http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

E-akta bez tajemnic

Wyróżniony E-akta bez tajemnic

Wielkopolska Izba Gospodarcza we współpracy z gnieźnieńskim inspektoratem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zorganizowała dzisiaj szkolenie obejmujące tematykę E-akta. To kolejna inicjatywa zrzeszenia lokalnych przedsiębiorców.


E-akta, czyli skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja. Od stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy, które ułatwiają przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców i obniżą koszty związane z ich przechowywaniem. Do tego czasu dokumentację pracowniczą przechowywano w formie papierowej. Od stycznia przedsiębiorcy mogą decydować w jakiej formie chcą ją przechowywać - papierowo, czy elektronicznie. Będzie też można zmienić wcześniej przyjętą formę przechowywania akt pracowniczych.

Dodatkowym atutem jest krótszy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dla wszystkich nowo zatrudnianych osób akta pracownicze jako pracodawca czy zleceniodawca należy przechowywać 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ustał stosunek pracy lub zakończyła się umowa zlecenia. Dla pracowników, których zatrudniono po raz pierwszy w okresie od stycznia 1999 r. do grudnia 2018 r. można skrócić okres przechowywania akt z 50 do 10 lat, ale tylko jeśli spełni się dodatkowe warunki, które wynikają z ustawy.

W najbliższym czasie Wielkopolska Izba Gospodarcza przeprowadzi również szkolenie z zakresu podatków oraz spotkanie związane z eksportem i importem zagranicznym. Wszystkie bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz fanpage’u WIG-u.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.