http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

29 września o godz. 10.00 - Na szlaku kujawskich kolei dojazdowych

To też dobry sposób na turystykę. Grupa miłośników kolei wąskotorowych na koniec lata wybierze się wspólnie na wycieczkę wzdłuż kujawskich kolei dojazdowych. Impreza jest planowana na sobotę, 29 września w godz. 10.00 – 18.00 i będzie podróżą autobusową, podczas której planowany jest grill i kilka pieszych przechadzek.


Cała impreza zostanie podzielona na pięć części. – Przejazd oczywiście rozpoczniemy od Gniezna, następnie udamy się na stacje dobrze nam znane w Niechanowie, Witkowie, Powidzu. Ok. godz. 10.00 przyjedzie do nas z Warszawy nasz przewodnik, pan Jacek Placheta, który podczas podróży wyświetli w autobusie filmiki pochodzące z jego prywatnej kolekcji domowej – mówi Jacek Walkowiak, organizator przedsięwzięcia, miłośnik turystyki na szlakach kolejowych i autobusowych.

Co będzie można zobaczyć na tych filmach? – Na tych filmach będzie wspomnienie tych kujawskich kolei dojazdowych, które składały się właściwie z trzech części i to była właśnie Kolej Gnieźnieńska, która kończyła się dopiero w Sławoszewku, od Sławoszewka do Boniewa już mamy Kolej Sompolińską, a ten ostatni odcinek to jest Boniewo, skąd udamy się dalej do miejscowości o nazwie Ozorków i to jest Kolej Krośniewice, która najdłużej funkcjonowała w ruchu planowym, codziennym – dodaje J. Walkowiak.

– Przejedziemy sobie wzdłuż tych linii kolejowych i zobaczymy, co po nich zostało, bo wieloma odcinkami paradoksalnie można przejechać dzisiaj rowerem, choć tory w wielu miejscach nie zostały do dziś rozebrane. Podczas wycieczki, to oczywiście jest uzależnione od pogody, ale planujemy zorganizować małe ognisko z pieczonymi kiełbaskami. My zapewniamy tutaj grille z rozpałką, a do tego chleb i sztućce, a kiełbasę już trzeba zakupić we własnym zakresie – informuje J. Walkowiak.

Zapisy prowadzone są mailowo i telefonicznie – 664 702 288, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koszt wycieczki to ok. 40 złotych. – Każdy uczestnik otrzyma mapę, która pokazuje cały zarys tego przejazdu, a do tego plan każdej z tych stacji. Z tych pieniędzy, które nam zostaną, po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z organizacją tej imprezy, chcemy wesprzeć jakąś kwotą którąś z naszych organizacji i jakieś ich potrzeby zrealizować, bo nie zamierzamy z tego czerpać żadnych korzyści finansowych – informuje organizator.

To nie pierwsza tego typu wycieczka organizowana przez Jacka Walkowiaka dla miłośników szlaków kolejowo-autobusowych. – Nasza pierwsza wycieczka miała miejsce w sierpniu 2006 roku i jechaliśmy wtedy starym Autosanem Neoplanem, który dzisiaj już nie funkcjonuje i ona prowadziła wzdłuż szlaków liniowych: Pyszczyn, Pyszczynek, ostatecznie dojechaliśmy do Cielimowa. Potem były następne, które określiłbym już jako dalsze wyprawy i odwiedziliśmy m. in. Toruń, Bydgoszcz oraz Koszalin. Ostatnia impreza, jaką organizowaliśmy, to była nocna wyprawa po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach powiatu gnieźnieńskiego, to miało miejsce na początku października i trochę, ze względu na pogodę nie udało się nam wszystkiego zrealizować, tak jak sobie zaplanowaliśmy. Teraz będziemy mocniej trzymać kciuki za pogodę, to mogę obiecać – podsumowuje J. Walkowiak.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.