http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Sąd doucza licealistów

Wyróżniony Sąd doucza licealistów

Blisko 200 uczniów z klas drugich i trzecich z gnieźnieńskich liceów ma okazję uczestniczyć w programie umożliwiającym im uczestnictwo w sądowych rozprawach i wykładach na temat zagadnień prawnych.


Do takich inicjatyw od kilku lat zachęcają lokalne placówki sądy apelacyjne, które chcą w ten sposób zmienić stan wiedzy społeczeństwa na temat sądownictwa w Polsce. Sąd Rejonowy w Gnieźnie dopiero od tego roku szkolnego przystąpił do programu Edukacja Prawna Młodzieży, który jest przeprowadzany wśród młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. – Wyznaczono do tej pracy referendarzy, kuratorów, sędziów i z jednej strony to jest forma wykładów, z drugiej natomiast dajemy młodzieży możliwość uczestniczenia w rzeczywistych rozprawach sądowych – mówi Grzegorz Skupiński, starszy referendarz w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie i koordynator projektu, który jest obecnie pilotażowo przeprowadzany w trzech liceach na terenie Gniezna. – Na początku to były wykłady, z którymi chodziliśmy do tych liceów, za każdym razem tematyka była taka sama, ja miałem zagadnienie, które dotyczyło obrotu prawnego nieruchomościami w Polsce. Później mieliśmy prelekcję na temat dochodzenia roszczeń w postępowaniu cywilnym, którą poprowadził pan referendarz Robert Tchorzewski – dodaje.

Następnie licealiści uczestniczyli w rozprawach z zakresu prawa karnego, które prowadziła sędzia Katarzyna Czyżowicz. – Uczniowie w dość sporej liczbie uczestniczyli w tych rozprawach jako widownia. To były oczywiście rzeczywiste rozprawy sądowe, ale były specjalnie w ten sposób dobrane, żeby faktycznie zaciekawić młodzież ich tematyką. I to się nam udało, bo z relacji po tych rozprawach dowiedzieliśmy się, że była to dla nich nowość i że bardzo ich ten temat zainteresował. Te sprawy dotyczyły m. in. pobicia, jazdy samochodem pod wpływem alkoholu i z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pani sędzia przed tymi rozprawami i w ich trakcie poruszała także tematykę niezawisłości sędziowskiej i immunitetu sędziowskiego – opowiada G. Skupiński.

Program w sposób podobny będzie przebiegać w drugim semestrze szkolnym. – Teraz zajmiemy się prawem cywilnym. Do tej pory udało się tylko zorganizować jedno spotkanie dla III Liceum Ogólnokształcącego. Rozprawy poprowadził pan sędzi Piotr Łosoś, ale przed ich rozpoczęciem przeprowadziliśmy też mały wykład, w formie takiego krótkiego wprowadzenia o stwierdzeniu nabywania spadków i sposobów dziedziczenia, który przedstawiła pani referendarz Magdalena Jackowiak – informuje koordynator programu Edukacja Prawna Młodzieży.

– Wcześniej przeprowadziliśmy też jeszcze jeden wykład, który wygłosił pan kurator Jarosław Górny i on krótko przedstawił całą historię Sądu Rejonowego w Gnieźnie oraz tematykę dotyczącą swojej dziedziny, czyli właśnie kuratora sądowego. Opowiadał, czym się zajmują kuratorzy i jakie pełnią funkcje oraz podał kilka przykładów spraw dotyczących nieletnich i spraw rodzinnych – dopowiada G. Skupiński.  

Projekt ma być dalej kontynuowany w roku szkolnym 2018/2019, być może w jeszcze większym zakresie. Ze szkół biorących już udział w projekcie napływają zapewnienia, że są nadal zainteresowane zajęć dodatkowych dla swoich uczniów w takiej formie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.