http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Służby patrolują pustostany, służby pomagają bezdomnym

Wyróżniony Służby patrolują pustostany, służby pomagają bezdomnym

Dwa ciała bezdomnych odnalezione w ten weekend dwóch pustostanach na terenie Gniezna i Czerniejewa powinny skłaniać wszystkich do refleksji. Czy rzeczywiście musi dochodzić ostatecznie do tego typu tragedii? Czasem los drugiego człowieka może zależeć od nas samych i od naszej reakcji.


Dzisiejszej nocy na niektórych termometrach w naszej okolicy odnotowano  rekordowe wartości, bo nawet -14 st. C, co stanowi ogromne zagrożenie przede wszystkim dla osób bezdomnych, które przebywają w nieopalanych pustostanach. Jak o tej porze roku powinniśmy my sami reagować, jako przypadkiem gdzieś przechodzący współobywatele naszej wspólnej społeczności? – Jeśli widzimy osoby bezdomne, to przede wszystkim powinniśmy zareagować i zapytać, czy taka osoba nie potrzebuje naszej pomocy. Są specjalnie wyspecjalizowane ośrodki, w których taka osoba może uzyskać pomoc. Kontaktujmy się także w takich przypadkach ze służbami, bo jeden tego typu telefon może uratować komuś życie. Mam tutaj na myśli telefon do policji, albo Straży Miejskiej lub opieki społecznej – mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

Przypomnijmy, że w niedzielę odnaleziono dwa ciała należące do bezdomnych, którzy zmarli w wyniku wychłodzenia organizmu. – Nasi policjanci sprawdzają w tym momencie różne miejsca i wszystkie informacje, które posiadamy na temat tego, gdzie bezdomni mogą przebywać, są to parki, to jest także dworzec, wszystkie pustostany – informuje A. Osińska i od razu zaznacza, że nie tylko bezdomni są wśród zagrożonych. – Pamiętajmy także o osobach starszych, które często mieszkają samotnie. Zapukajmy do drzwi sąsiada lub sąsiadki, którzy mieszkają samotnie i zapytajmy, czy wszystko jest w porządku czy taka osoba czegoś nie potrzebuje. Zwracajmy też uwagę na takie osoby, które gdzieś siedzą na ławkach w parku czy na klatkach schodowych. My będziemy sprawdzać każde zgłoszenie i tu dużo zależy zawsze od naszej wrażliwości – dodaje.

Swoje wspólne patrolowanie miejsc docelowo wytypowanych jako takie, w których regularnie przebywają osoby bezdomne prowadzą funkcjonariusze Straży Miejskiej i pracownicy tutejszego MOPS-u. – Nasze działania już praktycznie od momentu po święcie zmarłych są skierowane na bezdomność. W każdy wtorek i czwartek jeździmy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i namawiamy te osoby, które nie chcą korzystać z tych domowisk, typu schroniska czy inne tego typu miejsca, gdzie jest świadczona im pomoc. Identyfikujemy te osoby, bo nie wszystkich niestety udaje się namówić na tę pomoc, nawet przy tak silnych mrozach – tłumaczy Tomasz Francuszkiewicz, komendant Straży Miejskiej w Gnieźnie.

Wśród tego typu bezdomnych naliczono na terenie miasta 36 osób. – To nie jest też tak, że my teraz jeździmy i patrolujemy te miejsca tylko dwa razy w tygodniu, bo często jesteśmy tam codziennie w te dni mroźne przede wszystkim, bo każdy patrol wówczas zadaniowo ma wpisany obowiązek odwiedzania tych miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Nasi funkcjonariusze z tym mężczyzną, który został odnaleziony martwy w pustostanie przy ulicy Konopnickiej mieliśmy kontakt jeszcze w sobotę. Tam były jeszcze dwie inne osoby, do których próbujemy teraz dotrzeć, żeby rozpytać, jak ten mężczyzna się zachowywał w przeddzień tego zdarzenia – zauważa T. Francuszkiewicz.

Po tych feralnych zdarzeniach, Straż Miejska - we współpracy z Powiatowym Stowarzyszeniem „DOM”, które działa na rzecz pomocy bezdomnym i prowadzi schronisko „Pomocna Przystań” - rozwozi do takich miejsc raz dziennie gorącą herbatę i zupę, by pomóc przetrwać osobom wyalienowanym.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.