http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Czujki tlenku węgla” dla naszego bezpieczeństwa

Wyróżniony „Czujki tlenku węgla” dla naszego bezpieczeństwa

Za nami pierwsze poważne przymrozki, a więc sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim powraca zagrożenie, które wynika z dość często spotykanych nieszczelności w instalacjach grzewczych. W związku z tym rusza kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożenia związanego z czadem. Straż pożarna będzie wyczulała tradycyjnie, że nieszczęściu można skutecznie zapobiegać.


Według statystyk, w Polsce rocznie z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera ok. 100 osób, natomiast przypadków podtruć notujemy w tysiącach. – Czasami wszystkim się wydaje, że wiemy o co chodzi, a statystyki niestety  pokazują, że nie do końca wiemy. Czad to jest cichy zabójca i statystki pokazują, że społeczeństwo nie jest w pełni świadome, że czad jest bezwonny i go nie widać, a do tego jest lżejszy od powietrza i dlatego on może się gromadzić przy suficie – mówi st. kpt. Mariusz Dębski, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Gnieźnie. – On jest wchłaniany do naszego organizmu przez krew, gdzie nie jest dostarczona ta gospodarka tlenowa do naszych organizmów i wtedy zaczynamy czuć senność, ból głowy i to jest pierwszy taki sygnał, że możemy być podtruci tlenkiem węgla – dodaje komendant.

Do takiego zagrożenia niestety dochodzi najczęściej w wyniku naszego zaniedbania lub nieuwagi. – Nie konserwujemy naszych przewodów kominowych, spalinowych, i wentylacyjnych, często przecież zasłaniamy te kratki, bo jest nam zimno, a to jest właśnie wielki błąd, bo gdy nie mamy cyrkulacji powietrza, wtedy właśnie ten czad może się osadzać i tak może się dostać do naszego organizmu – alarmuje M. Dębski  

Do akcji przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną pn. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" będą służyły kampanie informacyjne, z którymi strażacy chcą dotrzeć m. in. do szkół, wspólnot mieszkaniowych, ale również do grup seniorów. – Co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie, a więc jest problem – uważa kpt. Łukasz Michalak, zastępca Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Gnieźnie.

W powiecie gnieźnieńskich, tylko podliczając ten miesiąc, miało miejsce 15 interwencji związanych z ulatnianiem się tlenku węgla czy zapalenia się sadzy w kominie. W sobotę przy ulicy Wawrzyńca doszło nawet do zatrucia czadem. – Kampania ogólnopolska, która została zatytułowana „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” jest objęta patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i ma ona uświadamiać przede wszystkim mieszkańców o tym, jak groźnym zjawiskiem jest powstawanie tlenku węgla – mówi Ł. Michalak.

– Chcemy dotrzeć przez media, dziennikarzy i przez różne spotkania edukacyjne, które będziemy prowadzić do jak najszerszego grona mieszkańców naszego powiatu, bo zaczął się okres grzewczy i te zagrożenia się nasiliły, a dnia na dzień praktycznie notujemy coraz więcej zgłoszeń, już mamy również pierwsze zatrucie odnotowane. Chcemy utrzymać liczbę ofiar śmiertelnych na poziomie „0”, bo niestety w poprzednich latach mieliśmy po jednej śmiertelnej ofierze podczas okresów grzewczych ale świadomość dzięki naszym kampaniom jest coraz większa, więc kontynuujemy tę akcję – zauważa zastępca komendanta.

Jak możemy najprościej zapobiegać zatruciom tlenkiem węgla? – Zachęcamy oczywiście do zakupu „czujki tlenku węgla” czy też „czujki dymu CO”. To jest urządzenie elektroniczne, na baterię i na prąd, które wykrywa na poziomie już bardzo niskiego progu ulatniania, tj. 30-60 ppm, czyli części milionowych tego stężenia, wykrywa, alarmuje i w związku z czym mieszkańcy, zanim poczują pierwsze objawy zatrucia, mogą zadziałać, mogą otworzyć okno, opuścić pomieszczenie i wezwać natychmiast straż pożarną do takiego zdarzenia, aby ocenili, czy tlenek faktycznie w tym miejscu występuje, tak można uchronić swoje życie i zdrowie – przekonuje Ł. Michalak.

Na zakupienie dobrej jakości czujnika czadowego musimy przygotować ok. 80-120 złotych.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.