http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Policjantem nie jest się tylko podczas pełnienia służby, ale przez całą dobę”

Wyróżniony „Policjantem nie jest się tylko podczas pełnienia służby, ale przez całą dobę”

Policja cieszy się z dobrych wyników, w jej szeregi wstąpił dziś drugi pies tropiący, a na dziedziniec garnizonu wjechał  także nowy radiowóz, który zakupiono ze środków samorządowych.


We wczesne piątkowe popołudnie w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyła się narada roczna tutejszej Komendy Powiatowej Policji z zastępcą komendanta wojewódzkiego oraz władzami samorządowymi. – Mam takie przeświadczenie, że mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego mogą czuć się bezpieczni, bo wszystkie statystyki, które przedstawiono wypadły bardzo dobrze i sądzę, że będą one jeszcze lepsze za rok – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która chwali postawę naszych stróżów prawa, którzy niejednokrotnie wykazywali się dużym przywiązanie do swojej służby. – Policjantem nie jest się tylko podczas pełnienia służby, ale przez całą dobę, nawet wtedy, gdy już zdejmie się mundur, to ten mundur zobowiązuje do odpowiednich postaw społecznych i tacy rzeczywiście są nasi policjanci. Cieszę się, że środki przeznaczone przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wystarczyły na to, żeby kupić również nowy samochód – dodaje B. Tarczyńska.

A jak wyniki komendy gnieźnieńskiej ocenia przedstawiciel komendanta wojewódzkiego? – Możemy naprawdę powiedzieć, że policjanci zrealizowali wszystkie założenia i to nawet ponad te założenia, które oczekiwaliśmy, że zostaną zrealizowane. Bardzo dobra współpraca pionu prewencji i pionu kryminalnego, na co rzutuje np. zmniejszona ilość skradzionych samochodów Jest parę aspektów, które będziemy musieli wspólnie dopracować, ale to są tylko drobiazgi i kosmetyka – zauważa mł. insp. Rafał Pawucki, zastępca komendanta wojewódzkiego policji ds. kryminalnych.

- Wyszczególniliśmy podczas odprawy te obszary, w których mamy jeszcze do popracowania. Omówiliśmy je i poddaliśmy szczegółowej analizie, a teraz przystępujemy do ich realizacji – informuje mł. insp. Przemysław Kozanecki, komendant powiatowy policji w Gnieźnie. – To są głównie kwestie związane z ruchem drogowym i ilość wypadków na drogach naszego powiatu. Musimy dużo jeszcze w tej kwestii zrobić, również w kwestii profilaktyki ruchu drogowego. To nasze zadanie na rok 2018 – dodaje P. Kozanecki.

I choć spadek ilości skradzionych samochodów może imponować, bo takich przypadków było zaledwie osiemnaście w porównaniu z czterdziestoma, które odnotowano rok wcześniej, to tu też trzeba coś poprawić. – Ta tendencja spadkowa utrzymuje się już od 3-4 lat, ale musimy poprawić jeszcze wykrywalność tych kradzieży samochodów – dopowiada komendant policji w Gnieźnie.

Dziś podczas krótkiego apelu zostały zaprezentowany dwa psy tropiące, które pracują w tutejszym garnizonie. Na plac garnizonu wjechał również nowy radiowóz policyjny. – To jest pojazd taki trochę specjalistyczny, to Fiat Doblo w wersji maxi, czyli wydłużonej i to jest również wersja Professional, czyli bogatsza, dobrze wyposażona. To przedłużenie radiowozu pozwala na umieszczenie w jej części ładunkowej dwóch klatek dla psów służbowych i tym samochodem będą jeździli przewodnicy tych psów. Mamy także pomieszczenie dla tych psów, gdzie można je wykąpać i zająć się nimi, mamy kojce, wybieg dla psów i brakowało nam tylko samochodu – przyznaje P. Kozanecki.

W tym momencie w służbie gnieźnieńskiej policji pracuje dwóch przewodników, sierż. sztab. Maciej Staszewski i sierż. Rafał Rożek. Pod ich opieką znajduję się dwa psy, w tym jeden, który właśnie dołączył po specjalistycznym szkoleniu dwutygodniowym. – To są psy kategorii patrolowo-tropiącej i służą one do szukania po śladach ludzkich sprawców przestępstw lub osób zaginionych, ale także do naszej ochrony. Mój pies brał udział w roku ubiegłym w 15 poszukiwaniach, np. podjął w Wągrowcu trop za sprawcą po dwóch dniach, skutecznie doprowadzając do jego miejsca zamieszkania – mówi sierż. sztab. Maciej Staszewski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.