http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców w Polsce – czy warto?

Wyróżniony Kredyt gotówkowy dla Ukraińców w Polsce – czy warto?

Ostatnimi czasy w Polsce jest wiele osób z Ukrainy, którzy w naszym kraju poszukują pracy i w taki sam sposób jak klienci z Polski mają pełne prawo do ubiegania się  o kredyt gotówkowy w banku. Procedury, przez które musi przejść wniosek są bardzo podobne do tych, przeznaczonych dla Polaków. W takim razie, jakie szanse na kredyt ma obywatel Ukrainy?


Sytuacja Ukraińców w Polsce
Ostatnimi laty, ze względu na sytuację polityczną Ukrainy, wielu jej obywateli przeniosło się do Polski. W pierwszej połowie 2019 roku, jak informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, ilość Ukraińców w Polsce wzrosła o 12 proc. przekraczając tym samym 200 tys osób.

Wkrótce do Polski może przybyć ich jeszcze więcej. Niektórzy obywatele zapewne będą chcieli osiedlić się tutaj na stałe, a tym samym zakupić własną nieruchomość, dlatego też nie zabraknie wniosków o kredyt gotówkowy, który znajdziemy na Totalmoney.

Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać kredyt?
Coraz więcej polskich banków zaczyna zdawać sobie sprawę, że opłacalnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kredytów gotówkowych dla Ukraińców. Jednak ci obcokrajowcy, którzy będą chcieli starać się o kredyt gotówkowy, będą musieli podobnie jak Polacy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i dobrą historią kredytowania w BIK. Dodatkowym wymogiem, jakie często stawiają teraz banki, jest również posiadanie udokumentowanego oraz legalnego dochodu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 3 miesięcy. Innymi słowy, jest to: umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa o pracę lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Oczywiście w przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy dla Ukraińców nie może się obejść bez dobrej, w pełni udokumentowanej historii kredytowania. W celu sprawdzenia historii kredytowej banki przeglądają rejestr BIK (Biuro Informacji Kredytowej), w którym zawarte są wszelkie informacje o zaciągniętych przez klientów zobowiązań. Jeśli konsument posiada niespłacone kredyty i spóźnia się z uiszczaniem rat, jego szanse na kredyt są niezwykle niskie. Należy też pamiętać, że jeżeli obcokrajowiec stara się o kredyt w Polsce, nie może równocześnie pobierać kredytu za granicą.

Czy obywatel Ukrainy może dostać kredyt na mieszkanie?
Polskie banki z reguły na równi traktują obywateli Ukrainy i Polaków. Prawnie obcokrajowiec nie powinien mieć żadnych niepożądanych trudności w kwestii udzielania kredytu mieszkaniowego oraz nie przewiduje się żadnych dodatkowych wymagań względem takich kredytobiorców. Jeżeli jednak obywatel Ukrainy chce ubiegać się o tego rodzaju kredyt, musi przedstawić wymagane dokumenty, które świadczą o stałości zatrudnienia oraz wysokości uzyskiwanego obecnie dochodu w złotówkach.

Jakie dokumenty są wymagane aby obywatel Ukrainy uzyskał kredyt gotówkowy?
Starając się o kredyt gotówkowy, obcokrajowiec zobowiązany jest udostępnić szereg dokumentów takich jak:
- Karta stałego lub czasowego pobytu — w czasie udzielania kredytu banki mają określone wymogi, jeśli chodzi o czas pobytu obcokrajowca w Polsce. Oczywistym jest, że w przypadku krótszego pobytu w kraju, kredyt może zostać udzielony wyłącznie na krótszy okres czasu. W czasie składania wniosku okres pobytu powinien być ważny co najmniej kolejne 6 miesięcy;
- Udokumentowany dochód realny - cudzoziemiec, który chce starać się o kredyt gotówkowy w Polsce, winien jest posiadać stały dochód w walucie, w jakiej chce go zaciągnąć. Takim dokumentem jest właśnie m.in umowa o pracę, najlepiej zawarta jest na czas nieokreślony;
- Potwierdzenie zdolności kredytowej, czyli inaczej udokumentowany dochód;
- PESEL - zwykle przyznawany jest wtedy, gdy obcokrajowiec zamelduje się w Polsce;
- Zaświadczenie o zameldowaniu;
- Ważny dokument tożsamości.

Dla polskiego banku, w którym obcokrajowiec stara się o kredyt gotówkowy, zdecydowanie bardziej zaufany będzie klient, który posiada już stałą kartę pobytu. Oczywiście Ukrainiec posiadający pozwolenie na określony czas również ma prawo ubiegać się o pomoc finansową z banku, jednakże może to być nieco trudniejsze.

Niektóre banki dla ułatwienia wprowadziły dokumenty w języku ukraińskim, które znacznie usprawniają proces. Kolejnym udogodnieniem, które świadczy o przychylności banków do udzielania kredytów obcokrajowcom jest to, że niektóre z nich zezwoliły nawet na rekrutację osób posługujących się językiem ukraińskim.

Jakie banki oferują kredyt dla Ukraińców w Polsce?
Kredytu dla Ukraińców w Polsce udzielą takie banki jak:
- PKO BP
- Santander Bank Polska
- Citi Handlowy
- Alior Bank

Banki podkreślają, że w kwestii udzielania kredytów, tak naprawdę nie jest istotne to, z jakiego kraju pochodzi kredytobiorca. To, co stanowi główny wymóg udzielenia kredytu, jest zdolność kredytowa, która z kolei jest wyliczana na podstawie uzyskiwanego dochodu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.