http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Felietony

Felietony (481)

Samopomoc

Trudno w to uwierzyć, ale pewna moja znajoma pomyliła pigułki antykoncepcyjne z tabletkami na uspokojenie, w efekcie czego urodziła dziesięcioro dzieci i w ogóle się nimi nie przejmuje. Przejmować się zresztą nie musi, gdyż o nią i jej dzieci dba nasze, znowu socjalistyczne, państwo, czyli mówiąc krótko – my wszyscy.

Etykiety

„Żegnajcie gołębie”

Szanowni Państwo! Po kilkunastu latach mojej obecności na łamach IL.pl, nadszedł czas pożegnania. Nie ukrywam, że jest mi smutno z tego powodu, bo jeszcze tego nie planowałem, ale decyzja jest tylko moja i o tym za chwilę. Z drugiej strony, dawno już skończyłem siedemdziesiątkę i emerytura się należy. Co więc było bezpośrednią przyczyną mojej decyzji?

Gdy nie ma litości

Historia pokazuje jak bezsensowny może być ludzki fanatyzm i ślepa wiara w jednego człowieka owładniętego szaleństwem, nienawiścią i brakiem litości.  Wybrałam dzisiaj książki oparte na faktach. Czytanie ich powoduje, że chciałoby się mieć siłę sprawczą, by zapobiec temu, co wydarzyło się naprawdę. Hitlerowskie zbrodnie przeciw ludzkości i nazistowskie miejsca kaźni. Relacje korespondentów wojennych z miejsc pogrążonych w konflikcie. Walka rodziców o skazanie morderców ukochanej córki. Szczyt K2 – i góra bez cienia litości.

Gady kontra ptaki

Dokładnie 65 milionów lat temu – 5 września  64997981 r. p. n. e., aaa… przepraszam, przed Chrystusem, oczywiście, że przed Chrystusem – wyginęły dinozaury. W nieustającym pędzie codziennego życia, mało kto z nas uświadamia sobie ten fakt. Ot, było… minęło…, w najlepszy razie wykonujemy niedbały ruch ręką i przechodzimy nad tym do porządku dziennego.

Etykiety

Mądrostki

Kiedy kiedyś tam przeczytałem w Internecie żart, że Pan Prezydent podpisał – ponoć z ogromną wprawą – wszystkim wagarowiczom usprawiedliwienia w dzienniczkach za 21 marca, zacząłem się zastanawiać, jaki obraz Andrzeja Dudy przejdzie do historii, jak ocenią go potomni, jak zapamiętają go przyszłe pokolenia Polaków. Historia uczy nas, że na przestrzeni wieków bywało z tym bardzo różnie, i tak naprawdę, o tym kto i w jaki sposób przejdzie do historii – a zwłaszcza w wersji werbalnej – często rządził przypadek.

Etykiety

Siła światła

Przyznaję, że tytuł jest nieco mylący. Nie chodzi tu bowiem o jasność obiektywu, ani też o wydajność  świetlną jakiejś lampy. Tym razem chcę znowu powrócić do spraw tzw. elektryki, w kontekście dwóch śmiertelnych wypadków o jakich donosiły ostatnio ogólnopolskie media, a które były spowodowane przez prąd niskiego napięcia, nazywany kolokwialnie „światłem”.  Każda śmierć spowodowana przez prąd, jest tragedią, ale trudno się dziwić że do tych zdarzeń dochodzi, kiedy dość powszechnie się uważa, że popularne „światło”, to małe piwo. Co innego to tzw. „siła” . Rzecz w tym, że takie wyrażenie jest pozbawione sensu…

Hotelowy szmer tuż przed porą obiadową

O haniebnych występkach biskupa Stanisława Waltera z Częstochowy.  O bezcennym skarbie poszukiwanym przez szpiegów Hitlera. O dziennikarskim śledztwie dotyczącym śmierci premiera Szwecji Olofa Palmego. O pozornie feministycznej historii z niewątpliwym imperatywem poświęcenia. Czyli historie, które zatrzymują czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Gęsi…

Działo się w Anglii, w czasie II wojny światowej. Podpisujący „wojenny” budżet premier Churchill zwrócił uwagę na brak pozycji „kultura”. Na uwagę sekretarza, że przecież Anglia prowadzi wojnę, Churchill odparł: „To po co my prowadzimy wojnę, skoro nie wydajemy pieniędzy na kulturę?!”

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS