http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Felietony

Felietony (511)

Piotruś i Wilk - a wystarczy, proste przepraszam… Nie wolno teraz dopuścić do linczu

Piszę kolejny list, adresatów jest kilku, bo wątek też nie jeden. Nadal to jednak list zastępczy - gra słów i dystans do siebie. Jak mi przed momentem przypomniał Karol, właśnie minęły cztery miesiące od ostatniego felietonu. Świat, co zrozumiałe, ani nawet powiat, się nie zawalił. Parę osób pytało, ale apokalipsy nie było.

„Wyzwolenie” Gniezna

Ta historia powtarza się regularnie od wielu lat, zawsze przy okazji rocznicy wyzwolenia Gniezna spod hitlerowskiego jarzma. Rok w rok, w okolicy 21 stycznia gnieźnieńska prawica manipuluje faktami historycznymi i wykorzystuje je dla doraźnych celów politycznych.

Etykiety

Przeważnie była dobrą żoną

Wyrafinowany portret kryzysu małżeńskiego, burzliwa kronika dziejów palestyńskiej rodziny na tle politycznych wydarzeń, czy wzruszająca do łez opowieść o niezwykłym duecie babci i wnuka. Skrajne emocje. Radości małe i duże. Tragedie odbijające się szerokim echem, ale też te ciche, osobiste, które bolą najmocniej. Mężczyźni trochę nieobecni. Kobiety z silną osobowością, nie zawsze kryształowe. I jeszcze to, że w życiu nic nie jest dane raz na zawsze… Czyli subiektywny wybór książek na dziś.

Czekając na wiosnę, czekając na Festiwal…

Trwa kalendarzowa zima, a dookoła jakby jesień, chwilami zaś wiosna, która przyjdzie do nas 20 marca w dniu w którym rozpocznie się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”… Taką porą najlepiej wybrać się na spacer po parku przypałacowym w Czerniejewie, gdzie już za nieco ponad dwa miesiące – od 20 do 23 marca – odbędzie się II edycja wspomnianego Festiwalu Historycznego organizowanego przeze mnie i moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”.

Czytaj więcej

Emigracyjna nuda

Wyemigrował sobie człowiek do wewnątrz, zyskał równowagę, spokój i jako taki błogostan, a tu ni stąd, ni zowąd, całkiem niespodziewanie dla zainteresowanego, pojawiło się kolejne bardzo poważne zagrożenie. W dodatku tak upierdliwe, dokuczliwe i traumatyczne, że prawie fizycznie bolesne… Opanowała mnie wszechobecna i wszechogarniająca nuda!

Etykiety

Emigracja 2

Jako wieczny i niepoprawny optymista nowy rok, miłościwie nam od tygodnia panujący, rozpocząłem całą listą mocnych i zdecydowanych postanowień. Nie zraziło mnie nawet to, że większość z nich „postanawiałem” już w zeszłym roku, 2 lata temu, 3 lata temu… itd. itp. Kiedy człowiek wchodzi w pewien wiek, nazwijmy go może sobie „wiekiem średnim stabilnym”, tak już jest i absolutnie nic nie można na to poradzić.

Etykiety

Po świętach

Stało się. Przed nami nowy, kolejny rok życia. Jeśli wierzyć Dionizjuszowi Mniejszemu, zakonnikowi pracującemu na zlecenie papieża Jana I (ale jak to Jana? Jak to tak, bez Pawła?!) będzie to już 2020 rok po narodzinach Jezusa z Nazaretu.

Etykiety

Festiwal Historyczny pełen tajemnic coraz bliżej…

II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 roku odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie zbliża się wielkimi krokami… Do tego wielkiego, historycznego wydarzenia i jednego z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce pozostało już tylko 80 dni!

Magia czytania

Zwalniam tempo… Magia świąt trwa. Cieszę się obecnością najbliższych, rodziny, przyjaciół. Obdarowałam prezentami i również je dostałam. Jest jeden wyjątkowy, bardzo limitowany i pożądany. Chciałabym mieć go i móc nim obdarowywać innych, zawsze w nadmiarze. Co to za niezwykły prezent?  To czas... Czas na rozmowę, spacer, czas na uwagę poświęconą drugiej osobie, czas spędzony przy wspólnym stole. Czas na czytanie książek, w wygodnym fotelu z kubkiem herbaty, z ulubioną muzyką w tle... Scenariusz idealny każdy wymyśli sobie sam. Ogarnięci świąteczną aura szczęśliwości, stajemy się życzliwsi dla innych i dla siebie także. Brzmi tak przewidywalnie w pisaniu o świętach, ale to co najprostsze, jest w tym przypadku najlepsze.

Subskrybuj to źródło RSS