http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pierwszy krok do nowej inwestycji

  • Napisane przez Małgorzata Michałowska
  • Dział: Biznes
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Pierwszy krok do nowej inwestycji

Dziś doszło do podpisania porozumienia pomiędzy władzami miasta Gniezna a członkami zarządu przedsiębiorstwa Kirchhoff Polska, będącego częścią koncernu Kirchhoff Group. Niemiecka firma, która od 17 lat inwestuje w Polsce w pierwszym etapie rozwoju działalności w Gnieźnie przewiduje budowę zakładu green-field o powierzchni blisko 7 tys. m kw. Zatrudnienie już w przyszłym roku ma tam znaleźć stu pracowników. Inwestycja stanie na terenie planowanej gnieźnieńskiej Podstrefy Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Koncern Kirchhoff Group jest prywatnym przedsiębiorstwem, należącym do rodziny o nazwisku Kirchhoff, od którego pochodzi nazwa przedsiębiorstwa. Zakłady koncernu są obecne w wielu obszarach działalności gospodarczej w Europie i na całym świecie. Działalność ta koncentruje się na branży samochodowej w zakresie produkcji podzespołów dla pojazdów samochodowych, pojazdów specjalistycznych dla gospodarki komunalnej, a także specjalizowanych samochodów dla osób niepełnosprawnych oraz produkcji narzędzi. Obroty całej grupy wynoszą ok. 1,6 mld euro rocznie, a zatrudnienie to około 11 tys. osób w świecie.

Od 1998 roku istnieje w Mielcu, a od 2004 roku także w Gliwicach spółka Kirchhoff Polska należąca do niemieckiej korporacji. Do tej pory przedsiębiorstwo zrealizowało w Polsce inwestycje za ponad 160 mln euro. W polskich zakładach zatrudnionych jest blisko 1,5 tys. osób. Pierwszy powstał na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Od 1999 roku produkuje części strukturalne nadwozi, zawieszenia i innych systemów samochodów osobowych w procesach tłoczenia blach stalowych oraz aluminiowych, a następnie półmontażu i montażu głównie w procesach spawania, zgrzewania. Dzięki osiąganiu bardzo dobrych wyników z działalności zakład był wielokrotnie rozbudowywany. Obecnie hale produkcyjne i logistyczne obejmują powierzchnię ponad 26 tysięcy metrów kwadratowych, zakład zatrudnia ponad 900 osób i realizuje roczną sprzedaż za ponad 500 mln zł. Młodsze dwa zakłady znajdują się natomiast w Gliwicach. Pierwszy z nich został uruchomiony w 2004 roku na bazie hali wydzierżawionej od Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy. Drugi powstał na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Produkcja ruszyła tam w 2005 roku. Przez ostatnie lata, Kirchhoff Automotive stał się jednym z najbardziej znaczących inwestorów w Polsce, a polski oddział przedsiębiorstwa znalazł się w czołówce polskich dostawców dla światowych producentów samochodów i ma znaczący udział eksporcie wyrobów polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Wśród największych klientów polskich zakładów niezmiennie od lat są General Motors i Ford. W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost dostaw dla VW w tym Audi, Skoda i Porsche, a także z BMW, Daimler, PSA i Renault.

Na początku tego roku podjęto decyzję o dalszym rozwoju Kirchhoff Automotive w Polsce. Po analizie wszystkich aspektów projektu inwestycyjnego wybrano Gniezno na lokalizację kolejnego zakładu. Jak przekonuje Janusz Soboń, prezes Zarządu Kirchhoff Polska, o takim wyborze zadecydowało dogodne położenie geograficzne w regionie silnie uprzemysłowionym z dobrze rozwiniętym sektorem motoryzacyjnym, możliwość szybkiej realizacji inwestycji dzięki wsparciu lokalnych władz w szybkim doprowadzeniu niezbędnej infrastruktury do przyszłego zakładu oraz atrakcyjny, perspektywiczny rynek pracy. – Gniezno to duże miasto. Oceniamy, że jest tu bardzo dobry rynek pracy. To jest miasto świetnie skomunikowane również z Europą. Branża motoryzacyjna w Polsce jest dobrze rozwinięta, ale przede wszystkim na zachodzie Europy, więc lokalizacja w Gnieźnie będzie pomagała realizować kontrakty dla producentów samochodów w zachodniej Europie. Inny powód to podejście władz miasta, które przekonały nas, że trudne zadanie inwestycyjne w Gnieźnie warto jest realizować – mówi Janusz Soboń. – Zakład Kirchoff Polska będzie produkował części do samochodów osobowych produkowanych w Polsce, ale również za granicą. Części metalowe, które wchodzą do struktur nadwozi i podwozi samochodów. W tej chwili liczymy na kontrakty z Volkswagenem, bo to jest najbliżej położny klient w Antoninku i będzie również zakład we Wrześni. Będą również inni klienci. Na ten moment nie mogę wymienić nazw, ale pracujemy nad kontraktami z innymi producentami samochodów – dodaje. Nie wyklucza on, że planowany w Gnieźnie zakład zwiększy w przyszłości zatrudnienie podobnie, jak miało to miejsce w Gliwicach. Tamtejszy zakład rozpoczynał funkcjonowanie zatrudniając również około 100 osób, a obecnie zatrudnia 900 pracowników.

