http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Będą szkolić młodzież z ratownictwa medycznego

Wyróżniony Będą szkolić młodzież z ratownictwa medycznego

Uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych w powiecie gnieźnieńskim przed końcem tego roku szkolnego będą przechodzili fachowe szkolenia z ratownictwa medycznego. Dzięki takiemu przedsięwzięciu w przyszłości będą potrafili podejmować dużo bardziej świadomie akcje mogące ratować ludzkie życie.


Zdaniem pomysłodawców tej inicjatywy, to ważne zadanie, by młody człowiek był właściwie przygotowany na wypadek stanięcia w okolicznościach, gdy trzeba komuś udzielić tzw. kwalifikowanej pierwszej pomocy. W takich sytuacjach zawsze potrzebna jest wiedza niezwykle precyzyjna i bardzo drobiazgowa. – Idzie okres wakacyjny, który czasami nas zaskakuje takimi sytuacjami, które często wymagają od nas udzielenia takiej pomocy – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która przypomina, że to nie pierwsze działania w tym kierunku. – W roku 2016 zakupiliśmy pięć fantomów do naszych placówek oświatowych, czyli komplet fantomów osób dorosłych, a także osoby niepełnoletniej, dziecka oraz niemowlęcia. Przykładamy dużą wagę do podnoszenia tej świadomości wśród naszej młodzieży, dlatego zgodnie uznajemy, że tych szkoleń nie jest nigdy za wiele – dodaje B. Tarczyńska.

Szkolenia zaplanowane zostały między 15 maja a 20 czerwca w komendzie powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. – Na taka skalę nasi uczniowie nie byli szkoleni nigdy wcześniej przez fachowców – podkreśla Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Będzie uczestniczyć w tym ok. 360 uczniów. To jest bardzo duże przedsięwzięcie w sensie logistycznym, ale wkraczamy w ten okres wakacji, kiedy uczniowie będą przemieszczali się po różnych miejscach w kraju i zagranicą, a umiejętność niesienia pierwszej pomocy jest bardzo ważna, czego przykładem jest wydarzenie w Witkowie sprzed jakiegoś już czasu, kiedy uczeń uratował kolegę, tylko dlatego, że potrafił – przypomina J. P. Lubbe.

Szkolenia przeprowadzać będzie zespół strażaków z zespołu ratownictwa. – My mamy sprzęt i mamy ratowników, którzy przechodzą co trzy lata specjalne szkolenia. Oni będą pokazywali, w jaki sposób wygląda pierwsza pomoc i jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej i aby nie zaszkodzić, a także jak postępować w pierwszych chwilach, by uratować ludzkie życie – tłumaczy st. kpt. Mariusz Dębski, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie i jak dodaje, naoczni świadkowie nie zawsze podejmują się prób udzielenia pomocy kwalifikowanej. – Spotykamy się często, że przyjeżdżamy na miejsce zdarzenia i widzimy tam osoby, które boją się podjąć działanie i to nie jest słuszne podejście. Każda chwila ratuje to życie ludzkie, a pewne czynności wykonane przed naszym przyjazdem znacznie ułatwiają nam potem dalsze czynności – podkreśla M. Dębski.

Czego nauczą się nastolatki w czasie warsztatów? – Będziemy zwracali im uwagę przede wszystkim na samo zachowanie się podczas zdarzenia, bo już statystyki pokazują, że tego typu zdarzeń jest całe mnóstwo – opowiada st. kpt. Łukasz Michalak, oficer prasowy w PSP Gniezno. – Potem będziemy pracować na sprzęcie do NZK, czyli nagłego zatrzymaniu krążenia i w różnych przypadkach, tj. dziecko, dorosły, a także niemowlę. Tu będziemy stawiali duży nacisk na tę resuscytację, gdzie już same uciski klatki piersiowej mogą spowodować uratowanie tego życia i tu czas jest bardzo istotnym elementem, a potem defibrylacja, bo mamy w swoim wyposażeniu także sprzęt do AED, który komunikuje daną osobę, co ona w danym momencie ma robić. Poruszymy także tematy różnych wstrząsów i inne stany nagłe, np. przy śpiączce cukrzycowej, zawale mięśnia sercowego, drgawkach padaczkowych, udarze mózgu, zatruciach, oparzeniach i podtopieniach – wymienia Ł. Michalak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.