http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Ptasi móżdżek”

Wyróżniony „Ptasi móżdżek”

Ile już czasu minęło od chwili, gdy pierwszy raz zaistniałem na łamach IL. pl ? Myślę, że będzie z dziesięć. Nie pamiętam daty, ale dobrze pamiętam tytuł i temat tego felietonu, który ściśle korelował z godłem cyklu, pod którym wtedy pisałem. Godło to brzmiało „Z mojej ambony” i wcale nie chodziło o kazalnicę w kościele, tylko o myśliwską czatownię.


„Ptasi móżdżek” jest synonimem głupoty. No, ściśle mówiąc, mózgu małego, jednoznacznie kojarzonego z małym rozumem. Pośród ludzi  rzecz najczęściej dotyczy takiej oceny naszego bliźniego, gdy nam w czymś podpadnie. Oczywiście każdy uważa, że sam dysponuje mózgiem Einsteina i bez trudu wypowiada się na każdy temat… u cioci na imieninach, albo i pod budką z piwem, gorzej, kiedy taki jajogłowy mędrzec ma coś sensownego napisać i opublikować, czyli poddać swoją mądrość publicznej ocenie.

To wszystko co powyżej, jest zgodne z moim credo, bo tak po prostu uważam, Ale dzisiaj chcę napisać o czymś innym, chociaż pokrewnym. Czy zwierzęta mają ptasie móżdżki? Oczywiście że mają je same ptaki, ale bynajmniej nie w tym - wymyślonym przez durnych ludzi znaczeniu. Czemu więc napisałem móżdżki, a nie mózgi? Otóż parafrazując naszego sławnego twórcę encyklopedii – Benedykta Chmielowskiego, a raczej jego hasło o koniu - ptak jaki jest, każdy widzi i pierwsze co nam się rzuca w oczy to to, że głowa ptaka jest stosunkowo mała. Ot choćby taki struś, który (czyżby z tego powodu?) uchodzi wręcz za idiotę, ale tak naprawdę wcale nie jest głupi i doskonale sobie radzi w warunkach, gdzie mądry człowiek bez odpowiednich narzędzi i całego wsparcia logistycznego nie przeżyłby nawet tygodnia. Małe mózgi mają też ptaki wędrowne, które bez kompasu i bez żadnego GPSa pokonują tysiące kilometrów i to nie tylko nad lądem, ale zostawmy oceaniczne albatrosy i wróćmy na ziemię gdzie podczas włóczęgi po naszej rodzimej kniei zdarzyło się mnie nie raz zobaczyć rzeczy świadczące o mądrości nie tylko ptaków. Zacznijmy od maleńkiego kowalika, który waży kilka gramów, a jego głowa, a tym bardziej tkwiący w niej mózg, jest mniejszy od ziarenka fasoli, ale ten maleńki ptaszek najwidoczniej myśli, no w każdym razie postępuje jak Bob budowniczy, chociaż nie dysponuje betoniarką ani  nawet łopatą. Otóż sam widziałem do czego jest zdolny, gdy dokładnie obejrzałem jego dzieło.

Maleńki kowalik upatrzył sobie wygodne i obszerne M 4, była to zawieszona na drzewie budka dla ptaków, która upadła na ziemię i dlatego mogłem dokładnie zlustrować jego dzieło. Domek zbudowany przez człowieka miał wiele zalet ale miał zbyt obszerne drzwi, przez które mogła wleźć kuna, albo i wiewiórka aby zjeść lokatora łącznie z jego dziećmi. Co zrobił kowalik? Zamurował wejście do domku tak kunsztownie, ze trudno dać temu wiarę. Drugim artystą który mnie fascynuje jest równie maleńki remiz. Jemu ani kuna ani wiewiórka niegroźna dlatego, że ten napowietrzny inżynier buduje gniazda tak dziwne, że trzeba to samemu zobaczyć w naturze. Proszę sobie wyobrazić wodoszczelne i ciepłe gniazdko z ozdobnym wejściem w kształcie syfonu wiszące nad wodą na kilkumetrowej witce płaczącej wierzby. Dzieci remiza mają więc darmową, napędzaną wiatrem kołyskę. Ja się tylko dziwię, że nie dostaną one choroby morskiej. Również pospolita sroka buduje gniazdo z daszkiem. Co prawda nie chroni on od deszczu, a co najwyżej od ataku z powietrza, ale też świadczy o pewnym pomyślunku, oraz inżynierskim zmyśle.

Dzisiaj napisałem Państwu o budowlanym kunszcie niektórych ptaków o niewielkich móżdżkach, ale zapewniam, że równie zdumiewające są ich talenty wychowawcze, objawiające się podczas opieki nad swoimi dziećmi. Ale o tym innym razem. Dzisiaj mogę tylko powiedzieć, że ich dzieci tym się różnią od naszych, ze bezwzględnie słuchają swoich rodziców, inaczej by nie przeżyły ani dnia.

________________________________________________________________________________________________________

Felietony publikowane w naszym portalu zawierają osobiste opinie ich autorów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji portalu informacjelokalne.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.