http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Koszmar 80-latki! Niewyobrażalne zachowanie opiekunki MOPS!

Wyróżniony Fot. źródło TV Gniezno Fot. źródło TV Gniezno

Wrzeszczała, biła i szturchała starszą podopieczną, znęcając się fizycznie i psychicznie. Wydaje się niemożliwe by siniaki i ogromne przygnębienie chorej kobiety były skutkiem bestialskiego traktowania przez opiekunkę zatrudnioną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. A jednak tak było. Dyrektor gnieźnieńskiego MOPS-u mówi, że jedyną reakcją na filmik dostarczony przez rodzinę jednej z podopiecznych MOPS-u a dokumentujący takie zachowanie było zwolnienie opiekunki w trybie natychmiastowym. Z drugiej strony ponoć nie było wcześniejszych skarg na opiekunkę, która przynajmniej od kilku miesięcy znęcała się nad chorą podopieczną, która była po udarze i do tego niewidoma. Trudno dać temu wszystkiemu wiarę, zwłaszcza, że jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy kolejna rodzina zgłaszała pretensje wobec tej samej opiekunki.


Rodzina pokrzywdzonej 80-letniej pani Ireny od kilku miesięcy zauważyła ogromne przygnębienie i napady płaczu oraz siniaki na jej ciele. - Zobaczyliśmy, że babcia zachowuje się zupełnie inaczej, płacze i siedzi przygnębiona, do tego zauważyliśmy siniaki na jej ciele. Po rodzinnej naradzie zdecydowaliśmy się zainstalować ukrytą kamerę. To co zobaczyliśmy na pierwszym nagraniu nie mieściło nam się w głowie. Poza tym filmikiem, który państwo widzieli są inne i to takie, że nie chcemy ich nawet opisywać. Opiekunka po prostu znęcała się nad naszą niewidomą, niedołężną babcią. Biła, szarpała, zabierała jej jedzenie, groziła – powiedziała nam wnuczka pani Ireny – Kinga.

Rodzina niezwłocznie po obejrzeniu nagrań zawiadomiła Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnieźnie. - Nasza reakcja na ten film była jedyną  jaka była możliwą. Natychmiastowe zwolnienie inaczej nie wyobrażałam sobie postąpić – powiedziała nam Hanna Adamczyk dyrektor gnieźnieńskiego MOPS.

Jednocześnie dyrektorka MOPS-u powiedziała nam, że pracująca 10 lat opiekunka nie zdradzała wcześniej żadnych przejawów podobnego zachowania, zapewniając, iż nie było też wcześniej skarg na jej pracę.

- Zapewne będziemy się chcieli spotkać z tą panią w sądzie. To czego oczekujemy teraz przede wszystkim, to chcemy przestrzec ludzi by byli ostrożni i przyglądali się tym, których wpuszczają do domu nawet jeśli są to pracownicy MOPS-u. Chcemy przede wszystkim by wobec innych chorych nie wydarzyły się takie sytuacje – dodaje wnuczka pani Ireny, Kinga Bednarczyk.

Jak nas informowała Małgorzata Rezulak-Kustosz, prokurator rejonowa, trwają czynności prokuratorskie i najprawdopodobniej opiekunka usłyszy zarzuty. - Jesteśmy na tym etapie, w którym udało się zebrać i zabezpieczyć materiał dowodowy. Prokuratura może już postawić zarzuty. Podejrzana otrzymała wezwanie w celu przeprowadzenia czynności i przesłuchania. Podejrzana usłyszy zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą, która wymagała pomocy. Za taki czyn może jej grozić od pół roku do 8 lat pozbawienia wolności – powiedziała nam M. Rezulak-Kustosz, prokurator rejonowa w Gnieźnie.

Adwokat rodziny pokrzywdzonej Radosław Szczepaniak, nie wyklucza roszczeń przeciwko nie tylko opiekunce ale też gnieźnieńskiemu MOPS-owi. - Opiekunka ponosi odpowiedzialność zarówno cywilno-prawną, jaki i zarówno karno-prawną. Niezależnie od czynności, które podejmują policja i prokuratura możemy także wszcząć we własnym zakresie postępowanie przeciwko opiekunce. Nie wykluczamy także roszczeń wobec MOPS. Roszczenie może dotyczyć zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę i takie roszczenie możemy zgłosić zarówno przeciwko samej sprawczyni jak i instytucji MOPS-u - powiedział nam Radosław Szczepaniak.

W związku z tym, że sprawa opiekunki MOPS, która w bezwzględny sposób znęcała się nad podopieczną elektryzuje opinie publiczną, będziemy naszych czytelników informować na bieżąco o rozwoju postępowania prokuratorskiego.

11 komentarzy

 • Iwo
  Iwo środa, 31, październik 2018 22:07 Link do komentarza Raportuj

  Co na to drużyna Budasza ?????????????????????? Kolejny raz TVN !!!!!!!!!!!!

 • legalista
  legalista środa, 31, październik 2018 09:37 Link do komentarza Raportuj

  Kto rozliczy kierownictwo MOPS i panie od rekrutacji? w cywiliowanym państwie winni takiego zarządzania jednistką publiczną powinni juz nie pelnic swoich funkcji jesli nie odpowiadac za niedopilnowanie !!!!!!

 • Olo
  Olo środa, 31, październik 2018 00:04 Link do komentarza Raportuj

  Wysłać tę straszną opiekunkę na ciężkie roboty! Co w takich ludziach siedzi!

 • Zenon Pawlak
  Zenon Pawlak wtorek, 30, październik 2018 23:16 Link do komentarza Raportuj

  Żyjemy w cywilizowanym kraju, przynajmniej tak się wydaje, a tutaj takie straszne rzeczy się dzieją! Trudno sobie wyobrazić, co ta starsza pani przeżywała! Należy pogratulować rodzinie, że postanowiła założyć kamerę, bo nie wiadomo jakby się to wszystko zakończyło! Opiekunka powinna pójść za kraty na długie lata!

 • Z Cierpiengów
  Z Cierpiengów wtorek, 30, październik 2018 23:12 Link do komentarza Raportuj

  PO PROSTU BRAK SŁÓW

 • Monika Leśniewicz
  Monika Leśniewicz wtorek, 30, październik 2018 23:08 Link do komentarza Raportuj

  Czy osoby chcące pracować w opiece społecznej nie powinny przechodzić testów psychologicznych?

 • Martyna Kwitkowska
  Martyna Kwitkowska wtorek, 30, październik 2018 23:01 Link do komentarza Raportuj

  Zgadzam się z panem prawnikiem. MOPS powinien też ponieść karę za zatrudnienie takiego pracownika! Aż się w głowie nie mieści takie zachowanie. W jakim my świecie żyjemy!

 • Oburzona
  Oburzona wtorek, 30, październik 2018 22:59 Link do komentarza Raportuj

  Ja się pytam: kto taką babę przyjął do pracy w MOPS??????

 • Obserwator
  Obserwator wtorek, 30, październik 2018 22:52 Link do komentarza Raportuj

  Kto w tej opiece społecznej w Gnieźnie pracuje? Kto tych ludzi zatrudnia? Czy nikt ich nie kontroluje? Nie sprawdza w pracy!

 • Irena
  Irena wtorek, 30, październik 2018 22:49 Link do komentarza Raportuj

  Cały MOPS do kontroli! Takie opiekunki to patologia! Aż trudno sobie to wszystko wyobrazić!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.