http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kto zniszczył grób płk. Mariana Burzmińskiego?

Wyróżniony Kto zniszczył grób płk. Mariana Burzmińskiego?

O popękanym, mocno zniszczonym grobie płk. Mariana Burzmińskiego jako pierwsi pisaliśmy już 31 maja 2016 r. Wtedy, dzięki dziennikarskiej interwencji, podjęto decyzję, aby w listopadowej kweście publicznej odnowić zabytkowy nagrobek wraz z figurą jeszcze tego samego roku. Za łączną kwotę 12.000 zł udało się ocalić ten cenny dla historii i kultury Gniezna grób Mariana Burzmińskiego, dowódcy piechoty dywizyjnej (17. Wielkopolska Dywizja Piechoty), kawalera Legii Honorowej, społecznika, bohatera pochowanego w Gnieźnie w 1934 roku. Pomimo przeprowadzonych prac konserwatorskich, ktoś ponownie uszkodził figurę nagrobną!


Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem została uszkodzona, podobnie jak wcześniej, brakuje głowy Jezusa. W pobliżu pomnika Mariana Burzmińskiego nie ma żadnych drzew, zatem nie jest to skutek ostatniej nawałnicy, uszkodzenia figury przez wiatr. Główki, po wstępnych oględzinach, nie ma także w bezpośrednim sąsiedztwie grobu, co mogłoby sugerować zwykły akt wandalizmu.

Tył figury w dodatku wygląda na obtłuczony, jakby ktoś celowo w nią uderzał, widoczny na ziemi jest tynk, odpryski masy plastycznej. Mało prawdopodobne, aby silny wiatr byłby wstanie dokonać tak wielkich uszkodzeń.

Zapewne sprawą winna zająć się policja, wszak nie tylko uszkodzono mienie znacznej wartości, zniszczono także zabytek sztuki sepulkralnej, który wysiłkiem gnieźnian został w 2016 roku pieczołowicie zrekonstruowany, dzięki czemu ocalono dla przyszłych pokoleń pamięć o pułkowniku Marianie Burzmińskim.

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.