Jak przyznaje wiceprezydent Jarosław Grobelny, dla inwestora nie małe znaczenie miało to, jak wygląda lokalny rynek pracy. – Mieliśmy kilka spotkań, do  udziału w których zaprosiliśmy szkoły ponadgimnazjalne, uczelnie. Jedno spotkanie było zupełnie robocze. Ponadto zaoferowaliśmy pomoc w załatwieniu wszystkich formalności związanych z podłączeniem mediów, energetyką, czy warunkami środowiskowymi. Pomagaliśmy w przygotowaniu tzw. karty projektowej, która znacznie przyspieszyła wydanie opinii przez SANEPiD. Firma już może przystąpić do działań projektowych. Staramy się zapewnić wszystko na czas, a nawet przed umówionym czasem, więc wydaje się, że ta współpraca będzie dla nas owocna – mówi Jarosław Grobelny. Negocjacje trwały od początku roku do połowy kwietnia. Pytany o to, kiedy można spodziewać się decyzji o włączeniu terenów, na których ma stanąć inwestycja do Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przyznaje, że może do tego dojść jeszcze w czerwcu lub na początku lipca.

– To ogromnie ważna dla Gniezna inwestycja. Ale to dopiero początek tego, co chcę zrobić dla rozwoju gospodarczego miasta, poszukiwania inwestorów i tworzenia miejsc pracy – mówi prezydent Tomasz Budasz. – Największym problemem w naszym mieście jest brak pracy. Jak temu zaradzić? Właśnie poprzez aktywne poszukiwanie inwestorów, współpracę, czasami nawet trudną. Podpisanie listu intencyjnego to dopiero pierwszy etap. Będziemy wspólnie realizowali ten projekt, który zmierza do powstania zakładu produkcyjnego w branży motoryzacyjnej. Pomagamy w zakresie uzbrojenia terenu, dostarczenia mediów. To są nasze zobowiązania. Miasto musi dbać o inwestora. Staraliśmy się pomóc na każdym etapie i nadal będziemy to robić. Najważniejsze jest poszukanie pierwszego inwestora. Już wiem, że jest zainteresowanie innych podmiotów naszym miastem, m.in. z branży chemicznej. Będziemy robili wszystko, żeby to miasto rozwijało się, było nowoczesne, a ludziom żyło się lepiej, by mieli pracę – dodaje.

Pierwszy etap rozwoju działalności w Gnieźnie przewiduje budowę zakładu green-field o powierzchni blisko 7 tys. m kw., w którym zatrudnionych zostanie blisko 100 pracowników. Produkty i technologie zastosowane w produkcji będą takie same jak w innych polskich zakładach korporacji, z wykorzystaniem wszystkich najnowszych, innowacyjnych rozwiązań. Przewidywane nakłady inwestycyjne w tym etapie wyniosą ok. 15 mln euro. Rozpoczęcie działalności zakładu planowane jest na przyszły rok. Szybkie uruchomienie zakładu konieczne jest  z uwagi na zapotrzebowanie pobliskich zakładów produkujących samochody. Kolejne etapy rozwoju będą powiązane z kolejnymi umowami, które przewiduje się zawrzeć z klientami mającymi zakłady w zachodniej i północnej części Europy.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział Janusz Soboń – prezes Zarządu Kirchhoff Polska, Ryszard Muzyczka – wiceprezes Zarządu Kirchhoff Polska oraz Stefan Leitzgen – dyrektor zarządzający, szef działu operacyjnego przedsiębiorstwa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.