http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ludzie Roku 2018 już znani!

Wyróżniony Fot. Jerzy Andrzejewski Fot. Jerzy Andrzejewski

Za nami 9. Gala Finałowa Plebiscytu „Człowiek Roku” organizowanego przez portal informacjelokalne.pl! W jej trakcie poznaliśmy Ludzi Roku 2018, w tym „Sołtysa Roku 2018” oraz laureata Nagrody Historycznej im. Franciszka i Antoniego Saskowskich przyznanej przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Gala odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie i zgromadziło blisko 200 gości. Gwiazdą muzyczną wieczoru był Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”.


Dzisiaj w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odbyła się Gala Finałowa Plebiscytu „Człowiek Roku 2018”. Mecenasem Plebiscytu był Santander Bank Polska, a muzycznie powitał wszystkich zespół Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”.

Kto swoją pracą i zaangażowaniem najbardziej zasłużył się w minionym roku i powinien otrzymać ten wyjątkowy tytuł? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się podczas Gali 9. Plebiscytu „Człowiek Roku”. Tym razem poznaliśmy zwycięzców plebiscytu „Człowiek Roku 2018”. Czytelnicy wybrali laureatów w kategoriach: polityka-samorząd; kultura-sztuka-nauka; sport; gospodarka-biznes oraz  działalność społeczna. Wybrano również „Sołtysa Roku 2018” (o czym informowaliśmy już tutaj). Wręczono też – po raz pierwszy – Nagrodę Historyczną im. Franciszka i Antoniego Saskowskich (więcej tutaj).

Galę w profesjonalny sposób poprowadził Jarosław Mikołajczyk, zastępca redaktora naczelnego portalu informacjelokalne.pl.

Ideę Plebiscytu przedstawił jego pomysłodawca i organizator, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl – Karol Soberski. Po jego wprowadzeniu, przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców poszczególnych kategorii.

„Polityka-samorząd” dla Piotr Gruszczyńskiego!
Pierwszą kategorią w której poznaliśmy „Człowieka Roku 2018” to „polityka-samorząd”. Zgłoszono w niej 21 kandydatów z których do finałowej „piątki” zakwalifikowali się: Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, Marian Gadziński, burmistrz gminy i miasta Witkowa, Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński, Tadeusz Tomaszewski, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Tadeusz Szymanek, burmistrz gminy Czerniejewo.

Najwięcej głosów, bo aż 3710, zdobył Piotr Gruszczyński. Nagrodę odebrał z rąk Czesława Kruczka, zastępcy Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

– Myślę, że uczestniczyłem we wszystkich tego typu wydarzeniach, a jeśli nie, to w większości. Tak sobie czasami myślałem o tych osobach wyróżnianych, że fajnie byłoby stanąć wśród nich i otrzymać tę nagrodę – mówi P. Gruszczyński. – Chcę dzisiaj poinformować, że w samorządzie działam od 18 lat. Dzisiaj jestem pełnoletnim samorządowcem, politykiem, bo zaczęło się wszystko w roku 2001. Proszę państwa, nie byłoby tego mojego sukcesu, gdyby nie to otoczenie, które jest ze mną związane. Zdecydowanie moja żona, która od samego początku funkcjonowała w przestrzeni publicznej razem ze mną, wspierał mnie i kiedy po ostatnich wyborach samorządowych miałem podjąć decyzję, czy podejmę się przyjęcia stanowiska starosty gnieźnieńskiego, wiedziała, ile trzeba będzie stracić zdrowia, żeby przez te pięć lat ciągnąć to trudne zadanie. I mimo iż uważała, że powinni to już przejąć młodsi, zgodziła się z moją argumentacją, żebym się tego podjął – podkreśla. – Po wtóre chce podziękować tym ludziom, którzy przez te kilka lat budowali ze mną najpierw Platformę Obywatelską, a dziś Koalicję Obywatelską. To ci ludzie tak naprawdę zasłużyli to na wyróżnienie. I tym ludziom, i mojej rodzinie dziękuję bardzo – dodaje.

„Kultura-sztuka-nauka” dla Macieja Gąsiorowskiego!
Druga kategoria w której poznaliśmy „Człowieka Roku 2018” to „kultura-sztuka-nauka”, Czytelnicy naszego portalu zgłosili 14 kandydatów z których do ścisłego finału weszli: Maciej Gąsiorowski, twórca Stodółki Bluesowej „Matylda” w Borzątwi w gminie Mieleszyn, który od 30 lat organizuje tam koncerty jazzowe, Wiktor Koliński, prezes Stowarzyszenie Fantasmagoria Gniezno, Agnieszka Gadzińska, autorka książek dla dzieci, Marceli Derengowski, artysta malarz, jedna z barwniejszych postaci środowiska artystycznego Gniezna, twórca prywatnej Galerii Art Marcello oraz dr Hubert Paluch, rektor GSW Milenium.

Nagrodę w tej kategorii wręczył Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn. – Przypadła mi w udziale ta przyjemność ogłoszenia nazwiska zwycięzcy w kategorii „kultura-sztuka-nauka”. „Człowiekiem Roku 2018” w tej kategorii z poparciem 2792 głosów został pan Maciej Gąsiorowski! – powiedział A. Hańczak.

Dalej wójt gminy Mieleszyn przyznał, że o działalności M. Gąsiorowskiego dowiedział się pół roku temu. - Jest to mieszkaniec naszej gminy. Mieszkając w gminie Mieleszyn od 2004 roku nie wiedziałem, że taka działalność artystyczna ma w gminie miejsce. Ale dzisiaj żywię taką nadzieję, że z panem Maciejem jeszcze wielokrotnie, przy różnych okazjach się spotkamy i będziemy razem działać, i może wyjdziemy poza naszą gminę, poza nasz powiat. Jeszcze raz wielkie gratulacje panie Macieju! - podkreśla wójt gminy Mieleszyn.

- Proszę państwa, adrenalina jest tak silna, że nie wiem co mam powiedzieć… Przyznaję się do swojej winy, że kocham muzykę. Kiedyś kupiłem stodołę nad jeziorem w której tę muzykę organizuję i zapraszam tych, którzy chcą tej muzyki również posłuchać – powiedział M. Gąsiorowski, zwycięzca tej kategorii i po chwili dodał: - Dziękuję Alu tobie, że tyle lat mnie wspierasz w tym co robię i wytrzymujesz to wszystko. Dziękuję bardzo!

„Sport” dla Aleksandry Politowicz!
W kolejnej kategorii - „sport” - zgłoszono 17 kandydatów, wśród których byli zarówno czynni sportowy, trenerzy, jak i działacze sportowi. W finałowej „piątce” znaleźli się: Aleksandra Politowicz, mistrzyni i wicemistrzyni Europy 2018 w karate, Andrzej Jasiecki, prezes UKS „Hetman” Żydowo, Rafael Wojciechowski, menadżer sportowy w GTM Start Gniezno, Aleksander Kujawski, twórca klubu tenisa stołowego ALMAR Głębokie, występującego w III lidze, zbudował profesjonalną halę sportową do rozgrywek oraz treningów w tenisie stołowym oraz Agnieszka Kędzierska, zawodniczka nordic walking, klub Kijkowe Trzemeszno, w 2018 r. w różnych zawodach stawała na podium aż 26 razy!

Nagrodę zwycięzcy wręczył Stanisława Dolacińskiego, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Turystyki „Chrobry” Gniezno i wiceprezesa klubu „Stella” Gniezno. - Ja już wiem kto został zwycięzcą… Cisza…. Jest to Aleksandra Politowicz! - ogłosił S. Dolaciński.

 – Serdecznie chciałam podziękować za oddane na mnie głosy, bo dzięki tym osobom tutaj stoję. Jest mi bardzo miło odbierać tę nagrodę, po tylu latach pracy z moim trenerem Andrzejem Zarzecznym, któremu też bardzo dziękuję! Dziękuję jeszcze raz! – powiedziała A. Politowicz.

„Biznes-gospodarka” dla Karola Kozińskiego!
Nagrodę w tej kategorii – w której zgłoszono 12 kandydatów – wręczył Sławomir Stróżyk, dyrektor regionalny Santander Bank Polska, Mecenasa Plebiscytu. - „Człowiekiem Roku 2018” w kategorii „biznes – gospodarka” z poparciem 2991 głosów został pan Karol Koziński – poinformował S. Stróżyk.

Nagroda „Człowiek Roku 2018” trafiła więc do właściciela firmy „KAPI” z Jankowa Dolnego, który w finałowej „piątce” wyprzedził: Barbarę Borowską, prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie, Piotra Staszczaka, właściciela firmy „Agrobud” Kiszkowo, Ryszarda Stolarza, prezesa firmy „Inter-Lers” Kłecko i Stanisława Mazurka, właściciela firmy Transstach z Niechanowa

– Nie spodziewałem się zupełnie nominacji, a wygraną jestem tym bardziej zaskoczony, gdyż nie posiadam żadnych profili w mediach społecznościowych. I zaskoczony jestem, że aż tyle osób na mnie zagłosowało. Podobnie jak pan starosta Piotr Gruszczyński, również obchodzę 18 lat działalności mojej firmy – przyznaje laureat. – Dzisiaj chciałem podziękować osobie, która mnie namówiła w 2000 roku na otwarcie tej firmy. To jest pan Piotr Szwarckopf, to jest człowiek którego praktycznie nikt nie zna, on zajmuje się całą produkcją, ja tylko jestem kapitanem tej drużyny. Bez całej załogi nie odniósłbym tego sukcesu i pragnę jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy oddali na mnie głos – dodaje.

