http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ludzie Roku 2015 już znani!

Wyróżniony Fot. J. Andrzejewski Fot. J. Andrzejewski

„To była najlepsza z dotychczasowych Gali Plebiscytu Człowiek Roku” - taką opinię można było dzisiaj usłyszeć od wszystkich, którzy po dwóch godzinach opuszczali Miejski Ośrodek Kultury, gdzie odbyła się Gala Finałowa Plebiscytu „Człowiek Roku 2015”. Była to już szósta edycja plebiscytu organizowanego przez nasz portal. Gwiazdą muzyczną wieczoru był zespół „Zagrali i Poszli”.


Kto swoją pracą i zaangażowaniem najbardziej zasłużył się w minionym roku i powinien otrzymać ten wyjątkowy tytuł? O tym wszystkim dowiedzieliśmy się podczas Gali 6. Plebiscytu „Człowiek Roku”. Tym razem poznaliśmy zwycięzców plebiscytu „Człowiek Roku 2015”. Czytelnicy wybrali laureatów w sześciu kategoriach: polityka-samorząd; kultura-sztuka-nauka; sport; gospodarka-biznes; działalność społeczna oraz „Kobieta Roku 2015”. Oprócz tego tradycyjnie przyznane zostały trzy Nagrody Specjalne.

Wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyła się Gala Finałowa Plebiscytu „Człowiek Roku 2015”, którą poprowadził Rafał Muniak, dziennikarz Radia Merkury. Zanim jednak poznaliśmy laureatów, zgromadzeni mogli zobaczyć na ekranie spot reklamowy Mecenasa Plebiscytu Banku Zachodniego WBK – Grupy Santander, a muzycznie powitał wszystkich zespół „Zagrali i Poszli”. Zespół został owacyjnie przyjęty przez publiczność.
- Drodzy Państwo! Na początku naszej Gali  prosiłbym o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego burmistrza Witkowa, Krzysztofa Szkudlarka, który był zgłoszony przez Czytelników do naszego plebiscytu... - zaczął Karol Soberski, redaktor naczelny informacjilokalnych.pl. - Spotykamy się dzisiaj na szóstej już Gali „Człowiek Roku”, którą to Galą wchodzimy w 9. rok działalności portalu informacjelokalne.pl. Nasz portal przez ten czas na dobre zagościł w domach kilkunastu tysięcy mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, żnińskiego, ale i gnieźnian rozsianych po całym świecie, którzy dzięki nam mają kontakt ze swoją „małą Ojczyzną”. Informacjelokalne.pl to portal, który przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, bez żadnych przerw dostarcza mieszkańcom Gniezna, jak i gmina naszego regionu najważniejszych informacji. Dzięki temu jesteśmy najchętniej czytanym portalem w regionie – mówi K. Soberski. - Spotykamy się dzisiaj na Gali podsumowującej plebiscyt „Człowiek Roku 2015”. Nasz plebiscyt to jedyny w powiecie gnieźnieńskim, gdzie kandydatów zgłaszają a następnie na nich głosują sami Czytelnicy. I głosują bezpłatnie. W tej edycji zgłoszono 119 kandydatów i dzisiaj można śmiało powiedzieć, że ta grupa osób, bez względu na końcowy wynik, jest już zwycięzcami, ponieważ to właśnie ich praca, ich zaangażowanie w życie społeczne naszego regionu zostało dostrzeżone przez Czytelników – dodaje.
Nagrody Specjalne 2015
- Dzisiejsza Galę zaczynamy od Nagród Specjalnych „Człowiek Roku 2015” przyznanych przez redakcję informacjilokalnych.pl. W tym roku przyznaliśmy trzy równorzędne Nagrody Specjalne – poinformował K. Soberski.

Sara Kaźmierska
- Osoba, która otrzyma tę nagrodę, to osoba niezwykła... Kocha taniec... Mimo, że jest osobą młodą, to już ma swoim koncie wiele sukcesów i promuje nasz powiat na arenie krajowej, europejskiej i światowej. Rok 2015 pewnie będzie dla tej osoby rokiem wyjątkowym ponieważ przyniósł jej trzykrotne Mistrzostwo Świata na zawodach w Czechach, do tego Mistrzostwo Europy i dwa srebrne medale w finale Pucharu Świata w tańcu solo! - uzasadnił wręczenie pierwszej Nagrody Specjalnej K. Soberski.

Pierwszą Nagrodę Specjalną wręczył ubiegłoroczna zdobywca Nagrody Specjalnej, Marek Barczyński, a trafiła ona do Sary Kaźmierskiej, potrójnej mistrzyni świata w tańcu. Ze względu na studniówkę Sara była nieobecna, a nagrodę odebrał jej tata – Krzysztof Kaźmierski.

- Tak się czuję, jakby córka otrzymała Oscara, a ja byłbym rodzicem przynajmniej Lewandowskiego. Bardzo dziękuję, to powiem szczerze jest to dla nas wielka niespodzianka resztą sami widzicie, stresuję się, chociaż generalnie staram się unikać stresów. O córce powiedziano już wszystko. Myślę, że będzie kontynuowała swoją pasję i będzie radowała się z tego, że żyje w powiecie gnieźnieńskim, gdzie Gniezno jest pierwszą stolicą Polski. Więcej powiedzieć nie potrafię, bo jestem zestresowany – stwierdził K. Kaźmierski.
Dawid Jung
- Osoba, której teraz wręczymy Nagrodę Specjalną „Człowiek Roku 2015” to osoba o wielu talentach... Można o nim powiedzieć, że jest poetą, ale i krytykiem literackim i teatralnym, jest tenorem, ale i badaczem kultury i regionalistą.. Jest też założycielem i redaktorem naczelnym ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie”. W minionym roku opracował około 200 legend o Szlaku Piastowskim, legend które idealnie wpisują się w odnowiony Szlak Piastowski i być może Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski”, który wczoraj się formalnie zawiązał wyda je w formie książki promującej nowe oblicze Szlaku Piastowskiego – powiedział K. Soberski.

Drugą Nagrodę Specjalną wręczył Zbigniew Stajkowski, ubiegłoroczny laureat tej nagrody. - Nagrodę Specjalną „Człowiek Roku 2015” otrzymuje pan Dawid Jung - ogłosił.

- Dziękuję za tę nagrodę, jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Jestem tym zaszczycony – mówi D. Jung. - Każda legenda, jak mówiono, to wdowa po prawdzie. Gniezno i ziemia gnieźnieńska jest wyjątkowa pod względem zachowanych legend, czy kultury ustnej i zebranie tego wszystkiego w jednym miejscu, mam nadzieję, że pozwoli zapoznać się państwu z tymi legendami w przyszłości, by skutecznie promować nasz region. Tę nagrodę dedykuję swoim rodzicom, którzy od 20 lat są już gnieźnianami – zaznaczył.
Jarosław Gryguć
Wręczenia trzeciej Nagrody Specjalnej dokonał ubiegłoroczny laureat Juliusz Trojanowski. W uzasadnieniu usłyszeliśmy: - Osoba, która otrzyma tę nagrodę to osoba bardzo skromna, a jednocześnie bardzo pracowita i utalentowana. Dzięki jego pracy w 14 tysiącach szkół podstawowych w Polsce wiedza już dzisiaj, że to „tu powstała Polska” w powiecie gnieźnieńskim. Do tego wydał w ostatnim okresie osiem książek, z czego pięć z serii „Kultura Piastów dla dzieci”, w tym ta piąta dotyczy tegorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

- Nagrodę Specjalną otrzymuje pan Jarosław Gryguć – ogłosił J. Trojanowski.

- Chciałem bardzo podziękować moim klientom i współpracownikom z Muzeum Początków Państwa Polskiego, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Centrum Kultury eSTeDe, Miejskiego Ośrodka Kultury, Urzędu Miasta. Dla osób wykonujących taką samotną pracę jak moja i mających ograniczoną ilość kontaktów, to tym bardziej ważna jest jakość tych kontaktów i współpraca z takimi wspaniałymi ludźmi – mówi J. Gryguć.
„Polityka-samorząd” dla Zbigniewa Dolaty!
Pierwsza kategoria w której poznaliśmy „Człowieka Roku 2015” to „polityka-samorząd” zgłoszono 21 kandydatów z których do finałowej „piątki” zakwalifikowali się: Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Łozowski – wójt gminy Łubowo, Tadeusz Tomaszewski, były poseł i prezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan i Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo.

Najwięcej głosów zdobył Z. Dolata i to on z rąk ubiegłorocznego zwycięzcy w tej kategorii – Janusza Kamińskiego, wójta gminy Mieleszyn odebrał statuetkę „Człowiek Roku 2015”.

- Jestem zaskoczony i nie mam żadnego doświadczenia w przemówieniach podczas tego typu Gali. Jestem w polityce już kilkanaście lat i nigdy nie stałem w takiej roli. W związku z tym przychodzą mi teraz na myśli gale oscarowe i powinienem kilkanaście minut dziękować, poczynając od prababci, ale chyba to nie jest ta forma, która byłaby oczekiwana – zaczął Z. Dolata. - Bardzo dziękuję za to wyróżnienie wszystkim tym, którzy na mnie głosowali zwłaszcza, że jest to plebiscyt najbardziej opiniotwórczego portalu w naszym powiecie. Nie wiem jak państwo, ale ja informacje o tym, co się dzieje w naszej „małej Ojczyźnie” czerpię właśnie z informacjilokalnych.pl. Pierwszy raz i od razu takie ważne wyróżnienie. Kiedyś dostałem tytuł „Nauczyciela Roku” w moim III liceum, ale to jest nieporównywalne – zaznacza. - To jest wyróżnienie indywidualne, ale polityka to wspólna troska o dobro wspólne, jak mawiał Jan Paweł II za Arystotelesem. Nie wiem, dlaczego głosowano na mnie, ale mogę podejrzewać, że za moją reelekcją, ale ja osobiście najbardziej się cieszę z tego, iż udało się stworzyć dobrą drużynę, która rządzi w powiecie. Rządzi dobrze i skutecznie. I chciałem podziękować, oprócz tego, że wszystkim czytelnikom portalu, to także moim koleżankom i kolegom z którymi współpracuję na tej niwie społecznej i politycznej, bo bez tej współpracy pewnie by mnie tutaj nie było. To wyróżnienie jest jednocześnie zobowiązaniem, ponieważ oczekiwania będą większe i mam nadzieję, że im sprostam - podkreślił.
„Sport” dla Klaudii Piórek!
W kolejnej kategorii - „sport” - zgłoszono 15 kandydatów, wśród których byli zarówno czynni sportowy, trenerzy, jak i działacze sportowi. W finałowej „piątce” znaleźli się: Filip Chrzanowski, prezes KS Szczypiorniak Gniezno, Andrzej Krzyścin, organizator wielu imprez sportowych w Gnieźnie, Klaudia Piórek,  mistrzyni i wicemistrzyni Europy w karate, Aleksandra Politowicz, zawodniczka Gnieźnieńskiej Akademii Karate Tradycyjnego SAMURAJ, zwyciężczyni wielu ubiegłorocznych zawodów oraz Marek Szczepanowski, trener TS Basket Gniezno.

Nagrodę zwycięzcy wręczył nestor gnieźnieńskiego sportu Jan Janowiak.  - Jest mi niezmiernie miło ogłosić, iż „Człowiekiem Roku 2015” w kategorii „sport” została Klaudia Piórek! - obwieścił.

- Ta nagroda jest dla mnie wielką niespodzianką. Bardzo się cieszę, że udało się wygrać. Chciałabym podziękować mojemu trenerowi, dzięki któremu zaszłam na szczyt w wielu zawodach.  On zawsze o nas dba, byśmy z koleżankami z klubu osiągały najlepsze rezultaty na zawodach – stwierdziła K. Piórek.
„Biznes-gospodarka” dla Henryka Kaczora!
Nagrodę w tej kategorii – w której zgłoszono 17 kandydatów – wręczył Sławomir Strożyk, dyrektor oddziału Banku Zachodniego WBK w Gnieźnie. - „Człowiekiem Roku 2015” w kategorii „biznes – gospodarka” został Henryk Kaczor – poinformował S. Stróżyk.

Nagroda „Człowiek Roku 2015” trafiła więc do przedsiębiorcy z Kłecka – Henryka Kaczora, właściciela firmy „Henbud”, który w finałowej „piątce” wyprzedził: Roberta Chmielewskiego, właściciela firmy „Complet” Chmielewscy sp. j., Ewę Ławniczek, prowadzącą firmę Copypoint oraz Belesprit w Gnieźnie, Edmunda Młodzikowskiego, prezesa spółki URBIS Gniezno i Emilię Rychwalskę, właścicielkę firmy LIWMA ART.

- Jak moja poprzedniczka, nie wiem co mam powiedzieć... Jestem wspaniale zachwycony, bardzo dziękuję portalowi informacjelokalne.pl, czytelnikom za poparcie mojej kandydatury. Bardzo się cieszę, dziękuję za całego serca! - powiedział wzruszony H. Kaczor.
„Kultura-sztuka-nauka” dla Agnieszki Gadzińskiej!
Czwarta kategoria w której poznaliśmy „Człowieka Roku 2015” to „kultura-sztuka-nauka”, Czytelnicy naszego portalu zgłosili 17 kandydatów z których do ścisłego finału weszli:  Karolina Fiutak-Łachowska, specjalista Nadleśnictwa Gniezno ds. ochrony lasu, edukacji leśnej i turystyki,  Arkadiusz Gaca, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie,  Agnieszka Gadzińska, pisarka, autorka sześciu książek dla dzieci,  Maciej Kuźniewski, organizator żywych lekcji historii i widowisk historycznych i  Marta Pacak, instruktor, kurator wystaw w Centrum Kultury eSTeDe.

Nagrodę w tej kategorii wręczył „Człowiek Roku 2014” - Piotr Wiśniewski. - Miło mi jest zakomunikować, że „Człowiekiem Roku 2015” w kategorii „kultura-sztuka-nauka” w głosowaniu Czytelników serwisu informacjelokalne.pl została Agnieszka Gadzińska! - ogłosił P. Wiśniewski.

- Brakuje mi słów, by określić to, co czuję... A że jestem pisarzem, to chyba dobre to nie jest, ale bardzo dziękuję. Dziękuję wszystkim, którzy chcieli głosować na mnie. Dziękuję mojej rodzinie, mojemu mężowi i dzieciakom, bez których by mnie tutaj nie było, rodzicom za wsparcie, ale też wydawnictwu „Skrzat”, które dało mi wielki kredyt zaufania i chyba wierzy we mnie bardziej, niż ja sama. Dziękuję bardzo serdecznie. Jestem ogromnie wzruszona – powiedziała A. Gadzińska.
„Działalność społeczna” dla Marii Brykczyńskiej!
Szesnastu kandydatów zgłoszonych zostało do kolejnej kategorii - „działalność społeczna” w której nagrodę wręczył „Człowiek Roku 2014” - Stanisław Dolaciński. W finale tej kategorii znaleźli się:Grzegorz Barański, prezes OSP Witkowo, Grażyna Bernaciak, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego w Gnieźnie, Maria Brykczyńska, prezes Stowarzyszenia „Siedlisko”, Maria Kocoń, przewodnicząca Społecznego Ośrodka Pomocy Dzieciom „Pelikan” oraz Krzysztof Modrzejewski, twórca „Dni Pary”, promotor gnieźnieńskiej parowozowni.

- Niezmierni miło mi ogłosić laureata w tej kategorii. Dodam tylko, że w pozostałych kategoriach tych społeczników także jest mnóstwo. „Człowiekiem Roku 2015” w kategorii „działalność społeczna” została pani Maria Brykczyńska! - powiedział S. Dolaciński.

