http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Czas na wspomnienia o Wirginii Woolf

Wyróżniony Czas na wspomnienia o Wirginii Woolf

Jest jedną z najważniejszych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Najbliższe spotkanie z cyklu „Rocznicowe Czytania”, które organizuje od kilku sezonów Czytelnia na Piętrze poświęcone zostanie Wirginii Woolf. Organizatorzy zapraszają do udziału w nim miłośników literatury współczesnej, a także wszystkich mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego.


Spotkanie zaplanowano na piątek, 16 listopada od godz. 17.00 na terenie biblioteki I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Kostrzewskiego w Gnieźnie. – Wirginia Woolf jest autorką powieści: „Noc i Dzień”, „Pokój Jakuba”, „Pani Dalloway”, „Do Latarni Morskiej”. W jej twórczości znajdziemy przede wszystkim oryginalny sposób podejścia do czasu i świadomości. Ona wprowadziła do literatury innowatorskie techniki narracyjne i stosowała bardzo subtelne gry perspektyw, a do tego zerwała z tradycyjnymi konwencjami realizmu – mówi Joanna Gronikowska, organizatorka „Rocznicowych Czytań” w Gnieźnie

Słynna pisarka, która pochodziła z Wielkiej Brytanii i całe życie mieszkała w samym sercu Londynu, była feministką i wielką przeciwniczką rodzącego się faszyzmu w Europie, za co została przez nazistów niemieckich umieszczona w Czarnej Księdze, tj. na liście wrogów III Rzeszy. Jej życie zakończyło się właśnie w momencie kolejnego zbombardowania przez nazistów tego miasta, co czyni jej postać jeszcze bardziej wiekopomną. – Wirginia Woolf od dawna cierpiała z powodu depresji, która miała wpływ na jej życie i twórczość, która niestety w efekcie doprowadziła do samobójczej śmierci pisarki – dodaje J. Gronikowska.

„Rocznicowe Czytania” to akcja fanów literatury z całej Polski. Ich inicjatorką jest Beata Patrycja Klary, pisarka pochodząca z Gorzowa Wielkopolskiego. Wszyscy spotykają się tego samego wieczoru, o tej samej godzinie w różnych miejscach w Polsce i poza jej granicami, by uczcić pamięć danego pisarza. Wspólne czytania ich tekstów odbywa się nie tylko we wnętrzach szkół, czytelni, bibliotek, bo także w parkach oraz kawiarniach. – Czytanie wybranych fragmentów twórczości Wirginii Woolf zostało ogłoszone z okazji 135. rocznicy urodzin pisarki – przypomina koordynatorka wydarzenia organizowanego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.