Felietony

Felietony (228)

„Wiara i rozum”

Na dzień dobry uspokajam, że nie będzie to – co może sugerować tytuł – egzegeza żadnego z problemów metafizyki, ale też uprzedzam, że artykuł może być dla wielu bardzo kontrowersyjny, bo zamierzam użyć w nim bardzo radykalnych stwierdzeń oraz ocen.

Mi się to podoba!

Mam nadzieję, że mój sławny rodak, urodzony w Czerniejewie  twórca gramatyki języka polskiego, ks. Onufry Kopczyński, posiadał poczucie humoru i przebywając w niebie, wybaczy mnie niezbyt gramatycznie poprawny tytuł, jakiego użyłem do nazwania tego krótkiego reportażu o jego mieście. Powody użycia  takiego właśnie nagłówka, staną się jednak jasne podczas lektury tego materiału.

Desygnaty

O tym, że media uważają nas za kretynów wiadomo już powszechnie. Zapanowała bowiem dziwna moda, polegająca na tym, aby zamiast uczciwej i rzetelnej informacji krzyczeć tytułami, nagłówkami czy najróżniejszego rodzaju desygnatami. Synonimami, które mają za zadanie mrozić krew w żyłach, przykuwać wzrok lub po prostu zwracać uwagę. Tego typu zwroty i określenia są bardzo szybko podchwytywanie przez „pospolitych użytkowników języka” i funkcjonują sobie w nim zupełnie bezkarnie.

Etykiety

Suchoj któryś tam…

O  niektórych aspektach sprawy, którą zamierzam dzisiaj poruszyć, pisałem tutaj parę lat temu, dzisiaj chcę do tematu powrócić w innym jej wymiarze… Apel do red. Soberskiego jest taki. Jeżeli w archiwum Portalu zachował się ten materiał, może byłoby dobrze opublikować go ponownie?

500 plus 500

Trudno w to uwierzyć, ale pewna moja znajoma pomyliła pigułki antykoncepcyjne z tabletkami na uspokojenie, w efekcie czego urodziła dziesięcioro dzieci i w ogóle się nimi nie przejmuje. Przejmować się zresztą nie musi, gdyż o nią i jej dzieci dba nasze, znowu socjalistyczne, państwo, czyli mówiąc krótko – my wszyscy.

Etykiety

Tomasz z Gniezna

Kilka lat temu jeden z moich przesympatycznych znajomych zaskoczył mnie dziwnym pytaniem. Otóż, zapytał on, czy gdyby zdecydował się kandydować w kolejnych wyborach samorządowych na prezydenta Gniezna, to czy zostałbym szefem jego sztabu wyborczego, a po wygranych wyborach rzecznikiem prasowym.

Etykiety

Święte Gniezno...

Być może się powtarzam, bo artykułowałem to już wielokrotnie. Pisałem, mówiłem, akcentowałem, że żałuję, iż nie jestem miejskim radnym. Tak bardzo chciałbym włączyć się w realizację wiekopomnego planu miejskich rajców, jaki sobie w każdej chyba zakładają kadencji, a polegającego na tym, aby jak najwięcej miejsc w naszym mieście otrzymało – delikatnie mówiąc – „święte” lub przynajmniej „świątobliwe” nazwy.

Etykiety

Zbyszkowi Zbyszek

Przytłoczony codziennymi obowiązkami, zmęczony szarością i powszedniością przeżywanych dni, zagoniony, znerwicowany i zestresowany do tego stopnia, że sam sobie zmuszony zostałem do powiedzenia „dość”, postanowiłem zacząć nowe życie…

Etykiety

Zamach?

Dokładnie 65 milionów lat temu – 17 maja  64997983 r. p. n. e. – wyginęły dinozaury. W nieustającym pędzie codziennego życia, mało kto z nas uświadamia sobie ten fakt. Ot, było… minęło…, w najlepszy razie wykonujemy niedbały ruch ręką i przechodzimy nad tym do porządku dziennego.

Etykiety

Karolinka

Karolina Artymowicz jest w ostatnim czasie najbardziej chyba rozpoznawalnym mieszkańcem gminy Kłecko. Wszystko oczywiście za sprawą telewizyjnego Idola, dzięki któremu cała "muzyczna" Polska usłyszała niesamowity głos uroczej chudzinki z podkłeckiego Charbowa, a jednocześnie została zauroczona jej prostotą, skromnością, świeżością i naturalnością. W Karolince bowiem wszystko jest prawdziwe, jej reakcje są naturalne, a cały ten telewizyjny show, jaki serwuje nam tv, dzieje się jakby obok niej i – wydaje się – jej nie dotyczy.

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS