Felietony

Felietony (221)

Bank Zachodni WBK „Mecenasem” książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”!

Pod koniec czerwca ukaże się moja druga książka pt. „Zapomniana zbrodnia”, ale już pracuję nad trzecią książką, która na rynku wydawniczym będzie dostępna 26 sierpnia tego roku. Mowa o książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewa”. Wydanie tej książki stanie się możliwe dzięki objęciu tytułu „Mecenasa Wydania” przez Bank Zachodni WBK – Grupę Santander.

Zamach?

Dokładnie 65 milionów lat temu – 17 maja  64997983 r. p. n. e. – wyginęły dinozaury. W nieustającym pędzie codziennego życia, mało kto z nas uświadamia sobie ten fakt. Ot, było… minęło…, w najlepszy razie wykonujemy niedbały ruch ręką i przechodzimy nad tym do porządku dziennego.

Etykiety

Karolinka

Karolina Artymowicz jest w ostatnim czasie najbardziej chyba rozpoznawalnym mieszkańcem gminy Kłecko. Wszystko oczywiście za sprawą telewizyjnego Idola, dzięki któremu cała "muzyczna" Polska usłyszała niesamowity głos uroczej chudzinki z podkłeckiego Charbowa, a jednocześnie została zauroczona jej prostotą, skromnością, świeżością i naturalnością. W Karolince bowiem wszystko jest prawdziwe, jej reakcje są naturalne, a cały ten telewizyjny show, jaki serwuje nam tv, dzieje się jakby obok niej i – wydaje się – jej nie dotyczy.

Etykiety

Wystawa

Choć trudno w to pewnie uwierzyć, a już zwłaszcza stałym Czytelnikom, tym razem nie będzie ani słowa o polityce, ani słowa o jakiejkolwiek z naszch politycznych partii i reprezentujących je smutnych, najczęściej zakazanych twarzach (by nie powiedzieć dosadniej), kompletnie bez poczucia humoru, za to często religijnie nawiedzonych, charakteryzujących się tym, że prawie każda z nich (mord, nie partii) to oddzielna jednostka chorobowa, nie będzie też ani słowa o smoleńskiej katastrofie, Wawelu, Krakowskim Przedmieściu, "o naprawie Rzeczypospolitej" czy też "skutecznym rad sposobie".

Etykiety

Po świętach

Święta, święta i po świętach – chciałoby się powiedzieć. Jak zawsze zresztą, kiedy po wielu dniach, a niekiedy nawet tygodniach, żmudnych przygotowań i oczekiwań, wolne dni świąteczne mijają jak z bicza trzasł, a szara codzienność zaczyna boleśnie przygniatać nas do ziemi. A tak swoją drogą, ciekawe czyja to wina? Nie ukrywam, że pewne podejrzenia są…

Etykiety

W co kiedyś wierzono, a dziś już nikt prawie o tym nie pamięta?

Dla katolików Święta Wielkanocne są dużo ważniejszym wydarzeniem niż Święta Bożego Narodzenia. Jest tak ze względu na całą wielkość znaczenia dzieła zbawczego Chrystusa Zmartwychwstałego, o czym niejednokrotnie przekonywali już teolodzy i kościelni hierarchowie. Warto jednak zasięgnąć także starych wierzeń czy ludowych zwyczajów, które również pokazywały i podkreślały, że dla człowieka wydarzenia towarzyszące Świętom Wielkiej Nocy miały duże znaczenie, do tego nawet stopnia czasami, że były często inspiracją do prognozowania, odczytywania i wyprzedzania przyszłości.

Etykiety

Pan „Włancznik”

Rzecz miała miejsce w Anglii w czasie II wojny światowej. Podpisujący „wojenny” budżet premier Churchill zwrócił uwagę na brak pozycji „kultura”. Na uwagę sekretarza, że przecież Anglia prowadzi wojnę, Churchill odparł: „To po co my prowadzimy wojnę, skoro nie wydajemy pieniędzy na kulturę?!”

Etykiety

Wielkie rzeczy

Wszystko wskazuje na to, że Polacy skazani są na wielkość, a ściślej mówiąc na to, co wielkie. A już my Wielkopolanie w szczególności, tak choćby z racji geograficznego położenia, jak i z powodu historycznych uwarunkowań. U nas przecież – w przeciwieństwie do, dajmy na to, Krakusów czy też innych Warszawiaków – wszystko najpierw jest wielkie, a dopiero potem polskie. Fakt faktem, że najwięcej to u nas jest wielkich planów i jeszcze większych zawodów oraz rozczarowań, ale zawsze.

Etykiety

Zapomniane tuzy gnieźnieńskiego dziennikarstwa

Niniejszym artykułem pragnąłbym oddać hołd gnieźnieńskim dziennikarzom przełomu XIX i XX wieku, którzy przez lata tworzyli środowisko złożone z nierzadko wybitnych Polaków. Wśród nich znajdziemy posła, powstańca wielkopolskiego, chemika studiującego w Berlinie, Genewie, Lozannie i Paryżu, filantropa, społecznika, kawalerów najwyższych państwowych odznaczeń – jednym słowem: elitę ówczesnej II Rzeczypospolitej. Warto przypomnieć tę nieco zakurzoną kartę historii polskiego dziennikarstwa.

Etykiety

Przysłowia

Kiedy przeczytałem w internecie, że Pan Prezydent podpisał – ponoć z ogromną wprawą – wszystkim wagarowiczom usprawiedliwienia w dzienniczkach za 21 marca, zacząłem się zastanawiać, jaki obraz Andrzeja Dudy przejdzie do historii, jak ocenią go potomni, jak zapamiętają go przyszłe pokolenia Polaków. Historia uczy nas, że na przestrzeni wieków bywało z tym bardzo różnie, i tak naprawdę, o tym kto i w jaki sposób przejdzie do historii – a zwłaszcza w wersji werbalnej – często rządził przypadek.

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS