http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przed świętami

Wyróżniony Przed świętami

Za niecałe trzy tygodnie wigilia świąt Bożego Narodzenia. Wierzyć się nie chce, jak ten czas zap… za… zagalopowuje się. Lada chwila już ruszy więc lawina życzeń, jakie z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku przekazujemy sobie nawzajem. Pewien znany polski satyryk skwitował to zjawisko w sposób następujący: „wszyscy wszystkim wszystkiego”. Jak łatwo się domyślić, już za minimum dwa tygodnie, a może i wcześniej, ja również będę jednym z kamyczków owej lawiny. Będę maleńkim trybikiem w ogromnej, wielomilionowej machinie, której kwintesencją będą słowa „wszystkiego najlepszego”.


Przyjmę mnóstwo życzeń i jeszcze więcej przekażę ich dalej. Wiem to na pewno, bo od lat sporządzam sobie szczegółową listę osób, które nie odwzajemniły mojego „wszystkiego najlepszego”. Oj, oj, nie chciałbym być w ich skórze… Zdziwią się, zdziwią bardzo...

Życzenia życzeniami, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzmocnić ich działanie i podnieść skuteczność do maksimum. Tym razem jestem już dobrze przygotowany, głównie za sprawą pewnej niepozornej książeczki, która kilka lat temu trafiła w moje ręce. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wspominałem już o niej w ubiegłorocznym felietonie, ale nic to. Wydawnictwo owo opisuje bowiem, ni mniej, ni więcej, jak tylko wszystkie funkcjonujące w naszym społeczeństwie przesądy. Zdecydowałem zatem, że nic złego się nie stanie, jeśli w tym roku obok świeczki postawię ogarek.

Przeglądam więc, czytam i oczom swym pięknym nie wierzę. Stosownie do zaleceń, Nowy Rok mam zamiar powitać bowiem fantastycznie, najlepiej jak tylko potrafię, wesoło i hucznie w gronie najbliższej, aczkolwiek poszerzonej, rodziny. A przesąd mówi, że jaki Sylwester, taki będzie cały nadchodzący rok. Już się nie mogę doczekać 2020.

Informuję też zainteresowanych, że aby pozbyć się w nowym roku wszelkich kłopotów, należy spisać wszystkie swoje zmartwienia, troski i złe wspomnienia na czerwonym papierze, a następnie spis ten spalić. Tak proste, że aż genialne! Mało tego, przed końcem starego roku należy zwrócić wszystkie długi oraz oddać pożyczone rzeczy. Te proste czynności sprawiają bowiem, iż w nowym roku obce nam będą wszelkiego rodzaju zadłużenia. W Sylwestra zakłada się nową bieliznę – znowu czerwoną – i w szczególny sposób dba się o swój piękny i nienaganny wygląd. Ten prosty zabieg z kolei zapewnia niesamowite powodzenie u płci przeciwnej przez cały najbliższy rok. Ważne, aby w ostatni dzień starego roku zrezygnować ze sprzątania, żeby czasami przy tej okazji nie wymieść z domu szczęścia. I kolejna ważna rzecz, aby w 2020 uniknąć biedy, głodu itp. nieprzyjemnych zdarzeń, spiżarnię i lodówkę na czas Sylwestra i Nowego Roku koniecznie trzeba wypełnić po brzegi smakowitymi zapasami. Nie omieszkajmy też tuż po północy nakręcić zegary, aby zapewnić sobie i swojemu domowi wszelką pomyślność. A skoro już jesteśmy przy zegarach, to zaraz po tym, jak tylko wybije północ, należy otworzyć na oścież okna lub drzwi, zapraszając do środka Nowy Rok, a wraz z nim wszystkie dobre duchy. Tą samą drogą zresztą dom opuszczą wszystkie siły nieczyste, stare problemy i zmartwienia. Jako ciekawostkę mogę dodać, że aby zapewnić sobie realizację jakichkolwiek pragnień i życzeń, dobrze jest spisać je na czerwonych karteczkach, karteczki te spalić, a popiół wsypać do kieliszka z szampanem i... wypić. Szczęście murowane! I chyba nie tylko… szczęście.

Na koniec muszę jeszcze przyznać się do uczynku, który zdecydowanie koliduje z uświęconą tradycją, powszechnym zwyczajem czy też dawnym przesądem. Otóż, z okazji zbliżającej się duszpasterskiej wizyty, zwanej potocznie kolędą, na drzwiach swojego mieszkania, zamiast tradycyjnego K+M+B 2020, w tym roku napiszę KMB, bez krzyżyków oraz bez daty. Ciekawe jak wizytujący duszpasterz odczyta ów skrót, "Christus Mansionem Benedicat" czy może „Kamienica Mariana Banasia”? I jeszcze ciekawsze, jak się zachowa…

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.