http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Strażacy pomagają strażakom

Wyróżniony Strażacy pomagają strażakom

To dobre wiadomości dla lokalnych społeczności. Do powiatu gnieźnieńskiego napływa kolejna pomoc w postaci sprzętu dla strażaków ochotników. To ich sprzęt ucierpiał najbardziej podczas usuwania skutków nawałnicy, która przeszła nad naszym terenem w połowie sierpnia 2017 roku.


W siedzibie komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie wręczono dziś cztery zestawy ratownictwa medycznego dla OSP z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Sprzęt został ufundowany przez strażaków ochotników z województwa łódzkiego i trafił do jednostek w Dąbrówce Kościelnej, Dębnicy, Gurówku i Kruchowie. - Ten pomysł wsparcia dla waszych strażaków zrodził się w głowie druha Tadeusza Cisowskiego, prezesa oddziału powiatowego OSP w Tomaszowie Mazowieckim. Życzę, by ten sprzęt przydawał się wam tylko do ćwiczeń, a nie podczas wyjazdów. Wiem, że mieliście w tych sierpniowych dniach tyle zdarzeń i że ten sprzęt został zniszczony, a więc trzeba odtwarzać bazę wyposażenia tych jednostek. To chyba pierwszy przypadek, gdzie strażacy pomagają strażakom – mówi druh Stanisław Krasoń z Zarządu Okręgowego Straży Pożarnej w Łodzi.

Łączna wartość przekazanego sprzętu medycznego to ponad 17 tysięcy złotych. – W wyniku tych działań sierpniowych mamy rekord w postaci ilości wyjazdów do interwencji w naszym powiecie, bo było tego ok. 2,5 tysiąca, a 11 sierpnia wszyscy ochotnicy stanęli odważnie do zadania zwalczania tych skutków nawałnicy. Mieliśmy ok. 300  dachów uszkodzonych, pod którymi byli często uwięzieni ludzie, którym trzeba było od razu pomóc. To było zadanie bardzo ciężkie dla nas, ale wszyscy pokazaliśmy, że strażacy, nie tylko ci zawodowi, bo również ochotnicy posiadają wielkie serce do tej szlachetnej służby – uważa st. kpt. Mariusz Dębski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie, który podziękował darczyńcom za ich gest.

Inicjatorzy przedsięwzięcia całe wydarzenie znają z telewizyjnych przekazów, gdzie widzieli, z jakimi trudnościami musieli zmagać się ich koledzy. Postanowili przeprowadzić własną zbiórkę, z której udało się zakupić nowy sprzęt dla strażaków ochotników z powiatu gnieźnieńskiego. – W tych jednostkach nie pracują ratownicy medyczni, ale w każdej jest strażak przeszkolony, czyli ma ratownicze kwalifikacje, tj. kurs udzielania tzw. kwalifikowanej pierwszej pomocy i oni mogą udzielać takiej pomocy, więc sprzęt jest oczywiście niezbędny dla ich potrzeb – dodaje M. Dębski, który wyliczył, że strażacy ochotnicy z czterech obdarowanych jednostek brali udział łącznie w 2017 roku w ok. 60 akcjach ratowniczych.

Specjalne podziękowania dla łódzkich strażaków ochotników, którzy przekazali sprzęt ratowniczy dla naszych jednostek przekazał Jacek Kowalski, prezes zarządu głównego Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie gnieźnieńskim.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.