http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Policja ostrzega: nie daj się nabrać na fałszywe kupony!

Wyróżniony Policja ostrzega: nie daj się nabrać na fałszywe kupony!

Gnieźnieńscy policjanci ostrzegają. W ciągu dwóch dni otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwach. Na aplikacji WhasApp trwa szeroka akcja spamerska. Użytkownicy otrzymują wiadomości o rzekomym kuponie wartym 2000 zł rozdawanym przez sieć sklepów Biedronka lub inne firmy (Carrefour, Energylandia, Rolex, Starbucks, Ryanair, Legoland, Toyota, Lufthansa).


Wiadomość ma następującą treść:
   *Biedronka rozdaje darmowy kupon o wartości 2000zł* dla 500 rodzin z okazji 23. rocznicy. Zdobądź bezpłatny kupon na: http://www.biedronka-pl[.]win/.

Inny przykład fałszywej wiadomości to:
  *EnergyLandia rozdaje 5 darmowych karnetów dla 500 rodzin.* Zdobądź darmowe bilety na: http://www.energylandia-pl[.]win/.

- Tylko w ostatnich dwóch dniach dwóch mieszkańców Gniezna uwierzyło w ofertę i padli ofiarami oszustów. Teraz dochodzenia w tych sprawach prowadzą policjanci zajmujący się przestępstwami gospodarczymi - mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

Cała akcja nie ma oczywiście nic wspólnego z Biedronką, Enegylandią lub podanymi wyżej innymi firmami i jest zwykłym oszustwem. Użytkownik po kliknięciu w link znajdujący się w wiadomości kierowany jest na fałszywe strony zawierające quiz. Po udzieleniu odpowiedzi na zawarte tam pytania ofiara proszona jest o podanie swoich dwudziestu znajomych z WhatsAppa oraz o podanie danych osobowych celem wypłaty nagrody.

- To właśnie pozyskanie danych osobowych jest celem hakerów. Dzięki temu mogą przygotowywać spersonalizowane, czyli kierowane do konkretnej osoby ataki phishingowe, uwiarygodnione poprzez obecność w treści tych danych. Znacznie łatwiej paść ofiarą internetowych przestępców, gdy ci posłużą się prawdziwym imieniem i nazwiskiem - dodaje rzecznik.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.