http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Policja apeluje! Uważajmy na zwierzęta na drodze!

Wyróżniony Policja apeluje! Uważajmy na zwierzęta na drodze!

Gnieźnieńscy policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy przez tereny leśne i zadrzewione. Tylko wczoraj na drogach powiatu gnieźnieńskiego doszło do dwóch zdarzeń z udziałem leśnych zwierząt. Zderzenie samochodu z sarną, czy dzikiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów. Gnieźnieńscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem dzikich zwierząt.


Sarny, lisy czy dziki szukając resztek jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego samochodu. Skutki takiego zderzenia mogą być katastrofalne. Przy zderzeniu auta z 20 kilogramową sarną, siła uderzenia sięga do pół tony, a w przypadku kilkuset kilogramowego łosia siła z jaką przyszłoby nam się zderzyć to już 3,5 tony.

- W ciągu ostatnich kilku dni na drogach naszego powiatu doszło do kilku zdarzeń z udziałem zwierząt leśnych. Na przykład wczoraj, 3 października przed godziną 7.00 na drodze S5 w okolicy Modliszewa kierujący citroenem na prostym odcinku drogi wjechał na leżące na jezdni zwierzę z rodziny jeleniowatych powodując uszkodzenie pojazdu. W Mieleszynie natomiast przed godziną 24.00 natomiast kierujący peugeot jadąc na prostym odcinku drogi w wyniku wtargnięcia zwierzyny leśnej na drogę stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rowu - mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

Gnieźnieńscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:
1. W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.
2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje. Pamiętajmy też, że zwierzę może wyskoczyć na drogę zarówno z lewej, jak i z prawej strony.
3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia pamiętając, że oprócz infekcji, istnieje niebezpieczeństwo, że zwierzę nas kopnie lub ugryzie. Jeśli pozwoli na to sytuacja, dla uspokojenia zwierzęcia można ze szczególną ostrożnością nakryć mu głowę kocem lub innym materiałem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.