http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Komunikatory internetowe to nie jest dobre miejsce do wyjaśniania nieporozumień”

Wyróżniony „Komunikatory internetowe to nie jest dobre miejsce do wyjaśniania nieporozumień”

Czego młodzi ludzie najczęściej nie wiedzą o świecie internetowym? O tym dziś rozmawiano w murach jednego z liceów gnieźnieńskich. Odbył się tam panel wykładowy na temat braku kultury i innych zagrożeń, które czyhają na nas w tzw. sieci.  


Lokalny Dzień Bezpiecznego Internetu przypadający na dziś stał się okazją do zorganizowania małego happeningu oraz spotkania z psychologiem i profilaktykiem społecznym, którzy przestrzegali młodzież z liceów i gimnazjów przez zagrożeniami, które często czekają niepostrzeżenie na nas wszystkich w sieci. – To jest akcja ogólnopolska, którą przeprowadza się już od 2005 roku, a tegoroczne hasło brzmi: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci" – mówi Elżbieta Sobecka, kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie, jedna z organizatorek przedsięwzięcia. – Coraz częściej widzimy, jakim językiem posługują się internauci, że jest to język, w którym brakuje tolerancji, elementarnego poszanowania dla drugiego człowieka, szacunku dla odmienności, ale często również występuje w tych relacjach ksenofobia, czy nowe zjawiska, jak seksting. Myślę, że kultury należy uczyć się zaczynając od nauki szacunku dla samego siebie, a potem uczyć się szacunku dla kolegów i koleżanek oraz szerszej społeczności, dla całego świata – dodaje E. Sobecka.

Młodzież z kilkoma hasłami na transparentach przemaszerowała z Rynku do auli szkolnej III Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Sobieskiego, gdzie przygotowano dla nich krótkie pogadanki. Zwracano uwagę na rzeczy pozornie niezauważalne w pierwszych odruchach podczas kontaktów prowadzonych przez internetowe komunikatory. – Jest taka bardzo ważna zasada, że komunikatory internetowe to nie jest dobre miejsce do wyjaśniania nieporozumień czy próby zażegnania różnego rodzaju konfliktów – zauważa dr Justyna Śmietańska, psycholog z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Gnieźnie. – To jest bardzo specyficzna formuła komunikacji, gdzie jesteśmy pozbawieni takiego kontaktu bezpośredniego z drugą osobą, który daje nam nie tylko treści słowne, co ktoś do nas powiedział, ale też w jaki sposób to powiedział, czy był zdenerwowany, czy był podekscytowany, czy był szczęśliwy. Tego jesteśmy pozbawieni w komunikacji internetowej, a kiedy jesteśmy tego pozbawieni, to takie sytuacje sprzyjają nadinterpretacji. Gdy nie mamy takich informacji dodatkowych, jak ton głosu, spojrzenie czy gestykulacja, to takie sytuacje sprzyjają błędnemu odbieraniu tych treści – tłumaczy J. Śmietańska.

Do jeszcze innych zagadnień postanowił się odnieść przedstawiciel pionu społecznego KPP w Gnieźnie. – Dziś problemem, z którego młodzież nie zdaje sobie sprawy są dwie takie rzeczy, które określiłbym jako najważniejsze. Na miejscu pierwszym wśród cyberprzestępstw, które popełnia młodzież jest stalking, czyli uporczywe nękanie poprzez wysyłanie różnego rodzaju wiadomości, które wcale nie muszą zawierać treści obraźliwych, bo mogą to być nawet puste wiadomości czy częste telefonowanie. Ten czyn został umieszczony w Kodeksie Karnym dopiero w 2011 roku i tam sankcje są nawet określane do trzech lat pozbawienia wolności – tłumaczy st. asp. Krzysztof Socha, profilaktyk społeczny w Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie. – Kolejnym przestępstwem często odnotowywanym na terenie wielkopolskim jest przestępstwo internetowego oszustwa. Młody człowiek wystawia do sprzedaży jakiś przedmiot, którym dysponuje i potem sprzedaje go, dostaje pieniądze od klienta, ale tego przedmiotu sprzedanego już nie wysyła. Często widzimy, jakie później jest zaskoczenie, gdy w domu pojawia się policja, a następnie sprawa trafia do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, a wcześniej ten młody człowiek był przekonany, ze jest anonimowy w sieci i dlatego myśli, że to może mu się udać, a jest inaczej – podkreśla K. Socha.

Na koniec warto jeszcze raz przypomnieć, jak można reagować na treści umieszczone w internecie, które posiadają znamiona treści nielegalnych. Więcej informacji na ten temat możemy odnaleźć np. na stronach: dyzurnet.pl, cyberprzemoc.pl, dzieckowsieci.pl, a także pod numerami telefonów: 0 800 100 100 i 116 111.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.