nadzorem

Wyróżniony Fot. archiwum policji Fot. archiwum policji

Za kilka dni rozpoczną się ferie zimowe w naszym regionie. Wiele naszych dzieci spędzi je na obozach lub koloniach. Wysyłasz je tam autobusem i masz wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, lub trzeźwości kierowcy? Zgłoś to policji. Policja skontroluje autokary wiozące dzieci na zimowy wypoczynek. – Kontrole autokarów będą prowadzone przez cały okres ferii – mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.


Gnieźnieńska policja, tak jak i w latach poprzednich, tak i w tym roku rozpoczęła akcję bezpłatnej kontroli stanu technicznego autokarów, którymi mają być przewożeni uczniowie na zimowy wypoczynek. Policja prosi jednak, by rodzice chcący, aby skontrolować autokar przewożący ich dzieci, zgłaszali ten fakt kilka dni przed wyjazdem.
 
- Taka akcja sprawdziła się już w latach poprzednich. Dzięki niej udało się wychwycić kilka autokarów, które nie nadawały się do podróży i mogły być po prostu niebezpieczne dla uczestników wyjazdów. Trzeba jednak podkreślić, że stan pojazdów jest z roku na rok lepszy – mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. - Sprawdzanie autokarów ma zapewnić bezpieczeństwo dzieci, które korzystają z tych przewozów. Kontrole wymierzone są też przeciwko nieodpowiedzialnym kierowcom - dodaje.
    
Policjanci sprawdzają przede wszystkim stan techniczny pojazdów. Jeżeli okaże się, że autokar nie jest sprawny, kierowcy odebrany zostanie dowód rejestracyjny. Sprawdzane jest przede wszystkim wyposażenie, właściwe oznakowanie pojazdów oraz to, czy autobus jest wykorzystywany do przewozu dzieci, czy też do innych celów.

Kontrola jest prowadzona pod kątem stanu technicznego autobusu, policjanci sprawdzają m.in. stan ogumienia i szyb, układ kierowniczy, wyposażenie pojazdu. Zdarza się, że autokar nie wyjeżdżał na trasę, ponieważ stwierdzono, że jeden z foteli zagraża bezpieczeństwu pasażera.
    
- Sprawdzamy też stan trzeźwości kierowcy i wszystkie wymagane dokumenty uprawniające do przewożenia osób. Również czas pracy, który decyduje, czy kierowca powinien mieć zmiennika - dodaje rzecznik.
     
Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do stanu technicznego autokaru, którym dzieci jadą na ferie, warto zgłosić się do policji o kontrolę takiego pojazdu. Policjanci przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.
KPP w Gnieźnie:
-  ul. Kostrzewskiego Piotrowskiego parking niestrzeżony
- Gniezno, ul. Dworcowa
- Gniezno, ul. Sobieskiego - parking przy centrum handlowym MAX
 
po zgłoszeniu telefonicznym 61 426 02 11, przez całą dobę.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.