Gdy już K. Koziński skończył swoje przemówienie, jeszcze na chwilę poprosił o głos: - Dzisiaj z panem Bolesławem Dzielem, który wygrał „Sołtysa Roku 2018” o godz. 11.00 razem siedzieliśmy w ławce w kościele i Opatrzność sprawiła, że obaj wygraliśmy!

„Działalność społeczna” dla Danuty Stefańskiej!
Jedenastu kandydatów zgłoszonych zostało do kolejnej kategorii - „działalność społeczna” w której nagrodę wręczył Tadeusz Tomaszewski, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

W finale tej kategorii znaleźli się: Maria Brykczyńska, prezes Stowarzyszenia „Siedlisko”, Stanisław Dolaciński, prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, Danuta Stefańska, prezes PTTK w Witkowie, Agnieszka Rzempała-Chmielewska, prezes Klastra Turystycznego Szlak Piastowski w Wielkopolsce oraz Leszek Chudzik, który od ponad 40 lat jest Honorowym Dawcom Krwi, oddał tego bezcennego leku 76 litrów, obecnie pełni funkcji prezesa klubu HDK w Gnieźnie.

- Społecznicy to sól społeczeństwa obywatelskiego. Na tej sali widzę wielu wspaniałych ludzi, którzy rozpoczynali swoją działalność od pomocy drugiej osobie, od tworzenia bardzo ważnych wspólnot lokalnych, czy wspólnot miejskich. Wielkie słowa uznania, w tym skomercjalizowanym świecie, dla wszystkich tych, którzy chcą oddać trochę czasu własnego, czasami kosztem rodziny, dla dobra wspólnego – zaczął T. Tomaszewski. - „Człowiekiem Roku 2018” w kategorii „działalność społeczna” z poparciem 2553 głosów została pani Danuta Stefańska! - poinformował T. Tomaszewski.

- Szanowni państwo, nie ukrywam, że na scenie stoję długo, bo dokładnie od 60 lat – zaczęła swoje przemówienie D. Stefańska i dalej przypomniała swoją działalność na niwie społecznej, wymieniła osoby którym dziękuje, że z nią współdziałały w przeszłości i te, które współpracują z nią obecnie. Na koniec swojego wystąpienia zaznaczyła: – W ubiegłym roku w plebiscycie „Człowiek Roku 2017” portalu informacjelokalne.pl znalazłam się w finałowej „piątce”. A przed tegorocznym plebiscytem słyszę, zrób pokornie dwa kroki w prawo i jestem tu, gdzie jestem. Dziękuję serdecznie!

Po słowach D. Stefańskiej weszli wszyscy nagrodzeni tego dnia (z wyjątkiem starosty Piotra Gruszczyńskiego, któremu obowiązki zawodowe nie pozwoliły zostać do końca Gali), by zapozować do pamiątkowego i historycznego już zdjęcia z 9. Gali Plebiscytu „Człowiek Roku”.

Podziękowania
Po wręczeniu ostatniej nagrody, na scenę weszli prowadzący Galę J. Mikołajczyk oraz K. Soberski, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl i podziękowali wszystkim za udział w Gali.

Następnie K. Soberski wręczył podziękowania Mecenasowi Plebiscytu – Santander Bank Polski – na ręce Sławomira Stróżyka, dyrektora regionalnego - Szanowni państwo, bardzo piękna Gala i mogę obiecać, że za rok ponownie nasz bank wesprze tę inicjatywę – zadeklarował S. Stróżyk.

Podziękowania skierowano także dla przedstawicieli Sponsorów – Miejskiego Ośrodka Kultury (odebrała Marta Pacak, zastępca dyrektora) i Drukarni Majorczyk z Gniezna. Nie mogło się też zabraknąć podziękowań dla muzycznej gwiazdy Gali – Zespołu Muzyki Dawnej „Huskarl”, zespołu który w niezwykle dostojny i piękny sposób uświetnił tegoroczną Galę!

Kolejna, jubileuszowa, 10. Gala Plebiscytu „Człowiek Roku” portalu informacjelokalne.pl już za rok! I jak zapowiedział na koniec dzisiejszej Gali, K. Soberski - będzie wyjątkowa!

A co jeszcze działo się na tegorocznej Gali? O tym już wkrótce w naszym portalu.

Fot. Jerzy Andrzejewski

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 11 luty 2019 10:26

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.