http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Akumulator samochodowy zimą - to musisz wiedzieć!

Wyróżniony Akumulator samochodowy zimą - to musisz wiedzieć!

Akumulator to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego samochodu. Dzięki niemu samochód jest w stanie odpalić i poruszać się po drodze. Niestety po lecie wielu kierowców nie dba o jego prawidłowy stan oraz odpowiednie oczyszczenie, aby cieszyć się doskonałą pracą akumulatora w niesprzyjających warunkach, jakie niesie za sobą zima. Jak przygotować akumulator do zimy?


Problemy związane z akumulatorem
Wbrew opiniom rozpowszechnianym przez wielu kierowców, problemy związane z nieprawidłową pracą akumulatora dotyczą nie tylko starych baterii, które powoli wychodzą z użytku. Nowe warianty oferowane przez producentów także powodują wiele przykrych sytuacji, z wystąpieniem których liczyć muszą się kierowcy. Prawdą jest, że im akumulator jest starszy, tym szybciej się rozładowuje, jednak regularne sprawdzanie stanu naładowania baterii może okazać się niezwykle skutecznym rozwiązaniem, które pozwoli na jeszcze dłuższe wykorzystywanie naszej baterii w samochodzie. O cyklu życia dostępnych obecnie akumulatorów decyduje tak naprawdę wiele czynników, do których zaliczamy model samochodu, rodzaj użytej baterii, sposób garażowania auta oraz oczywiście dobór odpowiedniego akumulatora do danego typu i marki samochodu.

Dlaczego akumulator się rozładowuje?
Do najbardziej prozaicznych powodów rozładowania akumulatora zaliczyć można pozostawienie włączonych odbiorników prądzie, kiedy samochód pozostaje na postoju. W takich sytuacjach kierowcy zastanawiają się nad tym, dlaczego akumulator rozładowuje się na postoju. Pozostawienie radia, świateł lub nawet włączonego alarmu przy niskim poziomie naładowania akumulatora na kilka dni może doprowadzić do takiego stanu. Do takiego zjawiska przyczynić mogą się także sterowniki, które odpowiadają za pamięć w samochodzie oraz nieprawidłowe prace konserwacyjne baterii.

Stan akumulatora a warunki atmosferyczne
Niestety niekorzystnym czynnikiem, który może powodować trudności z utrzymaniem optymalnej jakości akumulatora, jest temperatura oraz warunki atmosferyczne. Gwałtowne zmiany temperatur następują zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy to temperatura dynamicznie się zmienia. W takim przypadku bateria staje się coraz słabsza i coraz mniej podatna na ładowanie. Tak więc kierowcy, którzy nie garażują swoich pojazdów, muszą zachować szczególną czujność w tej porze roku.

Jak dbać o akumulator zimą?
To kluczowe, aby wraz z nadejściem zimy odpowiednio dbać o poziom naładowania swojej baterii w samochodzie oraz sprawdzać stan naładowania, oraz poziom jego czystości. Otrzymamy w zamian doskonałej jakości akumulator, który będzie mógł być wykorzystywany przez wiele długich lat. W celu sprawdzenia jakości akumulatora wystarczy przeprowadzić w stacji kontroli pojazdów bezpłatny test jego jakości. Warto w tym przypadku pamiętać, że diagnostyka taka jest całkowicie bezpłatna. Taka analiza pozwoli ocenić, czy nasz akumulator nadaje się jeszcze do użytkowania w sezonie jesieni i zimy, czy też nadaje się do wymiany.

Czy warto wymieniać akumulator samodzielnie?
W sytuacji, kiedy bateria jest drastycznie zabrudzona, a poziom naładowania baterii nijaki, co prowadzi do szybkiego rozładowania, należy wymienić akumulator. Czynność ta powinna być jednak wykonana przez profesjonalistów w odpowiednim miejscu. Jeszcze do niedawna wymiana akumulatora była prosta, Wystarczyło wyłączyć silnik, poluzować zaciski oraz wymienić akumulator poprzez dokręcenie zacisków. Takie czynności sprawiały, że bateria mogła być w samochodzie użytkowana. Obecnie proces ten jest znacznie bardziej czasochłonny, skomplikowany i odpowiedzialny dlatego nie zawsze warto działać na własną rękę

Gdzie kupić akumulator?
Akumulator kupujemy wyłącznie w renomowanych sklepach, np. na euautoczesci.pl To w tym miejscu sztab specjalistów pomoże nam w wybraniu doskonałej jakości akumulatora, który dostosowany będzie do potrzeb oraz modelu pojazdy klienta. Skorzystać można z wygodnej wyszukiwarki. To niezwykle proste i szybkie.

Jak uruchamiać silnik zimą?
Jest kilka rad, których warto przestrzegać zwłaszcza w okresie zimy, kiedy to akumulator podatny jest na uszkodzenia oraz utratę swoich właściwości. Stan akumulatora należy sprawdzać nie tylko ,,na oko'', ale także poprzez dokonywanie regularnych konsultacji i testów, na przykład w stacji kontroli pojazdów, co zostało napisane już w powyższych punktach. Jedną z czynności, która bez wątpienia pozwoli na zachowanie dobrej jakości akumulatora, jest regularne przecieranie biegunów za pomocą ściereczki antystatycznej. Po wyczyszczeniu brudu i sprawdzeniu zacisków oraz po sprawdzeniu połączeń elektrycznych samochodów bez problemu można odpalać bez obaw.

Jak dbać o akumulator, kiedy użytkujemy samochód rzadko?
Jeżeli z samochód u korzystamy niezwykle rzadko, akumulator warto z niego wyjąć i umieścić w suchym i ciepłym miejscu. W takiej sytuacji od czasu do czasu warto jednak pokonać nieco dłuższą trasę, aby akumulator zdążył się naładować i mógł spełniać swoją funkcję. Warto tutaj zaznaczyć, że akumulator w okresie zimy jest szczególnie narażony na zniszczenie. Przyczynia się do tego ogrzewanie foteli, dodatkowe funkcje zabezpieczające komfort kierowcy w okresie zimy oraz podgrzewanie wszelkich lusterek i innych elementów samochodu. Ze wszystkich dóbr zamontowanych w pojeździe warto więc korzystać rozsądnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.