- Dziękuję bardzo za to wyróżnienie. Stałam na tych deskach jako finalistka w 2011 roku w tej samej kategorii, jednak dzisiejsze wyróżnienie jest niewspółmierne. Cieszę się tym bardziej, że Stowarzyszenie „Siedlisko” działa dopiero od pięciu lat a jego praca już została zauważona. Chciałabym podziękować sympatykom naszego stowarzyszenia i wszystkim ludziom, z którymi współpracuję. Dziękuję bardzo – powiedziała M. Brykczyńska.
Magdalena Bosacka „Kobietą Roku 2015”!
W rywalizacji o tytuł „Kobiety Roku”, znalazło się zgłoszono 14 kandydatek, a w gronie nominowanych do pierwszej piątki znalazły się: Magdalena Bosacka, właścicielka Biura Rachunkowego Profit, Grażyna Kozanecka, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodziców Ziemi Niechanowskiej, Bogusława Młodzikowska, radna, dyrektor I LO w Gnieźnie, Natasza Szalaty, radna powiatowa oraz Danuta Wiśniewska, prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nagrodę w tej kategorii – wręczyła ubiegłoroczna laureatka starosta Beata Tarczyńska. - Szanowni państwo, wiem jako to są emocje, dlatego nie dziwię się osobom tu występującym, że brakuje im słów. Za chwilę ogłoszę, kto został „Kobietą Roku”. „Kobietą Roku 2015” została pani Magdalena Bosacka! - ogłosiła B. Tarczyńska.

- Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Jest to dla mnie ogromne przeżycie. Ta nagroda zobowiązuje mnie do jeszcze lepszej pracy. Jeszcze raz dziękuję za ten zaszczyt, który mnie dzisiaj spotkał - powiedziała M. Bosacka.
„Uznanie dla pana Karola Soberskiego”
Po wręczeniu nagród „Człowieka Roku 2015” nadszedł czas na przemówienia i tutaj warto odnotować słowa, które wypowiedziała Bogusława Młodzikowska. - Myślę, że będę wyrazicielką wszystkich tutaj nominowanych i tych nagrodzonych, kiedy podkreślę ważność tego plebiscytu. Tak się złożyło, że głównym organizatorem są informacjelokalne.pl i jego szef, czyli pan Karol Soberski i myślę, że należy się jemu uznanie dlatego że po pierwsze taka formuła zaistniała. A po drugie, że z konsekwencją każdego roku ta Gala się odbywa. Dzięki temu, jak sądzę, możemy dowiedzieć się, jak wielu wspaniałych współmieszkańców w naszym Gnieźnie i powiecie, możemy podziwiać za ich osiągnięcia, dorobek, za ich inicjatywę. Właśnie takiego słowa mi tutaj brakowało, by to podkreślić, bo to jest niezwykła promocja również naszej „małej Ojczyzny” - stwierdziła B. Młodzikowska.
Podziękowania
Następnie – na koniec Gali – przyszła pora na podziękowania dla Mecenasa Plebiscytu – Banku Zachodniego WBK, które odebrał Sławomir Stróżyk, dyrektor I Oddziału BZ WBK w Gnieźnie. - Szanowni państwo, bardzo piękna Gala i mogę obiecać, że wspólnie z panem Karolem, składam taką deklarację, że za rok ponownie odbędzie się taka Gala. Zawsze będziemy wspierać takie piękne inicjatywy – powiedział S. Stróżyk.

Podziękowania skierowano także dla przedstawicieli Partnerów Plebiscytu – Miejskiego Ośrodka Kultury (odebrał dyrektor Dariusz Pilak), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Drukarni Majorczyk z Gniezna, jak również dla Patrona Muzycznego Gali firmy Roland Polska, które to podziękowanie odebrał Maciej Braciszewski, twórca wszystkich spotów prezentowanych podczas Gali.

Nie mogło się też zabraknąć podziękowań dla muzycznej gwiazdy Gali – zespołu „Zagrali i Poszli”, zespołu który w niezwykły sposób rozbawił publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej MOK, tym samym sprawiając, że goście przybyli na Galę nie chcieli z niej wychodzić!

Kolejna Gala już za rok!
Fot. (74x) J. Andrzejewski, (5x) S. Ishkhanyan

Media

Ostatnio zmienianyniedziela, 17 styczeń 2016 11:43

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.