http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Cztery lata temu zabrzmiał dzwon „Mieszko i Dobrawa”...

Wyróżniony Cztery lata temu zabrzmiał dzwon „Mieszko i Dobrawa”...

Cztery lata temu, 14 kwietnia, podczas uroczystości związanych z 1050. rocznicy Chrztu Polski, które odbywały się na Ostrowie Lednickim, po raz pierwszy zabrzmiał dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Dzwon został umieszczony przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Dzwon „Mieszko i Dobrawa” powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, słynnej odlewni dzwonów, która w poprzednim roku wykonała dzwon św. Jana Pawła II dla Królewskiej Katedry na Wawelu. Dzwon poświęcił ks. abp Wojciech Polak, Prymas Polski.


Dzwon brzmi w tonacji d/2, waży 220 kg i ma średnicę 70 cm. Do odlewu został wykorzystany wysokiej jakości stop miedzi i cyny w proporcjach 78:22. Kute serce dzwonu wykonane jest z miękkiej stali St3. Dzwon przywieszony jest do dębowego jarzma, które wisi w dębowej dzwonnicy o wysokości 2 m wykonanej przez firmę Rduch Bells & Clocks z Czernicy. Dzwon jest wprawiany w ruch za pomocą sznura, który „spadając do dołu dzwonnicy”, symbolizuje „węzeł miłości, jaki go wiąże z ziemią i z najmniejszymi jego braćmi”. Dzwonnica jest zaś „dla niego kazalnicą, z wysokości której powinien ustawicznie budzić ludzi z ich uśpienia” – „zwoływać żywych, opłakiwać zmarłych i kruszyć gromy”. Dźwięk d/2 został dobrany specjalnie ze względu na swoją szlachetność i dostojeństwo. Na tym dźwięku oparte jest m.in. słynne „Hallelujah” z oratorium „Mesjasz” (HWV 56) Georga Friedricha Haendla, którego dźwięki powodowały, że królowie wstawali z miejsc!

Ornamentyka dzwonu w całości nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z książęcą parą, przestrzenią Ostrowa Lednickiego i Civitas Schinesghe. W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu widnieje stylizowany na XIX-wieczne wzory płaskorzeźbiony wizerunek Mieszka i Dobrawy. Pod wizerunkami pary książęcej na stronie przedniej (awersie) płaszcza dzwonu znajduje się łacińska inskrypcja:

AD GLORIAM ET HONOREM
DUCIS MESCONIS ET DUCISSAE DOBRAUAE
EO REGNANTE IPSA SUADENTE
FIDES CATHOLICA
IN POLONIA
RECEPTA FUIT

Co tłumaczy się:

Na cześć i chwałę
księcia Mieszka i księżnej Dobrawy
Za jego panowania i jej radą
wiara katolicka
w Polsce
została przyjęta

Na rewersie płaszcza dzwonu znajduje się druga inskrypcja łacińska upamiętniająca miejsce i rok poświęcenia dzwonu:

OSTROV IN LEDNICA
ML ANNIVERSARIUM BAPTISMATIS DUCIS MESCONIS
MMXVI

Co się tłumaczy:

Ostrów Lednicki
1050. rocznica chrztu księcia Mieszka I
2016

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.