http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

22 i 24 kwietnia - Festiwal Watch Docs wraca do Gniezna!

16. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs – Prawa człowieka w filmie, otwiera się także na gnieźnieńskich widzów. Po małej przerwie w poprzednim roku, tym razem zaprasza zainteresowanych odbiorców na filmowe spotkania w różnych miejscach.


Rozkład jazdy:
„Artykuł 18”
Niedziela, 22 kwietnia, godz.18.00, restauracja Żuraw i Czapla, Rynek

Artykuł 18 polskiej Konstytucji mówi o ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Stał się w naszym kraju orężem przeciwników formalizacji związków jednopłciowych. Nie tylko małżeństw osób tej samej płci, ale w ogóle jakiejkolwiek regulacji związków partnerskich nie doczekaliśmy się przez ćwierć wieku polskiej wolności. W swoim filmie Bartosz Staszewski próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego. Oddaje głos aktywistom i ekspertom, ale też portretuje pary gejów i lesbijek, uświadamiając szerokiej publiczności, jak bardzo niewydumane problemy stwarza im taka systemowa dyskryminacja.

Po projekcji dyskusja w której wezmą udział: Paweł J. Bąkowski (Stowarzyszenie Ośla Ławka) i Piotr Moszczeński (Stowarzyszenie Stonewall).

„Kamobodżańska wiosna”
Wtorek, 24 kwietnia, godz.19.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego

Dziewięć lat spędzonych w Kambodży przez Chrisa Kelly’ego, brytyjskiego dokumentalistę i fotografa, zaowocowało filmem, który przynosi nie tylko niezwykły obraz przemian kambodżańskiego krajobrazu, także społeczno-politycznego, ale jest też najciekawszym chyba w nowszym artystycznym dokumencie „nieaktywistycznym”, outsiderskim portretem aktywistów. Troje głównych bohaterów to wielebny Luon Sovath, buddyjski mnich, który staje się wideoaktywistą i obrońcą praw człowieka, mimo problemów z religijnym establishmentem ceniącym sojusz tronu i ołtarza, Srey Pov, matka trojga walcząca z przymusowymi ewikcjami i jej przyjaciółka Tep Vanny, która powoli wysuwa się na czoło społecznego ruchu protestu przeciw wysiedleniom.

Współorganizatorem imprezy w Gnieźnie jest gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal Popcentrala.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.